Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

FOTO Sexy frajer z 50 odstínů šedi obrátil Vary vzhůru nohama, k mání ale bude nějaký čas i v Praze. Za které české krásky vyměnil manželku a dceru?

10.07.2015
FOTO Sexy frajer z 50 odstínů šedi obrátil Vary vzhůru nohama, k mání ale bude nějaký čas i v Praze. Za které české krásky vyměnil manželku a dceru?

Foto: MFF KV

Popisek: Herec Jamie Dornan dorazil do Karlových Varů, během několika dnů ho ale budeme moci vidět i v pražských ulicích.

FOTOGALERIE Davy fanynek se hrnou do Karlových Varů, aby spatřily na vlastní oči hrdinu největšího současného filmového hitu 50 odstínů šedi. Příležitostí ale budou mít mnohem víc. Jamie Dornan se totiž chystá na natáčení v Praze. Kde všude bude k vidění?

Na filmový festival v Karlových Varech dorazil Dornan jen proto, aby upozornil davy filmových fanoušků na další velkolepý projekt, který začne natáčet v Praze za zhruba dva týdny. Do světové kinematografie se tak probojuje i jedna z nejdramatičtějších českých událostí 2. světové války, operace Anthropoid. Nová americká filmová hvězda, která se původně prosadila v modelingu, ztvární ve filmu Jana Kubiše, který byl pod krycím jménem Otto Strnad vysazen společně s rotmistrem Jozefem Gabčíkem 29. prosince 1941 v Protektorátu Čechy a Morava, aby spáchal atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Před vzděláním dal přednost slávě

Třiatřicetiletý krasavec Jamie Dornan, kterého proslavila postava milionáře s neobvyklými sexuálními choutkami ve filmovém hitu 50 odstínů šedi, dorazil do Karlových Varů s jasným cílem, a i když na něj před hotelem Thermal čekaly davy fanoušků a fanynek, zdravením se příliš nezdržoval a přešel k jádru věci. Hned zkraje přiznal, že o dramatických událostech, které zaplatily životem tisíce Čechů, neměl doposud ani ponětí. „O tomto příběhu jsme se ve škole neučili, nebo jsem neposlouchal, takže jsem o operaci Anthropoid četl poprvé ze scénáře. Příběh mě uchvátil a také se mi zdá fascinující, že jsem se o něm dozvěděl až nedávno,“ prozradil herec v rozhovoru pro Rozhlas.cz.

Hollywoodský idol Jamie Dornan, který si své místo na slunci vydobyl rolí Christiana Greye v erotickém snímku Padesát odstínů šedi, přijel do Varů. Na tiskové konferenci však o Odstínech padla jediná věta – vyměřený čas chtěl herec s režisérem Seanem Ellisem a producenty věnovat připravovanému koprodukčnímu projektu s názvem Anthropoid. Dornan si v něm zahraje výsadkáře Jana Kubiše, který provedl atentát na Reinharda Heydricha, a v dramatu se objeví i české tváře, třeba Aňa Geislerová, která hraje přítelkyni Jamieho Dornana, nebo Alena Mihulová. Menší roli si ve snímku vystřihne i výkonný ředitel karlovarského festivalu Kryštof Mucha.  Ta zmíněná jediná věta byla odpovědí na otázku Diváci si vás pamatují především z Padesáti odstínů šedi. Nebojíte se, že si nálepku „pana Greye“ ponesete i do Anthropoidu? „To se tedy nebojím. Kdo by si proboha tyhle dva filmy spojoval?“ řekl stručně Jamie.

Rodák ze severoirského Belfastu, který se stal zbožňovanou hvězdou teprve nedávno, neměl právě snadné dětství. Matka mu totiž zemřela, když byl ještě v pubertě, a tak vyrůstal pouze s otcem, jenž patří v Irsku k předním porodníkům. Vystudoval Methodist College Belfast, kde se spřátelil s Davidem Alexandrem, s nímž založil hudební skupinu Sons of Jim. Začal také studovat na univerzitě, nakonec ale dal přednost modelingu před vzděláním a ke studiu se již nikdy nevrátil.

Beznadějně zamilovaný idol

V roce 2006 se vyšvihl na špici díky úspěšné kampani pro Calvina Kleina, kterou nafotil s Kate Moss, a vzápětí znal jeho tvář celý svět díky reklamě na nový parfém Dior Homme. Čerstvá popularita mu vynesla i první příležitost před kamerou – režisérka Sofia Coppola mu nabídla roli v historickém dramatu Marie Antoinetta, v němž ztvárnil švédského šlechtice Axela von Fersena.

Modelingová kariéra přivedla Jamiemu do cesty i první vážnou známost, při jednom fotografování se seznámil s herečkou Keirou Knightley, s níž poté tři roky žil. Tu pravou nakonec potkal také ve světě filmu, i když společně před kamerou zatím ještě nikdy nepracovali. V roce 2013 se oženil s rodačkou z Liverpoolu Amelií Warner, která byla v devatenácti letech několik měsíců provdána za notorického průšviháře Colina Farrella, a mají spolu dceru Dulcii. A zdá se, že pro vášnivé fanynky je Jamie přinejmenším na nějaký ten rok ztracen, protože se rodinného štěstí stále ještě nemůže nabažit.

Interiér kostela vyrostl na Barrandově

V projektu Anthropoid bude Dornan hrát Jana Kubiše, jednoho z atentátníků na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Kromě Ani Geislerové se před kamerou objeví mimo jiné i vdova po legendárním režisérovi Karlu Kachyňovi Alena Mihulová, která si právě v těchto dnech vychutnává v Karlových Varech obrovský úspěch – za její výkon ve filmu scenáristy a režiséra Slávka Horáka Domácí péče jí publikum aplaudovalo vestoje.

Natáčet se bude mimo jiné i na pražské Zvonařce, na Invalidovně a samozřejmě i v kostele v Resslově ulici, v jehož podzemních prostorách nakonec po lítém boji s nacisty zaplatili atentátníci svůj odvážný čin životem. Kopie jeho interiéru pro tyto účely vznikla i v barrandovských ateliérech a úžasný výkon českých odborníků komentoval koproducent David Ondříček slovy: „Viděl jsem už leccos, ale něco takového ne.”

Úspěch, který stál příliš mnoho životů

Operace Anthoroid proběhla 27. května 1942 v zatáčce pod nemocnicí Bulovka. Při útoku Gabčíka a Kubiše byl Heydrich vážně zraněn a přes veškerou snahu lékařů o osm dní později zemřel. Nacisté následně rozpoutali vražedné peklo, které zaplatili životem nejen účastníci výsadku v kryptě pravoslavného chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici.

Přestože Gabčík s Kubišem zahynuli, byla mise považována za úspěšnou, protože zadaný úkol byl v plném rozsahu splněn. Samotná likvidace Heydricha se později stala předmětem řady sporů. Zejména mezinárodní ohlas a následné odstoupení signatářských zemí od Mnichovské dohody přispěly k znovuobnovení poválečné ČSR v předmnichovských hranicích. V reakci na atentát ale nacisté zavraždili několik tisíc Čechů, mimo jiné také vypálili obce Lidice a Ležáky.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská