Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ODS podle svého předsedy potřebuje kontrarevoluci normálních lidí. Podle vlivného člena strany už ji ale udělala a ANO, dopadlo to – jak to dopadlo

12.09.2014
ODS  podle svého předsedy potřebuje kontrarevoluci normálních lidí.  Podle vlivného člena strany už ji ale udělala a ANO, dopadlo to – jak to dopadlo

Foto: Archiv

Popisek: Jan Svoboda

ROZHOVOR Dlouhý projev předsedy ODS na nedávném mimořádném kongresu strany, plný různých citátů a ironických útoků na politické protivníky, vyvolal rozpačité reakce jak u veřejnosti a politologů, tak u členů ODS. Ale jak už to bývá, nahlas to přizná málokdo. Přesto se nám podařilo získat zajímavou reakci Jana Svobody, lídra kandidátky ODS do komunálních voleb v Chebu. Možná proto, že patří k těm starostům, co museli skončit v křesle starosty kvůli strmému propadu strany ve volbách.

Jaký dojem ve vás projev Petra Fialy vyvolal?

Slyšel jsem mnoho projevů, propracovaných, působivých, ale důležitější jsou činy. Jsem toho názoru, že přikládáme moc velkou důležitost projevům, podrobujeme je kritice a hledáme v nich jinotaje. Pan Fiala je bezesporu velice inteligentní a precizní. Asi od něj chceme více, než je možné.

Co si myslíte o jeho názoru, že je zapotřebí kontrarevoluce normálních lidí? Nemáte pocit, že „normální" lidé  mají úplně jiné starosti?

Normální lidé jsou ti  „neposlušní“ voliči, kteří nám to vždy spočítají a my se tváříme nechápavě, jak mohli. Právě, že udělali kontrarevoluci a  ANO, dopadlo to jinak, než bychom si přáli. Čeká nás dlouhá cesta, abychom opět  ty  „normální“ lidi zaujali.

Petr  Fiala se v projevu  opakovaně vysmíval levici a sociální demokracii. Domníváte se,  že to v kraji, kde se k moci vrátili komunisté, padne na úrodnou půdu?

Vysmívat se levici (asi se to před volbami musí),  není zrovna můj styl. To, že mám jiný politický názor, ještě neznamená, že levičák je můj nepřítel. Ale u nás se korektnost nenosí, pochválit politického protivníka je hřích, snad i zločin. V našem kraji převládla nálada volit doleva a tak to respektuji, i když se mi to nelíbí. Spíše mne to vede k tomu, abych se zamyslel, proč, a kde je i mé pochybení. K tomu snaha médií prezentovat spíše negativa než pozitiva a preference jsou v čudu.

ODS kritizuje zadlužování a sama je zadlužena mnohamilionovými částkami, navíc neplatí pojistné. Jak se s tím vyrovnáváte?  

To, že máme dluhy, neznamená, že budeme podporovat zadluženost státu. Stala se chyba v kalkulacích a určitě nám to dobré jméno nezajistí. Zlaté časy skončily. Svádět vše na minulá vedení je jednoduché.

Petr Fiala také hovořil o složitosti právního systému u nás, v němž se už nevyznají ani sami právníci. Nepodíleli se však na něm také  dlouholetí poslanci za ODS? 

Byl jsem poslancem a dodnes nechápu, proč se nezmění znění zákona, když s ním všichni souhlasí. Asi nikdo není spokojen s právním systémem, ale jak z toho ven? Nemyslím si, že na vině jsou časté změny vlád. Ale odpovědět nedokáži.

Napadlo vás někdy, že opustíte ODS?  Jak se díváte na hromadný odchod Vašich kolegů ze strany v kraji, včetně například bývalého hejtmana Josefa Pavla?

Odejít z ODS by znamenalo, že jsem změnil politické myšlení. ODS není špatná, „špatní “jsou jen lidé, kteří dělají politiku strany. Každý má právo odejít ze strany, ale proč se neodchází v době prosperity? Nechci být zlý, ale když už mi strana k ničemu není, odejdu? Trochu mi to připomíná pokládání rudých knížek v roce 1989. Odchod zakladatelů, otců, nechápu.  Je to asi česká specialita, už jenom proto, že přeběhlík se stane v jiné straně úspěšným politikem, občané mu to prostě prominou a uvěří mu, že v jiné straně bude jiný! Nový subjekt, plný zkušených politických matadorů, tzv. dinosaurů. Ti byli ostatně i ve Věcech veřejných. A vracím se k otázce priorit ODS.

Pro mne, a doufám i pro členy ODS, jsou to stále Poděbrady. Čtyři artikuly, které jsme občas trochu zradili, občas se trochu oddálily, ale stále platí. Nedotknutelné soukromí, levný stát, nezadlužená budoucnost a solidarita zodpovědných – to jsou ty hodnoty, které mne poutají k ODS.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová