Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další Lavička Václava Havla aneb pravda a láska za 280 tisíc… Ale proč na slavnostní odhalení nepřišli jeho přátelé?

18.07.2015
Další Lavička Václava Havla aneb pravda a láska za 280 tisíc…  Ale proč na slavnostní odhalení nepřišli jeho přátelé?

Autor: Facebook

Popisek: Jedna z Laviček Václava Havla

Při letošním jubilejním Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech se konalo množství nejrůznějších akcí, každý totiž chtěl využít zdejšího srocení davů z celé republiky. Ne vždy to ale bylo šťastné rozhodnutí. Slavnostní ceremoniál odhalení lavičky Václava Havla se musel obejít bez přítomnosti celebrit a filmových hvězd a ani místní obyvatelé se k ní zrovna nehrnou.

A nebyl to jediný zarážející okamžik. Nezájem veřejnosti provázela i sbírka, kterou magistrát města uspořádal mezi karlovarskými občany. Zatímco na objekt,  vytvořený podle návrhu Havlova přítele Bořka Šípka, bylo zapotřebí sehnat dvě stě osmdesát tisíc korun, sbírka, trvající téměř rok, vynesla    zlomek této částky,  pouhých dvacet tisíc korun. A tak město muselo dorovnat zbylých  dvě stě šedesát tisíc, což se mnoha občanům příliš nelíbilo. Také mezi karlovarskými  politiky se na toto téma rozpoutala  vášnivá debata.  Opoziční zastupitelka Věra Bartůňková (KSČM) si například v diskusi na zastupitelstvu stěžovala, že dostává desítky nesouhlasných mailů a ptala se, zda je částka na vybudování lavičky ve výši více než čtvrt milionu korun, vůbec adekvátní. Mimo jiné ironicky poznamenala, že o tom, jak dalece lidé Lavičku Václava Havla chtějí nebo nechtějí,  právě vypovídá fakt, že se ve sbírce vybralo pouze pár tisíc korun. Otmaru Homolkovi (O co jim jde?!) se zase nelíbilo, že lavička bude umístěna v prostoru, kde podle něj zní převážně ruština.

Kde byli jeho přátelé?

Navzdory kritickým názorům je ale nutné připomenout, že bývalý prezident měl k lázeňskému městu velmi vřelý vztah a pojmenován  je po něm i nový karlovarský hotel  Prezident.  A vzhledem k tomu, že byl Havel už od dob studentských pravidelným návštěvníkem filmových festivalů, bylo rozhodnuto, že „lavička“ v podobě malého kulatého stolku a dvou zahradních křesílek, bude odhalena na letošním MFF. Slavnostního ceremoniálu se kromě Dagmar Havlové zúčastnil i ministr kultury Daniel Herman a ředitelka Knihovny Václava Havla Marta Smolíková. Chyběli však Havlovi přátelé, například prezident MFF Jiří Bartoška, který jej mimochodem navrhl na funkci prezidenta. A také Richard Gere, velký Havlův obdivovatel. Hlavní hvězda MFF přitom trávila dny v Grandhotelu Pupp, tedy pár metrů o Sadů Karla IV., kde se slavnostní  akt konal. Při zahajovacím ceremoniálu letošního MFF  navíc vyjádřil svůj velký obdiv k Havlovi.

Pravda, láska a jméno za tisíce...

V souvislosti s další novou Lavičkou Václava Havla, v pořadí již devátou na světě, se tento týden v médiích objevily informace, týkající se tohoto objektu. Podle nich si Nadace Václava a Dagmar Havlových  Vize  97 účtuje za užití Havlova jména  třicet tisíc korun bez DPH. Tato zpráva vyvolala doslova poprask. Veřejnost rozzuřila stejně, jako vysoká částka za malý stolek a dvě židle. Podle mnohých lidí jde o vytváření kultu osobnosti. Jiní si zase  myslí, že pravda a láska stojí dvě stě osmdesát tisíc korun, protože cena samotné „lavičky“ je prý pouhých pár tisíc.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace