Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Záhada festivalových kin: V tom nejdražším se nepromítá, i když si ho Bartoška vydupal, v tom největším jen málo. Bojí se snad MFF konkurence?

15.07.2015
Záhada festivalových kin: V tom nejdražším se nepromítá, i když si ho Bartoška vydupal, v tom největším jen málo. Bojí se snad MFF konkurence?

Autor: Pavel Buchta

Popisek: KV arena

Život v Karlových Varech se pomalu vrací do normálu a město se místo metropole filmu opět stalo rájem turistů i lázeňských hostů z celého světa. Zatímco pořadatelé MFF si užili svých deset dnů slávy, karlovarští radní a podnikatelé musí dát znovu vše do pořádku, uklidit a opravit, co bylo zničeno, a především celý rok s nemalými náklady udržovat všechny objekty, v nichž se festival koná. Jde například o zdejší kina. V souvislosti s tím se ale nabízí otázka, proč největší a nejdražší kino ve městě vedení MFF nevyužívá.

Prezident Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Jiří Bartoška tak dlouho kritizoval karlovarské konšely, že ve městě není dost filmových sálů, až se radní rozhodli vybudovat supermoderní kino v nové KV areně s kapacitou tisíc diváků.  Vybavili ho největším promítacím plátnem široko daleko a špičkovou technikou, náklady přitom dosáhly téměř osmdesáti milionů korun. Před dokončením si ho Bartoška velmi pochvaloval a dokonce konstatoval, že byly akceptovány parametry, které požadoval: „V KV aréně vznikne jedno z nejlepších kin v republice. Patnáct let po něčem podobném voláme.“ Jenže po dokončení výstavby kina najednou obrátil  a  stěžoval si, že objekt nemá festivalové parametry, například  vyvýšená sedadla a zatemnění. Když se zde jednou jedinkrát v rámci MFF promítal film Tobruk, diváci  ale byli s úrovní projekce velmi spokojeni.

Za odměnu pokuta!

Bartoškovy vrtochy doslova rozzuřily zdejší zastupitele, kteří si stěžovali, že stále jenom stupňoval požadavky a nakonec nejdražší kino v Česku, ne-li v Evropě  odmítl. Aby toho nebylo málo, město ještě kvůli dodatečným stavebním úpravám dostalo půlmilionovou pokutu. Stavba arény se  totiž právě  kvůli kinu předražila o 78 milionů korun. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nebyly projekční kabina a stavební úpravy multifunkčního centra původně součástí projektu. Magistrát  navíc na stavební práce nevyhlásil výběrové řízení a zadal zakázky v jednacím řízení bez uveřejnění. Připomeňme ještě, že další půlmilionovou pokutu muselo město zaplatit za nechvalně proslulou „karlovarskou losovačku“ a kvůli KV areně se navíc dál soudí.

Strach z konkurence?

Bartoška také vedení KV areny  kritizoval, že s ním nekonzultovalo  dramaturgii kina a vysmál se mu, že zde budou promítat Slunce, seno, jahody a podobné taháky. Přímo se tak  nabízí podezření, že prezident MFF má strach z konkurence.  Jiná kina v Karlových Varech totiž zdaleka nemají takové parametry jako kino v KV areně a přesto se  v  nich  na festivalu pravidelně promítá. Ještě donedávna zde bylo v době MFF  dokonce provozováno i nafukovací kino, v němž bylo často sledování filmů doslova utrpením. Podobně je minimálně pro potřeby MFF využíváno i zrekonstruované Letní kino s kapacitou několika tisíc diváků. Letos  zde bylo v rámci MFF uvedeno jen pár filmů, zatímco se návštěvníci MFF marně snažili dostat na některé hity, jakými bylo například Mládí P. Sorrentina. Opoziční zastupitel Otmar Homolka (O co jim jde?!)  si v reakci na to, že se promítání filmu Pretty Woman v Letním kině zúčastnilo téměř sedm tisíc diváků stěžuje, že se na zastupitelstvu každý rok snaží, aby se na MFF v Letním kině promítalo každý den a aby i místní lidé měli šanci vidět nějaký festivalový film. Zatím  je to však snaha marná.

Ještě dalších dvanáct milionů!

Když jsme se na karlovarském magistrátu zajímali, proč se  v KV areně na MFF nepromítá, dočkali jsme se zajímavé odpovědi: „ Ve výbavě centra je v současné době pouze promítací plátno, hala ale nedisponuje promítací technikou. O dovybavení touto technikou jednatel KV Areny Vladimír Kvasnička jedná, pokud se podaří zajistit potřebné finance (cca 12 milionů korun), bude technika pořízena a KV Arena bude nabídnuta festivalové produkci k zapojení do sítě festivalových kin,“ sdělila nám mluvčí karlovarského magistrátu Helena Kyselá. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace