Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Češi v pohraničí křísí tradice masopustu a karnevalů. Dejte také načas sbohem masu a obžerství!

16.02.2015
Češi v pohraničí křísí tradice masopustu a karnevalů.  Dejte také načas sbohem masu a obžerství!

Autor: Západočeské muzeum v Chebu

Popisek: Masopust v Chebu se letos koná již pojedenácté.

Do příhraničních měst Karlovarského kraje se postupně vrací staré lidové tradice, mimo jiné díky vlivu sousedních německých měst a obcí, kde na rozdíl od nás, nebyly nikdy zpřetrhány. Příkladem jsou adventní trhy nebo masopustní veselice, více či méně zdařilé kopie těch rakouských nebo německých. Nejlépe se daří křísit různé obyčeje v Chebu. Zdejší adventní trhy i masopustní oslavy se už mají čím chlubit.

Letos se v Chebu bude masopust slavit už pojedenácté a do jeho příprav je zapojeno, podobně jako v sousedním Německu, celé město. Při jeho organizaci spojily své síly zdejší radnice, Chebské muzeum a  divadlo,  dechový orchestr a  základní školy. Kromě nezbytných rituálů, jako je pochování  basy, setkání se starostou a volba nejlepší masky, nebude chybět ani bohatý trh, plný tradičních masopustních pokrmů, včetně zabijačkových specialit.  Průvod masek, který prochází historickou, malebnou částí Chebu, v mnohém připomíná karneval v Bayreuthu. Ale přece jenom má, ve srovnání s ním, ještě co dohánět. V nádherném městě, proslaveném wagnerovským festivalem, žije touto dobou karnevalem každý,  všude se dají koupit výborné masopustní koblihy různých tvarů a velikostí a kostýmy, či masky do průvodu, včetně nezbytných rekvizit. 

Velké hodování na statku

Na Karlovarsku tradice masopustu teprve postupně ožívá a je zřejmé, že tu pravou podobu teprve hledá. Největší akce se zatím konala na Statku Bernard v Královském poříčí. Zde ji pojednali především jako zabijačkové hody, ale ani tady neopomněli  zařadit masopustní  rituály, jakými jsou průvod masek, volba krále masopustu a pohřbení basy. A jak už to na Statku Bernard chodí, nechyběl populární jarmark. Velice cenné je, že do pestrého programu jsou zapojeny také děti z mateřských škol. Jedinou vadou na kráse tak zůstává, že se v tomto ojedinělém areálu oslavy konaly již deset dnů před termínem letošního masopustu, čímž je jeho pravý smysl poněkud potlačen,   o týden později byl navíc spojen se svatým Valentýnem. Naopak, přesně v dobu, na kterou letošní masopust připadá,  se bude  slavit  v Březové na Sokolovsku. Také zde budou hlavními aktéry děti.

Název masopustu mate

Připomeňme si, co je vlastně cílem tohoto, kdysi tolik oblíbeného svátku, jehož název mnohé mate. Zatímco by měl být obdobím masového půstu, opak je pravdou. Jde totiž o čas hodování, ne- li obžerství, trvající přibližně od Tří králů do popeleční středy. U nás je to navíc období oblíbených zabijaček. Skutečný půst nastává teprve poté, co skončí a podle tradice nařizuje čtyřicet dnů střídmosti, kdy se nejí nic, co je živočišného původu. Masopust je rovněž obdobím plesů a karnevalů, z nichž mnohé jsou proslavené po celém světě,  jako například velkolepý Benátský karneval. Karneval, carne - vale, totiž znamená dát sbohem masu. Naši předkové půst po celých čtyřicet dnů, předcházejících velikonočním svátkům, pečlivě dodržovali a namísto masa a mastných pokrmů se spokojili s chlebem, bramborami nebo luštěninami.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace