Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ČT na karlovarském festivalu konečně dokázala, že si svých diváků váží. Ale mediální partnerství jí nesvědčí, je infikována servilitou a ztrácí nezávislost

17.07.2015
ČT na karlovarském festivalu konečně dokázala, že si svých diváků váží. Ale mediální partnerství jí nesvědčí, je infikována servilitou a ztrácí nezávislost

Foto: ČT

Popisek: Dům ČT na letošním MFF

Česká televize je v poslední době kritizována ze všech stran. Bohužel většinou právem. Ale za to, jak se se chovala vůči svým divákům na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, si zaslouží velkou pochvalu. Každý, kdo navštívil Dům ČT, se zde mohl cítit jako vítaný a rovnocenný host. Horší už to bylo s mediálním partnerstvím ČT a MFF. Veřejnoprávní televize kvůli němu ztratila potřebnou nezávislost a kritický odstup.

Zatímco festivalové publikum, pohybující se v hotelu Thermal, bylo často odkázáno na sezení na zemi a na omezenou nabídku občerstvení v okolních stáncích a stanech,  v areálu Domu ČT se mohlo těšit na řadu dobrot ve zdejší restauraci (dokonce za přijatelnou cenu)  a  na nebývalé pohodlí. K dispozici byla dokonce i lehátka na terase nebo na okolním trávníku. Hlavním tahákem byl ale zajímavý program. Besedy s filmovými a televizními tvůrci a Čaje o třetí si užívali dospělí, dětem byly zase určeny nejrůznější atrakce. A nešlo zdaleka jen o velmi populární promítání Večerníčků pod širým nebem, ale i o možnost převléknout se za tu, či onu pohádkovou bytost v improvizované kostymérně a nechat se v ní vyfotografovat, nebo se stát alespoň na chvíli „Večerníčkem“ na houpacím koníkovi. Velmi často se stávalo, že díky velmi příjemnému prostředí  zde rodiny s dětmi vydržely celý den. Jestliže vedení MFF slibovalo, že se na letošním jubilejním ročníku festivalu bude každý cítit jako hvězda, pak jediný, kdo tento slib dodržel, byla právě Česká televize.

Infikováni servilitou

Horší už to bylo s  mediálním partnerstvím ČT a MFF. Veřejnoprávní kanál je dokonce tradičně hlavním mediálním partnerem festivalu, a tak se namísto obvyklého kritického a analytického zpravodajství diváci opět dočkali záplavy  informací a přímých přenosů, infikovaných přílišnou servilitou a naprostou absencí zásady nezávislosti. Zatímco jiná média  se zabývají například tím, zda má, či nemá hlavní soutěž na MFF  potřebnou úroveň,  proč nejsou  čeští filmaři schopni reagovat na aktuální témata a v neposlední řadě financováním festivalu, Česká televize takové zásadní otázky vůbec neřeší. A to přesto, že MFF je bohatě dotován a sponzorován jak ze státních prostředků, tak polostátními firmami a za kulisami filmové přehlídky nekontrolovaně bují obrovský byznys.

Zpravodajské týmy v rauši

Neblahý dopad mediálního partnerství byl zřejmý ve všech pořadech, které  ČT v rámci  MFF vysílala. Zpravodajské relace, týkající se MFF, uváděli moderátoři s neskrývaným nadšením a spíše než zprávy tak připomínaly reklamní šoty. ČT do Varů vyslala  početný tým redaktorů, kteří  v poklonu a přeuctivě  informovali od rána až do noci o dění na festivalu, nejen z  hotelu Thermal, ale také z kolonád a promenád a u veřejnosti tak vzbuzovali dojem, že se ve Varech děje něco skutečně mimořádně důležitého. ČT také odvysílala celý ceremoniál slavnostního zahájení i zakončení, což se mimochodem v sobotu večer stalo jedním z nejméně sledovaných pořadů. Václav Moravec se zase ve svých Otázkách vůbec nezmohl na to, aby zkrotil Jiřího Bartošku, který v  debatě, zcela  zbytečně vysílané z Karlových Varů,  říkal  úplné nesmysly.

Potřebuje MFF bazén?

Vrcholem byl  pondělní investigativní pořad Reportéři. Ten se již v krátké době podruhé věnoval otázce možné privatizace hotelu Thermal, případně pouze prodeje venkovního bazénu. Zatímco ministra financí Babiše zneklidňuje hospodaření hotelu, jehož je stát stále stoprocentním vlastníkem, reportáž opět vyzněla jednoznačně ve prospěch toho, aby hotel sloužil především filmovému festivalu a bazén zůstal jeho součástí. Nikdo se ale nezamyslel nad tím, zda skutečně účastníci MFF potřebují bazén a zda je  hospodárné podřídit existenci a provoz hotelu Thermal  jediné kulturně společenské akci, trvající pouhých deset dnů v roce. Je doslova skandální, že přitom byla zpochybněna zásadní, balneologická funkce hotelu, díky níž vůbec celý kolos třicet let přežívá. Namísto souboje argumentů opět dostal prostor šéf karlovarského festivalu  a vyslovil drzou  obavu, že by snad případný nový majitel Thermalu  mohl rázně učinit přítrž rušení nočního klidu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová