Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tvrdá kritika festivalových Varů. Jsou prý příliš levné. Ale jen pro vyvolené! Co celebrity tuší a co ne?

01.07.2015
Tvrdá kritika festivalových Varů. Jsou prý příliš levné. Ale jen pro vyvolené! Co celebrity tuší a co ne?

Foto: bmtypo.cz

Popisek: Prezident filmového festivalu Jiří Bartoška s moderátorem Markem Ebenem při hře na vyhlášeném karlovarském golfovém hřišti

Velmi nepříjemnou „reklamu“ udělala Česká televize Karlovým Varům v týdnu, kdy zahajují jubilejní padesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu. V rámci investigativního pořadu Reportéři ČT zveřejnila šokující reportáž o tom, jak proslulé lázeňské město hospodaří se svým historickým majetkem. Spřízněným firmám a politikům jej prodává až podezřele příliš levně, za zlomek ceny a bez výběrového řízení.

Reportáž začíná konstatováním, že Karlovy Vary mají být na co pyšné, a kamera přitom zabírá překrásné záběry na město, zalité sluncem. Ale jsou tu i věci, na které rozhodně nemohou být hrdé. Jako příklad uvádí golfové hřiště v Olšových Vratech, které proslavily celebrity, jež tu během proslulého filmového festivalu relaxují. Prý ale zřejmě netuší, jaké je pozadí jeho privatizace. Archivní záběry poté mimo jiné ukazují Václava Klause, Marka Ebena nebo Jiřího Bartošku, jak zde hrají golf. Mimochodem, to že by netušili, za jak mimořádně výhodných podmínek získali jeden z nejatraktivnějších golfových areálů v Česku jejich dobří známí, je málo pravděpodobné. Vždyť mimo jiné léta působili nebo dosud působí v Nadaci Film-Festival Karlovy Vary.

No, nekupte to!

Na nápadně nevýhodný prodej golfového hřiště dlouhodobě upozorňují karlovarští opoziční zastupitelé Jiří Kotek (Alternativa) a Otmar Homolka (O co jim jde?!), kteří také v reportáži vystupovali. To, že bylo rozhodnutí hřiště prodat špatné, připustil i primátor Petr Kulhánek (KOA), podle něj to mohl být generátor finančních zdrojů do městského rozpočtu. Připomněl, že byl na prodej hřiště vypracován znalecký posudek, který stanovil cenu ve výši osmdesát milionů korun, ale nakonec prý byla „nějakým mechanismem“ zastupitelstvem schválena cena ve výši padesáti milionů. Jenže ve finále nebyla zaplacena ani tato částka. Město totiž na kupní cenu poskytlo mnoho dalších slev, odpočtů a pohledávek, takže nakonec nový vlastník zaplatil za unikátní areál pouhých pět (!) milionů korun, což je cena jednoho rodinného domku v této lokalitě. Největším paradoxem kupní ceny byla další sleva ve výši dvaceti milionů korun, realizovaná s výslovnou podmínkou, že do svého majetku budou noví majitelé hřiště teprve investovat. Podle předsedy představenstva a. s. Golf Resort Vlastimila Argmana však prodávající trval na tom, aby ve smlouvě byl tento požadavek zakotven. Takže dvacetimilionová sleva šla na úkor Karlových Varů.

Ponižující smír

Golfové hřiště bylo prodáno v době, kdy Karlovy Vary řídila koalice ODS a ČSSD, nechvalně proslulá nejen nevýhodnými prodeji městského majetku, ale také tzv. karlovarskou losovačkou. A zaplatila za to prohrou v komunálních volbách. Nově zvolené zastupitelstvo města letos v březnu rozhodlo, že s majitelem golfového hřiště uzavře smírnou dohodu, na jejímž základě městu doplatí osmnáct milionů, a celkově tak získá dvaatřicet milionů korun. Předložený návrh o uzavření smíru je ale podle opozice opět nevýhodný. Jiří Kotek jej označil za velice ponižující a apeloval na své kolegy, aby nebyl schválen. Jaroslav Fujdiar (OCJJ) zase upozornil na znalecký posudek ČVUT, který stanovil cenu golfového hřiště dokonce na sto devět milionů korun, zatímco  mír počítá pouze s částkou třetinovou.

Rozhodne soud?

Otmar Homolka (OCJJ) navíc vyslovil přesvědčení, že kupní smlouva na prodej golfového hřiště je v zásadě neplatná, odporuje zákonu o obcích a ještě znamená  riziko zakázané veřejné podpory. Homolka také argumentoval tím, že město dosud v tomto případě nestanovilo cenu v místě a čase obvyklou, a varoval před možnými vážnými problémy, s tím souvisejícími. Zda se tak nakonec stane, zůstává jednou z mnoha otázek, visících nad spornými karlovarskými kauzami. Zatímco koaliční zastupitelé doufají, že kauza golf definitivně skončila, podle Homolky bude záležet na tom, jak se k schválenému smíru postaví soud a zda mu nebrání právní závady.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová