Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na festivalu se pařilo odjakživa. A stát to podporoval, dokonce speciálními příděly koňaku a uheráku. Jak se liší Brousilovy a Bartoškovy Vary? Bývaly prý noblesnější...

10.07.2015
Na festivalu se pařilo odjakživa. A stát to podporoval, dokonce speciálními příděly koňaku a uheráku. Jak se liší Brousilovy a Bartoškovy Vary? Bývaly prý noblesnější...

Autor: Aerofilms

Popisek: Záběr z filmu Filmová lázeň

Staromilci, kteří tvrdí, že zlatá éra Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech v šedesátých letech nebyla nikdy překonána, se dočkali velké satisfakce. Unikátní dokument Miroslava Janka, nazvaný Filmová lázeň, zmapoval téměř sedmdesátiletou historii MFF od počátku. Mimořádně cenné, téměř neznámé záběry z šedesátých let prozradily, jak festival vypadal v době největší slávy.

Dnešní pořadatele možná nový dokument příliš nepotěšil a leccos prozrazuje skutečnost, že  se   promítal první den festivalu až o půl noci na Mlýnské kolonádě, tedy bokem od hlavních festivalových orgií v  hotelu Thermal. A že  při slavnostním zahájení byl uveden dokument jiný. Pár nadšenců si ten Jankův tak alespoň mohlo v klidu vychutnat v romantických kulisách nádherného festivalového města. Ostatně, lázně, festival a kolonády  vždy tvořily svatou trojici.

Karlovarské Letní kino bývalo plné stejně jako dnes.

Vše už tady bylo!

Už z prvních ohlasů je zřejmé, že pro mnohé současné návštěvníky MFF byl film velkým překvapením. Ti jsou totiž léta masírováni mýtem, že Jiří Bartoška a spol  vybudovali senzační festival, plný skvělých filmů a hvězd.  A s údivem z historických záběrů zjistili, že vše už tady  bylo. Velkolepý příjezd hvězd (nádherná Claudie Cardinale pózující po příletu letadla), nadšení  světových filmových superstar (téměř totožné vychvalování, jaké zaznívá na adresu MFF dnes, předvedl například Henry Fonda), opulentní večírky, z nichž je zřejmé, že se účastníci MFF opravdu skvěle bavili (Tony Curtis, opékající buřty) golfové turnaje, narvané sály a letní kino, nadšení fanoušků (Pierre Brice  a Gagarin způsobili davovou hysterii, jakou od té doby  nikdo jiný), senzační denní reportáže, nazvané Momenty Filmového Festivalu (nepřekonatelně moderované Miroslavem Horníčkem). Nechyběl ani  festivalový  časopis (v té době jediný na světě, v pěti jazykových mutacích), ba dokonce i obří plakáty hvězd, rozmístěné po městě. Jediné, na co režisér „zapomněl“, bylo stanové městečko, ale jeho dávnou existenci potvrdil například Václav Havel, který zde jako student také přespával.  

Nejkrásnější žena světa Claudia Cardinale si z Varů odvezla českou bižuterii.

Lišil se  noblesou

V lecčems se ale také festival lišil, především svojí noblesou. Mnohé záběry z kolonád, ať už z Mariánských Lázní, kde se první tři roky MFF konal, nebo  té karlovarské, z Grandhotelu Pupp, Casina, Imperialu nebo Richmondu, vzbuzují dojem, že jsou pořízeny někde v Monte Carlu. Obzvláště, když v bílém smokingu s dámami v toaletách tančili  Gustav Machatý nebo Oldřich Nový. Noblesní  byla též hlavní festivalová persona, legendární A.M. Brousil, jenž má na vzniku a úrovní MFF obrovskou zásluhu. Jestliže se  dnes MFF přezdívá „Bartoškovy Bary“, pak dříve to byly bezesporu „Brousilovy Vary“.

Koňak a uherák navíc

V dokumentu zazněla i cenná svědectví dřívějších aktérů, například bývalých ředitelů  MFF Ladislava Kachtíka nebo Jiřího Janouška. Ten mimo jiné vyslovil názor, který sdílí mnoho dalších insiderů. Karlovarský festival vždy měl své  lepší i horší ročníky,  zato jeho soutěž byla  v podstatě nevýznamná. Společně s Evou Zaoralovou se shodli, že k nejlepším festivalům patřil ten první polistopadový, kdy do Varů přijeli  filmaři a herci, kteří byli do té doby na indexu a přijely také hvězdy první velikosti, například Miloš Forman nebo Robert De Niro.

Zajímavé bylo i svědectví bývalého ředitele Grandhotelu Pupp Wolfganga Hámy. Ten mimo jiné vyprávěl, jak  dostávali v době festivalu speciální  příděly zásob, koňak nebo uherák navíc. A z mnoha strhujících  dobových snímků je evidentní,  že se ve Varech  na festivalu pařilo odjakživa a pořádně!

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace