Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Účastníci filmového festivalu způsobili obyvatelům Varů peklo. Doma se kvůli nim dusili horkem... Město marně apeluje, ale zlatá mládež řádí celou noc

11.07.2015
Účastníci filmového festivalu způsobili obyvatelům Varů peklo. Doma se kvůli nim dusili horkem... Město marně apeluje, ale zlatá mládež řádí celou noc

Autor: Pavel Buchta

Popisek: Účastníci festivalu se přou, co znamená zvíře na letošním logu a plakátech. Je to symbol Varů nebo známého výrobce alkoholu?

Pro mnohé obyvatele Karlových Varů je období, kdy se v centru města koná Mezinárodní filmový festival, skutečným peklem. Obzvláště letos, kdy se do noci slavilo více než kdykoliv jindy a přitom o víkendu nastala tropická vedra. Lidé, bydlící v okolí hotelu Thermal, tak neměli před hlukem úniku. Pokud jej chtěli tlumit zavřenými okny, nemohli zase spát kvůli horku. Návštěvníci festivalu navíc výrazně zhoršili již tak těžkou situaci s parkováním.

Dobře udělali ti, co před festivalovým rámusem a nepořádkem utekli z města. Ne každý však mohl odjet na svoji chalupu nebo na dovolenou. O tisíce návštěvníků se samozřejmě musí někdo postarat. Kromě personálu hotelů a restaurací například řidiči městské hromadné dopravy, pendlující s účastníky MFF dlouho do noci. Na to si samozřejmě musí odpočinout a především  se pořádně vyspat. Jenže to v době festivalu nemohou ti lidé, kteří bydlí v blízkosti festivalového dění. Mimochodem, to že je nesnesitelný a bezohledný  rámus ruší, přiznávají například i samotní hosté MFF  nebo novináři. 

Město apeluje, ale marně...

Tento problém se v Karlových Varech každoročně opakuje a to přes každoroční sliby, že se bude řešit. Znovu jsme se proto zajímali, jak je to možné. Odpověď tiskové mluvčí magistrátu Heleny Kyselé na toto téma zveřejňujeme v plném znění: „Mezinárodní filmový festival je pro Karlovy Vary nejdůležitější kulturně-společenskou akcí. Vedle nesporného přínosu a v mnoha ohledech pozitivních dopadů přináší samozřejmě i negativa. Mezi ně bohužel patří rušení nočního klidu ze strany provozovatelů zařízení v okolí festivalového centra i návštěvníků. Každoročně tento problém řešíme a apelujeme na organizátory festivalu, aby se festivalové akce zdrojem rušení klidu nestávaly. Produkce festivalu tuto problematiku také opakovaně řeší. Některá zařízení (stany), která byla v minulosti v tomto ohledu problémová, v letošním roce v provozu nejsou. Pokud k rušení přesto dochází, jedná se o pochybení provozovatelů jednotlivých zařízení a jejich zaměstnanců. Tato porušení pak řeší městská policie, která je v dohledu na dodržování vyhlášky velmi aktivní a této problematice se věnuje, jak v rámci své běžné kontrolní činnosti, tak v přímé reakci na podněty obyvatel. Dle záznamů městské policie v první polovině letošního festivalu je stížností na rušení nočního klidu méně než v minulých letech. Což může být do jisté míry dáno i tím, že obyvatelé města jsou benevolentnější, nebo, pokud je festivalové dění nezajímá, případně obtěžuje, tráví festivalový týden mimo město,“ sdělila Kyselá Krajským listům a potvrdila tak naše slova, že řada obyvatel Karlových Varů raději před festivalem utíká..

Třikrát  za noc

To, že letos městská policie  přijímá méně stížností než v předchozích letech, nám potvrdil i její velitel Marcel Vlasák: „Na rušení nočního klidu  evidujeme v průměru tři stížnosti za noc, přičemž na žádnou stížnost nemusela hlídka vyjíždět během služby opakovaně, to znamená že první kontakt se strážníky stačil.“ Zajímalo nás také, kolik pokut již policie během festivalu uložila a jaký přestupek byl nejzávažnější: „Během dosavadního průběhu MFF strážníci uložili  kolem sto šedesáti blokových pokut. Nejvíce nás jednoznačně zaměstnávají podněty občanů k parkování, takže největší problém je doprava. Nařízeno zatím bylo přes  čtyřicet odtahů. Nelze specifikovat nejzávažnější přestupek, to je velmi subjektivní, navíc mnohé přestupky nemají s MFF nic společného,“ uvedl Marcel Vlasák.

Stan zmizel, nahradil jej ještě větší, kde alkohol teče proudem

K odpovědi tiskové mluvčí  magistrátu je třeba dodat, že zmíněné stany, kde se celou noc hrála hlasitá hudba a alkohol zde tekl proudem, sice  letos zmizely, ale nahradil je ještě větší objekt s obřím barem, provozovaný výrobcem alkoholu jedné zahraniční značky, kde až do rána bezohledně řádí „zlatá mládež“, sjíždějící se za povyražením do Varů z celé republiky. Od té se dokonce již distancují mnozí  filmoví fanoušci, pohrdající dívkami, které zde „loví“ celebrity.  Mnozí účastníci MFF tak raději zajdou do oblíbené vinárny Bokovka u divadla Husovka, kterou provozují mimo jiné Jan Hřebejk s Davidem Ondříčkem nebo do nově vzniklého  klubu Aeroport. Ten letos vznikl v industriálním prostoru  bývalé stáčírny minerálních vod a těší se obrovské oblibě. Dalším vyhledávaným místem je legendární bar v nově zrekonstruovaném Národním domě. Zájemci o noční zábavu mají tedy dost míst, kde se mohou uchýlit, aniž  by rušili ostatní.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace