Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Policie řeší další otřesný případ zneužívání dítěte. Jenže veřejnost šikanuje ty, co se to snaží řešit. Má většina lidí černé svědomí, jak naznačují statistiky?!

04.02.2015
Policie řeší další otřesný případ zneužívání dítěte. Jenže veřejnost šikanuje ty, co se to snaží řešit. Má většina lidí černé svědomí, jak naznačují statistiky?!

Foto: repro

Popisek: Zneužívání dětí , ilustrační foto

Česká média již několik týdnů žijí případy údajně, či skutečně zneužívaných dětí. Ačkoliv je toto téma velmi vážné a má na děti drastické dopady, většina lidí překvapivě stojí spíše na straně těch, co jsou v podobných případech pachateli a nikoliv obětmi. Postupem času se ale ukazuje, že vážná podezření, naznačující možnost zneužívání dětí, se většinou potvrzují.

Kromě velmi složité norské kauzy jsme nedávno upozornili i na tragický případ otce, který se oběsil. A to údajně kvůli tomu, že čelil podezření ze zneužívání své dcery. Zatímco on je považován za oběť, odborníci,  zainteresovaní v této kauze, čelí mediálnímu lynči a šikaně. Psycholožka, která upozornila policii a znalce na vážné indicie, že v rodině je zneužíváno dítě, dokonce dostává dopisy s výzvou, aby sama spáchala sebevraždu. 

Šokující svědectví příbuzné

Když televize Nova o víkendu zveřejnila šokující svědectví ženy, kterou tento muž údajně také opakovaně zneužíval, a to dokonce od pěti do osmi let, veřejnost se opět postavila spíše proti ní. Aniž má k dispozici jakákoliv ověřená fakta (zatím jde o různá navzájem si odporující tvrzení), staví se čtenáři bulvárních deníků a televizní diváci většinou na stranu podezřelých, což je alarmující. Ze svědectví této ženy navíc vyplývá, že vypovídala na policii před tím, než muž spáchal sebevraždu.  Rodina podezřelého muže jej však jednoznačně brání a svědectví údajně zneužité ženy lakonicky označila za „blbost“. Takový model chování ve většině případů převažuje.

Kdyby mlčely, byl by klid

Podle sexuologa  Petra Weisse, který se této problematice dlouhodobě věnuje,  je přibližně devět procent žen v Česku  v dětství sexuálně zneužito, řadu dalších případů se vůbec nepodaří odhalit.  V naprosté většině o tom matky vědí, ale tají to a dokonce se staví proti svým dcerám na stranu partnera! Nejčastější formou zneužívání je pak incest, kdy se zneužívání dopustí přímo otec dcery, nezřídka v modelu, kdy on je autoritativní hlavou rodiny a matka labilní a podřízená. Ale také až pět procent chlapců je v dětství zneužíváno, v tomto případě ale spíše mimo rodinu. Alarmující fakta vysvětlují, proč se část veřejnost staví na obranu podezřelých. Vzhledem ke značnému počtu zneužívaných dětí mnoho z nich totiž nejspíše nemá čisté svědomí. Jeden z diskutujících dokonce tvrdí, že kdyby oběti mlčely, mohl pachatel žít a byl by klid!

Místo hlídání malou holčičku zneužil

Hned na začátku tohoto týdne se v médiích objevil další otřesný případ zneužívání dítěte. Policie zatkla muže z Chebska, jemuž byly svěřeny na hlídání dvě malé holčičky.  Namísto toho jednu z nich  nutil k různým sexuálním praktikám a ty si navíc fotil a natáčel. Tím se dopustil podezření ze tří trestných činů - znásilnění, zneužití dítěte k výrobě pornografie a nakládání s ní. Jak se nám podařilo zjistit, i zde padá část viny na matku, která svěřila hlídání dcer svému známému. Ten jednu z nich poslal dokonce ven a druhou se mezitím pokusil znásilnit. Ani v tomto případě matka podezření neoznámila.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová