Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ze života „lepší“ společnosti: Za co se také utrácí peníze na kulturu? Luxus a rozmařilost, kam se podíváte. A tajný výlet Richarda Gera, o kterém nikdo neví

13.07.2015
Ze života „lepší“ společnosti: Za co se také utrácí  peníze na kulturu? Luxus a rozmařilost, kam se podíváte. A tajný výlet Richarda Gera, o kterém nikdo neví

Autor: MFF KV

Popisek: Richard Gere na karlovarském červenám koberci

Prezident MFF Jiří Bartoška si v neděli, v Otázkách Václava Moravce, stěžoval, že se u nás v posledních pětadvaceti letech nepostavila žádná koncertní síň a že divadla se rekrutují ze šantánů. Možná, kdyby se každý rok na početné, rozbujelé filmové festivaly nevyplýtvaly stovky milionů korun, mohl vzniknout nějaký další užitečný objekt, sloužící umění nebo nový, kvalitní film. Dotace, plynoucí z daní nebo úhrad za předražené energie zákazníků firem, které například sponzorují karlovarský festival, se ale každý rok jednou pro vždy rozplynou.

Česká média upozornila na dva zajímavé případy, související s letošním MFF. Deník popsal tajnou návštěvu hlavní letošní festivalové hvězdy, Richarda Gera v historickém městečku Lokti. Herec, maskovaný brýlemi a kšiltovkou dorazil do podhradí s početným doprovodem a vzápětí zavítal do jedné z blízkých restaurací, aniž personál tušil, jak slavného zákazníka obsluhuje. Dozvěděl se to až v okamžiku, kdy jedna z žen,  doprovázejících herce, požádala, aby byla účtenka vypsána na filmový festival (!) a poté prozradila, že jejich hostem byl Richard Gere. Zároveň poprosila, aby to neříkali nikomu jinému do doby, než hvězda v klidu odjede. Samozřejmě, že celý pobyt americké superstar, i jeho výlety, byly hrazeny z rozpočtu MFF. O lecčems vypovídající byla rovněž zpráva, že letadlo, s nímž přiletěl Gere do Varů, odletělo zpět do Prahy prázdné. Hvězda se podle informací Novinek.cz z festivalového dějiště tajně „přesunula pravděpodobně do české metropole, po zemi“.

Servis bývalé první dámě

Další perličku ze života „lepší“ společnosti poskytli pilní a všudypřítomní reportéři deníku Blesk. Ti přistihli bývalou první dámu Dagmar Havlovou, kterak se z karlovarského festivalu vrací domů. Zatímco je více  dráždilo, že na pět dnů s sebou měla sedm kufrů, zajímavější je, že ji přivezl festivalový vůz a jeho řidič vynášel Havlové zavazadla až do domu. V souvislosti s tím se nabízí otázka, jakými pravidly se vlastně řídí servis, platící pro festivalové hosty a kam až sahá. Další reportáže ze společenských rubrik ukazují na rozmařilost luxusních večírků, na nichž je například v sklence  na šampaňského ukryt diamant. Tyto party jsou o to nevkusnější, že se na festivalu  promítá většina filmů s tématikou hrozné bídy a utrpení současného světa. A  svědectví o  nich je v drastickém protikladu s tím, co se děje  na souběžně probíhajících okázalých  party. A také není od věci připomenout, že mnoho tzv. VIP přítomných nemá s filmem vůbec, ale vůbec nic společného.  

Pohled ekonoma a miliardy z ČEZ

Na kontroverzní financování MFF v minulosti upozornila  řada médií.  Jako příklad lze uvést příspěvek ekonoma Pavla Makovce, který zveřejnil na svém blogu na Idnes.cz, který upozorňuje, že mimo pozornost státu jako akcionáře zůstávají  mnoho milionové výdaje polostátních firem na marketing a reklamu: „Hlavním sponzorem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary není nikdo jiný než největší státem ovládaná firma, ČEZ. Díky České televizi a (nejen) bulvárním deníkům měli občané možnost přes týden podrobně sledovat, jak se díky daňovým poplatníkům mohly celebrity všeho druhu a velikosti, spolu s manažery státních i soukromých firem a politiky všech stran, bezstarostně bavit cestou z jednoho večírku na druhý.“ Podle Makovce dosáhly například výdaje ČEZ za dobu existence této společnosti již několika miliard!

Sobotkův slib

Za zmínku stojí každoroční účast politiků na karlovarském festivalu a jejich nejrůznější sliby, zatímco o problematice financování MFF se nezmiňují, jak ostatně konstatuje Pavel Makovec., Premiér Sobotka se při své letošní návštěvě MFF kasal, že stát podpoří český film částkou 180 milionů korun, které prý mimo jiné umožní výrobu náročnějších filmů a jeho propagaci. Zdánlivě vysoká částka je však směšná při zjištění, že samotný karlovarský festival ročně spotřebuje kolem 130- 140 milionů korun.  Nelze se pak divit, že filmy o podstatných osobnostech a meznících našich dějin natáčí zahraniční produkce.  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace