Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Češi v pohraničí křísí tradice masopustu a karnevalů. Dejte také načas sbohem masu a obžerství!

16.02.2015
Češi v pohraničí křísí tradice masopustu a karnevalů.  Dejte také načas sbohem masu a obžerství!

Foto: Západočeské muzeum v Chebu

Popisek: Masopust v Chebu se letos koná již pojedenácté.

Do příhraničních měst Karlovarského kraje se postupně vrací staré lidové tradice, mimo jiné díky vlivu sousedních německých měst a obcí, kde na rozdíl od nás, nebyly nikdy zpřetrhány. Příkladem jsou adventní trhy nebo masopustní veselice, více či méně zdařilé kopie těch rakouských nebo německých. Nejlépe se daří křísit různé obyčeje v Chebu. Zdejší adventní trhy i masopustní oslavy se už mají čím chlubit.

Letos se v Chebu bude masopust slavit už pojedenácté a do jeho příprav je zapojeno, podobně jako v sousedním Německu, celé město. Při jeho organizaci spojily své síly zdejší radnice, Chebské muzeum a  divadlo,  dechový orchestr a  základní školy. Kromě nezbytných rituálů, jako je pochování  basy, setkání se starostou a volba nejlepší masky, nebude chybět ani bohatý trh, plný tradičních masopustních pokrmů, včetně zabijačkových specialit.  Průvod masek, který prochází historickou, malebnou částí Chebu, v mnohém připomíná karneval v Bayreuthu. Ale přece jenom má, ve srovnání s ním, ještě co dohánět. V nádherném městě, proslaveném wagnerovským festivalem, žije touto dobou karnevalem každý,  všude se dají koupit výborné masopustní koblihy různých tvarů a velikostí a kostýmy, či masky do průvodu, včetně nezbytných rekvizit. 

Velké hodování na statku

Na Karlovarsku tradice masopustu teprve postupně ožívá a je zřejmé, že tu pravou podobu teprve hledá. Největší akce se zatím konala na Statku Bernard v Královském poříčí. Zde ji pojednali především jako zabijačkové hody, ale ani tady neopomněli  zařadit masopustní  rituály, jakými jsou průvod masek, volba krále masopustu a pohřbení basy. A jak už to na Statku Bernard chodí, nechyběl populární jarmark. Velice cenné je, že do pestrého programu jsou zapojeny také děti z mateřských škol. Jedinou vadou na kráse tak zůstává, že se v tomto ojedinělém areálu oslavy konaly již deset dnů před termínem letošního masopustu, čímž je jeho pravý smysl poněkud potlačen,   o týden později byl navíc spojen se svatým Valentýnem. Naopak, přesně v dobu, na kterou letošní masopust připadá,  se bude  slavit  v Březové na Sokolovsku. Také zde budou hlavními aktéry děti.

Název masopustu mate

Připomeňme si, co je vlastně cílem tohoto, kdysi tolik oblíbeného svátku, jehož název mnohé mate. Zatímco by měl být obdobím masového půstu, opak je pravdou. Jde totiž o čas hodování, ne- li obžerství, trvající přibližně od Tří králů do popeleční středy. U nás je to navíc období oblíbených zabijaček. Skutečný půst nastává teprve poté, co skončí a podle tradice nařizuje čtyřicet dnů střídmosti, kdy se nejí nic, co je živočišného původu. Masopust je rovněž obdobím plesů a karnevalů, z nichž mnohé jsou proslavené po celém světě,  jako například velkolepý Benátský karneval. Karneval, carne - vale, totiž znamená dát sbohem masu. Naši předkové půst po celých čtyřicet dnů, předcházejících velikonočním svátkům, pečlivě dodržovali a namísto masa a mastných pokrmů se spokojili s chlebem, bramborami nebo luštěninami.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Adéla Hofmanová