Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prokleté Prameny - nejčistší obec zkrachovala kvůli vodě, nyní ji skoupila ztrátová ruská firma. A je zase bez vedení

28.05.2015
Prokleté Prameny - nejčistší obec zkrachovala kvůli vodě, nyní ji skoupila ztrátová ruská firma. A je zase bez vedení

Autor: www.obecprameny.cz

Popisek: Obecní úřad Prameny

Západočeská obec Prameny se nedávno zviditelnila díky návštěvě prezidenta Miloše Zemana. Ale známá je i kvůli svým obřím dluhům. Zadlužení dosáhlo takové míry, že obec přišla i o svoji vlastní radnici. A tak se prezidentská návštěva odehrávala v bytě mladé, pohledné starostky Michaly Málkové, kterou Zeman nazval nejodvážnější ženou kraje. Jenže dnes už je zase vše jinak a Prameny čekají nové volby.

Skutečně drastický dopad mají až sto milionové dluhy na kdysi prosperující lázně Prameny, jímž se stal osudný  záměr vybudovat zde stáčírnu minerálních vod. Nápad prosadil bývalý starosta Václav Brenner a podařilo se mu získat i soukromého investora.

Díky stáčírně měla malá  obec ročně inkasovat až dvacet milionů korun, stačilo jen, aby investovala třicet milionů korun do vykoupení pozemků a průzkumných vrtů.  Jenže zatímco zastupitelé svoje sliby a závazky splnili a získali dokonce již i stavební povolení a licenci na stáčírnu, investor si záměr nakonec rozmyslel.  Na jeho obranu je nutné říci, že narazil na protesty ochranářů a různých občanských sdružení. Ti se obávali, že doprava, spojená s provozem stáčírny, ohrozí  životní prostředí v oblasti, považované za nejčistší u nás.

Dluhy a spekulanti

Kvůli vysokému úvěru se tak  spustila vlna dluhů a exekucí,  Prameny postupně přišly  o veškerý majetek včetně  historické budovy radnice. Vypočítaví spekulanti si přišli na své, domy  i pozemky se zde prodávaly za pár tisíc. Novými majiteli pozemků  a většinovým  věřitelem se mimo jiné stala i soukromá ruská společnost Real Aspekt. Ta se vůbec netají s tím, že vodu považuje za skvělou investici a chtěla by záměr stáčírny dokončit. ČT se tento týden na firmu zaměřila a zjistila, že je

dosti nečitelná.  Podle auditora Lubomíra Harny  navíc ztráta této společnosti s ručením omezeným činí zhruba sedmi milionů korun, dosáhla ji mimo jiné při obchodech s elektronikou a oděvy.  Obyvatelé  Pramenů se proto právem  bojí, co bude dál, nemají prý vůbec žádné informace. Jeden z nich říká: „Za peníze je možné u nás úplně všechno.“ Zato starostka si myslí, že  by se měla stáčírna  dříve, či později vybudovat. Tento názor podpořil při své návštěvě Pramenů i prezident Zeman a dokonce slíbil, že ruské investory pozve na Hrad a promluví s nimi.   To je však kámen úrazu, většina obyvatel je proti stáčírně.

Zase  volby!

Život obce navíc paralyzoval fakt, že zde nikdo nechtěl kandidovat ve volbách, a tak Prameny  několik let řídil pověřený správce, dosazený ministerstvem vnitra.  Občané  nakonec byli s tímto stavem spokojeni, protože  vše  potřebné relativně dobře fungovalo, starosta jim vůbec nechyběl. Dokonce zjistili, že to je vlastně zbytečná funkce, navíc bývalé vedení  Prameny přivedlo ke krachu. 

Teprve  při  volbách v roce 2012 se podařilo  zvolit zastupitelstvo a starostkou se stala právě Michala Málková ze sdružení Naše Prameny. Jenže kvůli rozdílným názorům na to, zda se má v Pramenech vybudovat  stáčírna nebo ne, skončilo  nedávné jednání  zastupitelstva fiaskem. Dva zastupitelé  podali demisi, a tak  není schopno se usnášet. Takže místní zase čekají nové volby. Na každého z nich přitom připadá pomyslný dluh ve výši milionu korun a nejistá budoucnost.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace