Zažíváme nejnebezpečnější chvíle za posledních dvacet let. Měli bychom se schovat pod deštník eura. Kdo to v Chebu řekl?
20.12.2014
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro.
Několik desítek posluchačů, především z řad středních škol, se zúčastnilo besedy s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Josefem Středulou a hlavním odborovým ekonomickým expertem Martinem Fassmannem na ekonomické fakultě v Chebu.
Přítomným Středula nejdříve odlehčil téma informací, že nejznámějšímu světovému odborovému svazu na světě – Asociaci hráčů NHL - poměrně pravidelně nezačala včas sezóna, protože nebyla uzavřena kolektivní smlouva mezi hráči a majiteli klubů. Obdobné je to podle něj i v Rusku a KHL. „V České republice se o to vehementně snažil Jiří Dopita, ale bohužel nenašel odezvu,“ povzdechl si odborový boss. Poté zabrousil do oblasti kultury, kde mimo jiné informoval o tom, že největší divadelní cena – Thalie – je odborová. „…tu uděluje herecká asociace, která je členským odborovým svazem Českomoravských odborových svazů.“
Karlovarský kraj na chvostu průměrné mzdy
Pak se už ale hovořilo o právech mladých lidí, kteří jdou poprvé do zaměstnání. Mimo jiné o smlouvách či mzdách. Podle Středuly je má Karlovarský kraj nejnižší průměrnou mzdu v České republice. „ Rozdíl mezi vámi a Prahou je 11 000 korun a to už je gigantické. Dosáhne na ni jen 35 procent zaměstnaných, zbytek 65 procent je pod úrovní této průměrné, ale hrubé mzdy. Ta skutečná je někde kolem 20 000 hrubého a čistá tedy zhruba na hranici 15 tisíc korun. To ale není nástupní mzda, ta bude zpravidla úplně jiná - tak 10 až 12 tisíc hrubého.“
Když to zaměstnavatel zkouší….
Nejlepší a nejjistější je podle odborového předáka pracovní poměr na dobu neurčitou. Dost často používaný nešvar je podle něj řešit smlouvu později. „Jakmile vám někdo začal přidělávat práci, je to uzavřený poměr na dobu neurčitou! Je uzavřen. Nepřipusťte antidatování smlouvy a napište u svého podpisu datum, kdy jste to podepsali.“ Poté se pustil do agentur: „Pracovní agentury já vůbec nemám rád. Málokdy narazíte na agenturu, která je korektní a slušná.“
V další části svého projevu hovořil mj. i o bezpečnosti práce. Ročně podle něj zemře při výkonu práce v ČR 100 až 115 lidí – naštěstí se toto číslo průběžně snižuje. K živnostem poté řekl, že: „To se tady živí idea, že kdo bude podnikat, bude se mít dobře.“
Příběh budoucí paní Středulové
Hovořilo se i o diskriminačních záležitostech: „Já jsem to zažil i v Parlamentu. Mladé dámě, svobodné, které říkali - vy byste mohla mít děti, tak jí dali smlouvu na dobu určitou. Tu dámu znám, protož potom byla mojí paní. Ona dokonce pracovala v sociálním výboru sněmovny, přesto se to dělo…,“ pobavil přítomné Středula.
Jak reklamky kradou nápady
Varoval rovněž před některými specializovanými reklamními agenturami se slovy: „… student je plný nápadů, řekne jim to. Oni to spustí ne tehdy, když tam ten student je třeba na praxi, ale až když odejde. Pak se s hrůzou zjistí, že agentura prodala za obrovské peníze nápad, který on tam nechal. Jak se tedy chrání práva studentů, to duševní vlastnictví. Vy jste to nijak neochránili? Tyto agentury mají zaměstnance na pár let, vysají všechno a pak je vyhodí a pak používají nápady a neplatí za to jakýkoliv autorský poplatek.“
V německé firmě s českým platem
Organizovanost v odborech je podle Středuly u nás srovnatelná s Německem – kolem 30 %. „Když vznikne odborová organizace, zastupuje všechny zaměstnance i nečleny a bude kolektivně vyjednávat,“ podtrhl významně. Na závěr svého třičtvrtěhodinového vystoupení si pak povzdychl, že u nás působí německé firmy a jejich zaměstnanci zdaleka nedosahují německé minimální mzdy.
Pod deštník eura?
Další necelá půlhodina pak patřila makroenomomu Martinu Fassmannovi. Ten hovořil o zbrklosti devalvace koruny a překvapil přítomné tvrzením, že „…možná, že nás čeká velmi rychlé přijetí eura – tyhle turbulence, co vidíme v Rusku, nás přinutí, abychom se schovali pod deštníkem euro mnohem dříve, než jsme si dovolili předpokládat.“ Je pak podle něj rozdíl, jakým kurzem se bude přepočítávat – od úspor přes platy po sociální dávky, „…je rozdíl, když se to přepočte 25 korun, 27 korun nebo 30 korun. Většina našich firem nejsou naše firmy, ale jsou to filiálky zahraničních firem, jejich cenová politika je řízena odjinud, od její zahraniční matky a hrátky s kurzem tu nefungují, jakmile jednou podkročíte cenu, snížíte si ji, tak už se vám zpět nikdy nevrátí,“ věnoval se pak zahraničním vztahům.
Babišova podceněná čísla
„Česká ekonomika je především záložní prostor německé ekonomiky, dýcháme s vývojem v Německu a řada i velkých firem nejsou finalisté, ale subdodavatelé, kteří pracují s otevřeným účetnictvím. Situace v Rusku vůbec není dobrá, svět je abnormálně propojen úvěry, penězi, subdodavatelskými vztahy.“ Na nedávné prohlášení ministra financí Babiše, že náš export do Ruska je jen 120 miliard, uvedl, že „..to ale není všechno, my jsme propojeni na Rusko přes Německo. My dodáváme subdodávky německým firmám, které předprodávají do Ruska. Jsme napojeni na kyperské firmy, které pak přeprodávají do Ruska, takže skutečné to není jen 120 miliard. Toto riziko je značné a české zboží je prakticky neprodejné…To je jedna z nejnebezpečnějších věcí, co jsme zažili za posledních 20 let.“
V závěru přednášky pak uvedl: „Zajímavé je, že když se začalo jednat o možnostech plateb nejen v dolarech, ale i v eurech, tak se začalo mluvit o krizi eura…Američané pustili tiskařské lisy do ekonomiky, Amerika zaplavuje svět nekrytými penězi.“
Václav Fiala
Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět na .
Vložil: Lucie Bartoš