Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je to organizovaný zločin a nekalá konkurence, stěžuje si na Vietnamce obchodník: Drsná policejní akce odhalila na západě Čech obří daňové úniky. Ale proč až nyní?

09.04.2015
Je to organizovaný zločin a nekalá konkurence, stěžuje si na Vietnamce obchodník: Drsná policejní akce odhalila na západě Čech obří daňové úniky. Ale proč až nyní?

Foto: Policie ČR

Popisek: Policie ČR, ilustrační foto

KRIMI Již od března opakovaně zasahují desítky kriminalistů a členů Celní správy na západě Čech způsobem, který připomíná drsné akční filmy. Ozbrojenci v kuklách přepadají brzy zrána předem vytipované objekty a vyvádějí z nich podezřelé osoby. Jejich cílem je odhalit daňové úniky, především při obchodování s naftou a tabákem. A výsledky akcí, nazvaných HABU I a HABU II jsou překvapivé i pro ně samotné. Úniky na DPH a neodvedených daní z příjmu mohou totiž dosáhnout stovek milionů a zařadit se tak vůbec k největším u nás.

Koncem března se  členové speciálního týmu  Kobra zaměřili na nelegálně dovezený topný olej a naftu ze sousedního Německa. Obec Nový Kostel, známá po celé zemi častým zemětřesením, prožila další vzrušující den, když do ní zrána přijela kolona vozů a policisté začali prohledávat domy, kanceláře, sklady, ale i automobily. Z těch odebíraly vzorky pohonných hmot.   A jejich podezření se ukázalo jako oprávněné.  Při  první akci s krycím názvem Habu I byly zatčeny tři  osoby, které policie později obvinila  z krácení daní. Toho  se měli dopouštět  během posledních tří let.

Největší daňový únik v Česku?

Další dramatický úder Kobry v Karlovarském kraji, nazvaný tentokrát HABU II, se odehrál ihned po Velikonocích a  byl zaměřen na nelegální prodej cigaret. Policejní video ukazuje, jak komando několika mužů v kuklách vykopne skleněné dveře obchodu, umístěného  v blízkosti asijského tržiště u hraničního přechodu Svatý Kříž  korun a s výkřikem „Policie!“ pronikne dovnitř.  Na místě pak nalezli několik tisíc kartonů  cigaret, což jsou nejméně dva kamiony. Podle Jiřího Žežulky z Generálního finančního  ředitelství jde pravděpodobně o vůbec  největší únik na daních u cigaret  v celém Česku, který může dosáhnout až 200 milionů korun. Zadrženi  ale byli prozatím jenom  dva vietnamští obchodníci,  kteří s cigaretami obchodovali  údajně sedm let (!).

Hospodářská kriminalita jenom kvete

Policejní razie nejsou v Karlovarském kraji ničím výjimečné a jejich počet bude nejspíše stoupat, úměrně s tím, jak v kraji výrazně narůstá hospodářská kriminalita. Například loni v září se zde konala největší policejní razie  za posledních deset let  na nechvalně proslulém tržišti v Aši na Chebsku. V hledáčku kontrolorů se tradičně a opakovaně ocitly padělky známých značek, ale také drogy, jejichž distribuce nebezpečně vzrůstá.  A  nálezy policistů byly opět alarmující. Padělky a nelegální cigarety našli nejen ve stáncích, ale také v několika zaparkovaných automobilech. Je přitom zajímavé, že zadržené cigarety pocházely z Ukrajiny.

Organizovaný zločin  a nekalá konkurence?

Občané kraje akce policistů vítají, ale ptají se, proč tak razantně zasáhli až nyní a proč jsou zdejší tržiště, kde kvete nelegální obchod s padělky, drogami a cigaretami stále tolerována. Zneklidňuje je podle nich také fakt, že se vietnamští obchodníci přemísťují do kamenných prodejen v centru měst, které skupují za značně vysoké částky a vytlačují tradiční obchody.  Podle živnostníka Martina V. to je organizovaný zločin  a nekalá konkurence.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Tagy
krimi,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace