Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Státní zástupci jsou lidmi lepší kategorie. Hájkův Protiproud píše, jak obludný dáreček nám nadělil pod stromeček Nejvyšší správní soud

28.12.2014
Státní zástupci jsou lidmi lepší kategorie. Hájkův Protiproud píše, jak obludný dáreček nám nadělil pod stromeček Nejvyšší správní soud

Autor: Ilustrační foto archiv

Popisek: Nejvyšší správní soud rozhodl, že státní zástupci jsou nejspíš 'nadlidi'. Budou se napříště rozhodovat na základě důkazů, nebo opravdu stačí jejich 'vnitřní přesvědčení'?

Michal Fraiman se na portálu Petra Hájka Protiproud rozepsal o tom, jak obludný dárek dal Nejvyšší správní soud všem českým občanům pod stromeček. Státní zástupci prý mohou slavit, stávají se totiž občany lepší kategorie, kteří nebudou potrestáni za svá pochybení, jak se tomu děje u ostatních lidí. Podívejte se, jak to vzniklo.

Chebský státní zástupce Viktor Böehm popohnal k soudu úředníky Mariánských Lázní pro zneužití pravomoci úřední osoby. Pokud vás zajímá, co ho k tomu vedlo, úředníci nechali pokácet čtyři stromy. Soudce Krajského soudu v Plzni Pravoslav Polák případ smetl ze stolu a osvobodil je. Krajská státní zástupkyně Anna Maříková zareagovala na pochybení svého podřízeného tak, jak mohla. Podala na něj k Nejvyššímu správnímu soudu kárnou žalobu.

Zkusíme to, a jestli to nevyjde, jedeme dál

„Závěry NSS učiněné v rámci Böehmovy kauzy jsou totiž stejně objevné jako děsivé. Snad nejstrašnější z nich je ten, že státní zástupce stíhá na základě něčeho, co NSS popisuje jako ‘vnitřní přesvědčení o trestném činu‘. Takže už žádné důkazy podpírající podezření, žádné štráchy s trestním řádem. Prostě jsem vnitřně přesvědčen, že patříš do báně, tak se tě tam pokusím dostat. A hotovo. Za to by se, pravda, druhdy nemusel stydět ani známý bojovník za práva lidu, bolševický prokurátor Josef Urválek,“ míní autor.

Ihned ale přidává i vysvětlení Nejvyššího správního soudu. Kdyby se na práci státních zástupců pohlíželo jinak, byla by jejich práce velmi obtížná a prakticky by jim to vzalo chuť pustit se do komplikovanějších kauz. Autor si ale klade otázku, zda by jistá zdrženlivost státních zástupců, kterou by to vyvolalo, nebyla namístě. Nejvyšší správní soud totiž podle autora dal státním zástupcům volnou ruku k tomu, aby si obvinění ‘zkoušeli‘, a když to nevyjde, nevadí, zkusíme to jinde.

Odpovědnost dostává na frak

„Na základě čeho ‘to zkusila‘ Bradáčová s Rathem a co chtěl Ištvan vlastně ‘zkusit‘ při slavném loňském zátahu, se asi ještě dlouho nedozvíme. Proč to ‘zkoušel‘ Viktor Böehm na úředníky radnice Františkových Lázní asi také ne. Je stejně tak možné, že šlo o nějaké vyřizování účtů, jako o snahu donutit prostřednictvím trestního stíhání úředníky ‘vyklopit‘ něco na neoblíbené vedení radnice,“ ptá se.

Autor zkrátka volá po tom, aby státní zástupci byli hnáni k zodpovědnosti stejně jako další občané.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace