Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Karel Gott s Májou v lázních. To bylo zase pozdvižení. Vary dolů, Mariánky nahoru!

11.05.2015
Karel Gott s Májou v lázních. To bylo zase pozdvižení. Vary dolů, Mariánky nahoru!

Autor: Ingrid Kernbach

Popisek: Vystoupení Karla Gotta na zahajovacím koncertu sezóny v Mariánských Lázních vyvolalo doslova pozdvižení

Málokde je Karel Gott tak zbožňován jako v německy mluvících zemích. Jeho fanynky mu umějí připravit mnoho radosti, ale i perné chvíle. Kvůli jedné z nich, jak jsme před časem informovali, se dokonce musel v Německu soudit. Ale naštěstí převažují ty, které jej svou přízní nezatěžují víc, než je příjemné. Tohoto faktu využili i organizátoři letošního zahájení lázeňské sezóny v Mariánských Lázních a Mistra pozvali jako hlavního hosta programu, což v lázních vyvolalo doslova pozdvižení. Obzvlášť když česká superstar zpívala přímo na kolonádě, vedle slavné zpívající fontány.

Karel Gott potěšil všechny příznivce a všechny generace. A dobře si byl vědom toho, že v publiku jsou hojně zastoupeni němečtí lázeňští klienti, a věnoval jim poslední přídavek svého hodinového koncertu. Včelku Máju zazpíval k jejich naprosté extázi v němčině. Mariánské Lázně tak v souboji o letošní nejlepší zahajovací program porazily Karlovy Vary, které se o minulém víkendu musely spokojit pouze s Dashou a Petrou Janů.

Vary dolů, Mariánky nahoru

Mariánské Lázně mají navrch, i co se samotného lázeňství týče. Zatímco Karlovy Vary se potýkají s výrazným, až třetinovým poklesem zahraniční klientely a místní podnikatelé se netají se svými obavami, co bude dál, Mariánské Lázně loni dokonce zaznamenaly rekordní sezónu. V obou případech to souvisí s kurzem rublu a eura, Vary na něm prodělávají, Mariánské Lázně, kde tradičně převažuje německá klientela, naopak vydělávají. Připomeňme, že společnost, která zde lázeňství provozuje, patří k největším a nejefektivnějším v Česku vůbec. Podařilo se jí mimo jiné získat výhodné smlouvy s německými pojišťovnami.

Večerní osvětlení promění mariánskolázeňskou Kolonádu v exkluzivní šperk

Večerní osvětlení promění mariánskolázeňskou Kolonádu v exkluzivní šperk

Hazard politiků

Také jiná západočeská lázeňská místa zažívají po krizi oživení, a to především díky návratu českých klientů. Pozitivně je ovlivnily nový indikační seznam i prodloužení délky pobytu u některých indikací. Výsledkem je, že letos v lázních přibylo o padesát procent tuzemských pacientů víc. Tento stav je ale také důkazem, jak čeští politici s lázeňstvím hazardují. Drastické omezení lázeňské péče, které čeští politici prosadili přes varování lázeňských odborníků v roce 2012, způsobilo, že musely být uzavírána některá lázeňská zařízení a propouštěn personál. Ten nyní citelně chybí, část propuštěných lidí totiž odešla za lákavou nabídkou do sousedního Německa. To je patrné například v Jáchymově, který bojuje s nedostatkem lékařů a dalších kvalifikovaných sil.

Hasí to ministerstvo

Ministerstvo zdravotnictví proto chystá i další opatření na podporu lázeňství. Hodlá například začlenit výuku balneologie do vzdělávání mediků na lékařských fakultách a téma organizace lázeňství i do vybraných oborů specializačního vzdělávání lékařů. Plánuje rozšířit definici příspěvkové lázeňské péče, která je nyní hrazena z pojištění jen jako lůžková. Nově by měla být hrazena i jako péče ambulantní, ale jen v zařízeních poskytovatelů lázeňské léčebně rehabilitační péče. Ministerstvo rovněž pomáhá řešit spor lázní s autorskými svazy o poplatky za televize na lázeňských pokojích. A poloprázdným Varům se zase snaží pomoci prezident i premiér Sobotka, jak to přislíbili při své nedávné návštěvě kraje. Jenže nahradit tradiční evropskou klientelu čínskou se místním lidem ani podnikatelům moc nezamlouvá.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace