Pětadvacet let po revoluci v Karlovarském kraji dál vládnou rudí hoši. Obsadili i radnici v Chebu
21.11.2014
Foto: Tomáš Bednár / zpravyzchebu.cz
Popisek: Starý a nový starosta Chebu
Občané Karlovarského kraje neměli mnoho důvodů, aby při oslavách 25. výročí Sametové revoluce jásali. Poté, co zde ve volbách zvítězila KSČ, kraj suverénně ovládá rudo-oranžová koalice s bývalým politrukem v radě. Komunisté po komunálních volbách pronikli i do vedení historického města Cheb. Zde jsou navíc upřednostňováni před odborníky.
Vítěz je úplně mimo hru
Členové KSČM v Chebu dosáhli společně s dalšími koaličními partnery toho, že vítězné seskupení VPM - Alternativa zůstalo mimo hru. A to přesto, že se VPM snažilo do poslední chvíle zabránit, aby se komunisté dostali zpět k moci.
Ještě minulý týden to vypadalo, že tento plán má šanci na úspěch, protože se plánovaná koalice s komunisty nelíbila řadě nově zvolených zastupitelů. Jenže nakonec vše dopadlo přesně naopak a po dramatickém jednání zastupitelů bylo rozhodnuto, že město ovládnou ČSSD, ANO a KSČM.
Tyto strany ve volbách získaly každá po pěti mandátech, a ve třicetičlenném zastupitelstvu tak nedisponují potřebnou nadpoloviční většinou. Tu jim ale pomůže získat ODS. Ta bude novou koalici tiše podporovat, protože vstoupit do ní přímo ji zakazují stanovy strany.
Hodně vytížený starosta
Starostou Chebu se po měsíčním - a velmi náročném vyjednávání - nakonec stal Petr Navrátil (ČSSD), který je navzdory svému mládí již nyní hodně vytížen. V současné době je náměstkem hejtmana Karlovarského kraje pro oblast dopravy a zároveň šéfuje ROP Severozápad. Alespoň na tuto funkci se rozhodl rezignovat do konce letošního listopadu.
V případě svého postu na kraji uvažuje, že jej ukončí do dvou let. Když se ho jeden z občanů Chebu v diskusi na webu Chebského deníku zeptal, zda mu nevadí, že v době výročí Sametové revoluce město opět předali komunistům, vyhýbavě odpověděl: „Možná pro vás bude překvapivé, ale zástupci KSČM byli členy rady města i po roce 1989. Podíleli se tudíž na úzkém vedení města. Pan Hojda byl dokonce v pozici uvolněného zastupitele. V komunálních volbách pan Hojda získal nejvíc preferenčních hlasů v rámci KSČM. Osobně jsem s jeho nominací spokojen, protože znám jeho práci v parlamentu a mnohokrát jsme v minulosti velice dobře spolupracovali.“
Žádná tragédie?
Politická situace v Chebu je složitá již delší dobu. Spolupráce s KSČM zde přitom opravdu není ničím výjimečným. Letos v létě se rozpadla koalice, kterou tvořila ČSSD, ODS a Volba pro město. Ta z koalice vystoupila kvůli skandálu při hlasování o nominacích do dozorčí rady vodárenské společnosti.
ČSSD a ODS koaliční partnery z VPM obešla a do dozorčí rady nominovala místo radního Miroslava Plevného komunistu Jana Votrubu. Není od věci připomenout, že lídr VPM Miroslav Plevný je děkanem Ekonomické fakulty Západočeské university v Chebu. Kritizoval nominaci komunisty Votruby do dozorčí rady vodárenské společnosti a poukazoval, že je absolventem bývalé Vysoké školy politické ÚV KSČ. Marně. VPM pak letos v červnu vypověděla koaliční smlouvu, a to z důvodu jejího porušení. Navrátil to tehdy komentoval slovy, že nejde o žádnou tragédii.
Jaroslav Lhotský
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová