Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prokleté Prameny - nejčistší obec zkrachovala kvůli vodě, nyní ji skoupila ztrátová ruská firma. A je zase bez vedení

28.05.2015
Prokleté Prameny - nejčistší obec zkrachovala kvůli vodě, nyní ji skoupila ztrátová ruská firma. A je zase bez vedení

Foto: www.obecprameny.cz

Popisek: Obecní úřad Prameny

Západočeská obec Prameny se nedávno zviditelnila díky návštěvě prezidenta Miloše Zemana. Ale známá je i kvůli svým obřím dluhům. Zadlužení dosáhlo takové míry, že obec přišla i o svoji vlastní radnici. A tak se prezidentská návštěva odehrávala v bytě mladé, pohledné starostky Michaly Málkové, kterou Zeman nazval nejodvážnější ženou kraje. Jenže dnes už je zase vše jinak a Prameny čekají nové volby.

Skutečně drastický dopad mají až sto milionové dluhy na kdysi prosperující lázně Prameny, jímž se stal osudný  záměr vybudovat zde stáčírnu minerálních vod. Nápad prosadil bývalý starosta Václav Brenner a podařilo se mu získat i soukromého investora.

Díky stáčírně měla malá  obec ročně inkasovat až dvacet milionů korun, stačilo jen, aby investovala třicet milionů korun do vykoupení pozemků a průzkumných vrtů.  Jenže zatímco zastupitelé svoje sliby a závazky splnili a získali dokonce již i stavební povolení a licenci na stáčírnu, investor si záměr nakonec rozmyslel.  Na jeho obranu je nutné říci, že narazil na protesty ochranářů a různých občanských sdružení. Ti se obávali, že doprava, spojená s provozem stáčírny, ohrozí  životní prostředí v oblasti, považované za nejčistší u nás.

Dluhy a spekulanti

Kvůli vysokému úvěru se tak  spustila vlna dluhů a exekucí,  Prameny postupně přišly  o veškerý majetek včetně  historické budovy radnice. Vypočítaví spekulanti si přišli na své, domy  i pozemky se zde prodávaly za pár tisíc. Novými majiteli pozemků  a většinovým  věřitelem se mimo jiné stala i soukromá ruská společnost Real Aspekt. Ta se vůbec netají s tím, že vodu považuje za skvělou investici a chtěla by záměr stáčírny dokončit. ČT se tento týden na firmu zaměřila a zjistila, že je

dosti nečitelná.  Podle auditora Lubomíra Harny  navíc ztráta této společnosti s ručením omezeným činí zhruba sedmi milionů korun, dosáhla ji mimo jiné při obchodech s elektronikou a oděvy.  Obyvatelé  Pramenů se proto právem  bojí, co bude dál, nemají prý vůbec žádné informace. Jeden z nich říká: „Za peníze je možné u nás úplně všechno.“ Zato starostka si myslí, že  by se měla stáčírna  dříve, či později vybudovat. Tento názor podpořil při své návštěvě Pramenů i prezident Zeman a dokonce slíbil, že ruské investory pozve na Hrad a promluví s nimi.   To je však kámen úrazu, většina obyvatel je proti stáčírně.

Zase  volby!

Život obce navíc paralyzoval fakt, že zde nikdo nechtěl kandidovat ve volbách, a tak Prameny  několik let řídil pověřený správce, dosazený ministerstvem vnitra.  Občané  nakonec byli s tímto stavem spokojeni, protože  vše  potřebné relativně dobře fungovalo, starosta jim vůbec nechyběl. Dokonce zjistili, že to je vlastně zbytečná funkce, navíc bývalé vedení  Prameny přivedlo ke krachu. 

Teprve  při  volbách v roce 2012 se podařilo  zvolit zastupitelstvo a starostkou se stala právě Michala Málková ze sdružení Naše Prameny. Jenže kvůli rozdílným názorům na to, zda se má v Pramenech vybudovat  stáčírna nebo ne, skončilo  nedávné jednání  zastupitelstva fiaskem. Dva zastupitelé  podali demisi, a tak  není schopno se usnášet. Takže místní zase čekají nové volby. Na každého z nich přitom připadá pomyslný dluh ve výši milionu korun a nejistá budoucnost.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace