Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Záhada festivalových kin: V tom nejdražším se nepromítá, i když si ho Bartoška vydupal, v tom největším jen málo. Bojí se snad MFF konkurence?

15.07.2015
Záhada festivalových kin: V tom nejdražším se nepromítá, i když si ho Bartoška vydupal, v tom největším jen málo. Bojí se snad MFF konkurence?

Foto: Pavel Buchta

Popisek: KV arena

Život v Karlových Varech se pomalu vrací do normálu a město se místo metropole filmu opět stalo rájem turistů i lázeňských hostů z celého světa. Zatímco pořadatelé MFF si užili svých deset dnů slávy, karlovarští radní a podnikatelé musí dát znovu vše do pořádku, uklidit a opravit, co bylo zničeno, a především celý rok s nemalými náklady udržovat všechny objekty, v nichž se festival koná. Jde například o zdejší kina. V souvislosti s tím se ale nabízí otázka, proč největší a nejdražší kino ve městě vedení MFF nevyužívá.

Prezident Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Jiří Bartoška tak dlouho kritizoval karlovarské konšely, že ve městě není dost filmových sálů, až se radní rozhodli vybudovat supermoderní kino v nové KV areně s kapacitou tisíc diváků.  Vybavili ho největším promítacím plátnem široko daleko a špičkovou technikou, náklady přitom dosáhly téměř osmdesáti milionů korun. Před dokončením si ho Bartoška velmi pochvaloval a dokonce konstatoval, že byly akceptovány parametry, které požadoval: „V KV aréně vznikne jedno z nejlepších kin v republice. Patnáct let po něčem podobném voláme.“ Jenže po dokončení výstavby kina najednou obrátil  a  stěžoval si, že objekt nemá festivalové parametry, například  vyvýšená sedadla a zatemnění. Když se zde jednou jedinkrát v rámci MFF promítal film Tobruk, diváci  ale byli s úrovní projekce velmi spokojeni.

Za odměnu pokuta!

Bartoškovy vrtochy doslova rozzuřily zdejší zastupitele, kteří si stěžovali, že stále jenom stupňoval požadavky a nakonec nejdražší kino v Česku, ne-li v Evropě  odmítl. Aby toho nebylo málo, město ještě kvůli dodatečným stavebním úpravám dostalo půlmilionovou pokutu. Stavba arény se  totiž právě  kvůli kinu předražila o 78 milionů korun. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nebyly projekční kabina a stavební úpravy multifunkčního centra původně součástí projektu. Magistrát  navíc na stavební práce nevyhlásil výběrové řízení a zadal zakázky v jednacím řízení bez uveřejnění. Připomeňme ještě, že další půlmilionovou pokutu muselo město zaplatit za nechvalně proslulou „karlovarskou losovačku“ a kvůli KV areně se navíc dál soudí.

Strach z konkurence?

Bartoška také vedení KV areny  kritizoval, že s ním nekonzultovalo  dramaturgii kina a vysmál se mu, že zde budou promítat Slunce, seno, jahody a podobné taháky. Přímo se tak  nabízí podezření, že prezident MFF má strach z konkurence.  Jiná kina v Karlových Varech totiž zdaleka nemají takové parametry jako kino v KV areně a přesto se  v  nich  na festivalu pravidelně promítá. Ještě donedávna zde bylo v době MFF  dokonce provozováno i nafukovací kino, v němž bylo často sledování filmů doslova utrpením. Podobně je minimálně pro potřeby MFF využíváno i zrekonstruované Letní kino s kapacitou několika tisíc diváků. Letos  zde bylo v rámci MFF uvedeno jen pár filmů, zatímco se návštěvníci MFF marně snažili dostat na některé hity, jakými bylo například Mládí P. Sorrentina. Opoziční zastupitel Otmar Homolka (O co jim jde?!)  si v reakci na to, že se promítání filmu Pretty Woman v Letním kině zúčastnilo téměř sedm tisíc diváků stěžuje, že se na zastupitelstvu každý rok snaží, aby se na MFF v Letním kině promítalo každý den a aby i místní lidé měli šanci vidět nějaký festivalový film. Zatím  je to však snaha marná.

Ještě dalších dvanáct milionů!

Když jsme se na karlovarském magistrátu zajímali, proč se  v KV areně na MFF nepromítá, dočkali jsme se zajímavé odpovědi: „ Ve výbavě centra je v současné době pouze promítací plátno, hala ale nedisponuje promítací technikou. O dovybavení touto technikou jednatel KV Areny Vladimír Kvasnička jedná, pokud se podaří zajistit potřebné finance (cca 12 milionů korun), bude technika pořízena a KV Arena bude nabídnuta festivalové produkci k zapojení do sítě festivalových kin,“ sdělila nám mluvčí karlovarského magistrátu Helena Kyselá. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová