Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Účastníci filmového festivalu způsobili obyvatelům Varů peklo. Doma se kvůli nim dusili horkem... Město marně apeluje, ale zlatá mládež řádí celou noc

11.07.2015
Účastníci filmového festivalu způsobili obyvatelům Varů peklo. Doma se kvůli nim dusili horkem... Město marně apeluje, ale zlatá mládež řádí celou noc

Foto: Pavel Buchta

Popisek: Účastníci festivalu se přou, co znamená zvíře na letošním logu a plakátech. Je to symbol Varů nebo známého výrobce alkoholu?

Pro mnohé obyvatele Karlových Varů je období, kdy se v centru města koná Mezinárodní filmový festival, skutečným peklem. Obzvláště letos, kdy se do noci slavilo více než kdykoliv jindy a přitom o víkendu nastala tropická vedra. Lidé, bydlící v okolí hotelu Thermal, tak neměli před hlukem úniku. Pokud jej chtěli tlumit zavřenými okny, nemohli zase spát kvůli horku. Návštěvníci festivalu navíc výrazně zhoršili již tak těžkou situaci s parkováním.

Dobře udělali ti, co před festivalovým rámusem a nepořádkem utekli z města. Ne každý však mohl odjet na svoji chalupu nebo na dovolenou. O tisíce návštěvníků se samozřejmě musí někdo postarat. Kromě personálu hotelů a restaurací například řidiči městské hromadné dopravy, pendlující s účastníky MFF dlouho do noci. Na to si samozřejmě musí odpočinout a především  se pořádně vyspat. Jenže to v době festivalu nemohou ti lidé, kteří bydlí v blízkosti festivalového dění. Mimochodem, to že je nesnesitelný a bezohledný  rámus ruší, přiznávají například i samotní hosté MFF  nebo novináři. 

Město apeluje, ale marně...

Tento problém se v Karlových Varech každoročně opakuje a to přes každoroční sliby, že se bude řešit. Znovu jsme se proto zajímali, jak je to možné. Odpověď tiskové mluvčí magistrátu Heleny Kyselé na toto téma zveřejňujeme v plném znění: „Mezinárodní filmový festival je pro Karlovy Vary nejdůležitější kulturně-společenskou akcí. Vedle nesporného přínosu a v mnoha ohledech pozitivních dopadů přináší samozřejmě i negativa. Mezi ně bohužel patří rušení nočního klidu ze strany provozovatelů zařízení v okolí festivalového centra i návštěvníků. Každoročně tento problém řešíme a apelujeme na organizátory festivalu, aby se festivalové akce zdrojem rušení klidu nestávaly. Produkce festivalu tuto problematiku také opakovaně řeší. Některá zařízení (stany), která byla v minulosti v tomto ohledu problémová, v letošním roce v provozu nejsou. Pokud k rušení přesto dochází, jedná se o pochybení provozovatelů jednotlivých zařízení a jejich zaměstnanců. Tato porušení pak řeší městská policie, která je v dohledu na dodržování vyhlášky velmi aktivní a této problematice se věnuje, jak v rámci své běžné kontrolní činnosti, tak v přímé reakci na podněty obyvatel. Dle záznamů městské policie v první polovině letošního festivalu je stížností na rušení nočního klidu méně než v minulých letech. Což může být do jisté míry dáno i tím, že obyvatelé města jsou benevolentnější, nebo, pokud je festivalové dění nezajímá, případně obtěžuje, tráví festivalový týden mimo město,“ sdělila Kyselá Krajským listům a potvrdila tak naše slova, že řada obyvatel Karlových Varů raději před festivalem utíká..

Třikrát  za noc

To, že letos městská policie  přijímá méně stížností než v předchozích letech, nám potvrdil i její velitel Marcel Vlasák: „Na rušení nočního klidu  evidujeme v průměru tři stížnosti za noc, přičemž na žádnou stížnost nemusela hlídka vyjíždět během služby opakovaně, to znamená že první kontakt se strážníky stačil.“ Zajímalo nás také, kolik pokut již policie během festivalu uložila a jaký přestupek byl nejzávažnější: „Během dosavadního průběhu MFF strážníci uložili  kolem sto šedesáti blokových pokut. Nejvíce nás jednoznačně zaměstnávají podněty občanů k parkování, takže největší problém je doprava. Nařízeno zatím bylo přes  čtyřicet odtahů. Nelze specifikovat nejzávažnější přestupek, to je velmi subjektivní, navíc mnohé přestupky nemají s MFF nic společného,“ uvedl Marcel Vlasák.

Stan zmizel, nahradil jej ještě větší, kde alkohol teče proudem

K odpovědi tiskové mluvčí  magistrátu je třeba dodat, že zmíněné stany, kde se celou noc hrála hlasitá hudba a alkohol zde tekl proudem, sice  letos zmizely, ale nahradil je ještě větší objekt s obřím barem, provozovaný výrobcem alkoholu jedné zahraniční značky, kde až do rána bezohledně řádí „zlatá mládež“, sjíždějící se za povyražením do Varů z celé republiky. Od té se dokonce již distancují mnozí  filmoví fanoušci, pohrdající dívkami, které zde „loví“ celebrity.  Mnozí účastníci MFF tak raději zajdou do oblíbené vinárny Bokovka u divadla Husovka, kterou provozují mimo jiné Jan Hřebejk s Davidem Ondříčkem nebo do nově vzniklého  klubu Aeroport. Ten letos vznikl v industriálním prostoru  bývalé stáčírny minerálních vod a těší se obrovské oblibě. Dalším vyhledávaným místem je legendární bar v nově zrekonstruovaném Národním domě. Zájemci o noční zábavu mají tedy dost míst, kde se mohou uchýlit, aniž  by rušili ostatní.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová