Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je to organizovaný zločin a nekalá konkurence, stěžuje si na Vietnamce obchodník: Drsná policejní akce odhalila na západě Čech obří daňové úniky. Ale proč až nyní?

09.04.2015
Je to organizovaný zločin a nekalá konkurence, stěžuje si na Vietnamce obchodník: Drsná policejní akce odhalila na západě Čech obří daňové úniky. Ale proč až nyní?

Foto: Policie ČR

Popisek: Policie ČR, ilustrační foto

KRIMI Již od března opakovaně zasahují desítky kriminalistů a členů Celní správy na západě Čech způsobem, který připomíná drsné akční filmy. Ozbrojenci v kuklách přepadají brzy zrána předem vytipované objekty a vyvádějí z nich podezřelé osoby. Jejich cílem je odhalit daňové úniky, především při obchodování s naftou a tabákem. A výsledky akcí, nazvaných HABU I a HABU II jsou překvapivé i pro ně samotné. Úniky na DPH a neodvedených daní z příjmu mohou totiž dosáhnout stovek milionů a zařadit se tak vůbec k největším u nás.

Koncem března se  členové speciálního týmu  Kobra zaměřili na nelegálně dovezený topný olej a naftu ze sousedního Německa. Obec Nový Kostel, známá po celé zemi častým zemětřesením, prožila další vzrušující den, když do ní zrána přijela kolona vozů a policisté začali prohledávat domy, kanceláře, sklady, ale i automobily. Z těch odebíraly vzorky pohonných hmot.   A jejich podezření se ukázalo jako oprávněné.  Při  první akci s krycím názvem Habu I byly zatčeny tři  osoby, které policie později obvinila  z krácení daní. Toho  se měli dopouštět  během posledních tří let.

Největší daňový únik v Česku?

Další dramatický úder Kobry v Karlovarském kraji, nazvaný tentokrát HABU II, se odehrál ihned po Velikonocích a  byl zaměřen na nelegální prodej cigaret. Policejní video ukazuje, jak komando několika mužů v kuklách vykopne skleněné dveře obchodu, umístěného  v blízkosti asijského tržiště u hraničního přechodu Svatý Kříž  korun a s výkřikem „Policie!“ pronikne dovnitř.  Na místě pak nalezli několik tisíc kartonů  cigaret, což jsou nejméně dva kamiony. Podle Jiřího Žežulky z Generálního finančního  ředitelství jde pravděpodobně o vůbec  největší únik na daních u cigaret  v celém Česku, který může dosáhnout až 200 milionů korun. Zadrženi  ale byli prozatím jenom  dva vietnamští obchodníci,  kteří s cigaretami obchodovali  údajně sedm let (!).

Hospodářská kriminalita jenom kvete

Policejní razie nejsou v Karlovarském kraji ničím výjimečné a jejich počet bude nejspíše stoupat, úměrně s tím, jak v kraji výrazně narůstá hospodářská kriminalita. Například loni v září se zde konala největší policejní razie  za posledních deset let  na nechvalně proslulém tržišti v Aši na Chebsku. V hledáčku kontrolorů se tradičně a opakovaně ocitly padělky známých značek, ale také drogy, jejichž distribuce nebezpečně vzrůstá.  A  nálezy policistů byly opět alarmující. Padělky a nelegální cigarety našli nejen ve stáncích, ale také v několika zaparkovaných automobilech. Je přitom zajímavé, že zadržené cigarety pocházely z Ukrajiny.

Organizovaný zločin  a nekalá konkurence?

Občané kraje akce policistů vítají, ale ptají se, proč tak razantně zasáhli až nyní a proč jsou zdejší tržiště, kde kvete nelegální obchod s padělky, drogami a cigaretami stále tolerována. Zneklidňuje je podle nich také fakt, že se vietnamští obchodníci přemísťují do kamenných prodejen v centru měst, které skupují za značně vysoké částky a vytlačují tradiční obchody.  Podle živnostníka Martina V. to je organizovaný zločin  a nekalá konkurence.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Tagy
krimi,