Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V krámě za prodavačku zaskočil syn, následovala čtvrtmilionová pokuta. Reportáž ČT vyděsila podnikatele, začali jsme tedy pátrat

09.09.2014
V krámě za prodavačku zaskočil syn, následovala čtvrtmilionová pokuta. Reportáž ČT vyděsila podnikatele, začali jsme tedy pátrat

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Živnostníci, poradíme vám, jak na českou právní džungli! To, že se u nás už v legislativě nevyznají ani právníci, konstatoval na pátečním mimořádném kongresu ODS i šéf strany Petr Fiala. Bohužel zapomněl konstatovat, že se na tom podílí též řada dlouholetých poslanců a ministrů za ODS. Zoufalí občané se proto již neobrací ani na politiky, ani na advokáty a jako poslední možnost, jak se dovolat práva a spravedlnosti, volí média.

To je i případ živnostníka Josefa z Chebska, který se na nás obrátil s prosbou, zda bychom mu mohli pomoci orientovat se v problému, který řeší a jenž se týká výpomoci jeho příbuzných v rodinné provozovně. Poté, co se na webu inspektorátu práce dočetl, že  živnostník nemusí mít s členem rodiny v případě malé výpomoci uzavřenou pracovní smlouvu, vyděsila ho reportáž ČT o podnikatelce,  za kterou v obchodě zaskočil syn a ona kvůli tomu při náhodné kontrole dostala pokutu ve výši  čtvrt milionu korun.  Josef se tak dostal do situace, že neví, co u nás vlastně platí a čím se má řídit.

Tento případ nás velmi zaujal, a proto jsme se obrátili na  Státní úřad inspekce práce.  Vzápětí jsme získali  obšírnou odpověď z odboru  pracovních vztahů a podmínek.   Bohužel i  její obsah je důkazem  složitosti, ne-li zákeřnosti, právního systému u nás. Pro každého totiž platí něco úplně jiného.

Zavádějící reportáž

Na naše odpovědi nám inspektorka Dalimila Solnická sdělila: „Reportáž ČT měla zřejmě zaujmout diváka  a upozornit na vysoké sankce, udělované za výkon nelegální práce. To se tímto příspěvkem určitě také stalo, ale zřejmě kvůli krátkému času nebyly uvedeny veškeré skutečnosti zcela v souladu s fakty. Kontrolovanou osobou nebyla uvedená paní z reportáže. Ta byla totiž jednatelkou velkoobchodu, který je veden jako společnost s ručením omezeným. To znamená, že kontrolovaným subjektem byla právnická osoba a ne podnikající fyzická osoba – tedy OSVČ. Zároveň osoby, se kterými inspektoři v tomto případě jednali, nedaly najevo, že by se jednalo o rodinný závod podle nového občanského zákoníku.  V žádném případě však nemůže jakýkoli rodinný příslušník vykonávat práci pro právnickou osobu v rámci jejího podnikání bez toho, aby měl z odvedené práce odměnu.“

Je to složité...

Dalimila Solnická nás ale  zároveň upozornila, že u samostatně podnikajících fyzických osob – OSVČ, není zákon tak striktní a dokonce je vyloučen výkon práce v základním pracovně právním vztahu mezi manžely a partnery. Manžel a registrovaný partner tedy může s OSVČ spolupracovat beze smlouvy. U všech ostatních rodinných příslušníků by inspektoři práce při kontrole zkoumali, zda práce, kterou pro OSVČ vykonávají, má charakter závislé práce nebo nikoli (závislou prací je práce vykonávaná ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle jeho pokynů  a zaměstnanec ji  vykonává osobně).  

Raději dohoda

K případům práce pro OSVČ ze strany jejich rodinných příslušníků a osob blízkých – tedy například dětí a rodičů OSVČ - přistupují inspektoři práce individuálně a pečlivě zkoumají, zda výkon práce pro OSVČ blízkou osobou opravdu vykazuje znaky závislé a nelegální práce. „I když je pravdou, že v případě výpomoci ze strany nejbližších příbuzných podnikající fyzické osoby  inspektoři postupují uvážlivě a respektují specifika rodinných vztahů a rozumné vysvětlení pro takovou výpomoc, přesto vždy raději doporučujeme uzavřít alespoň dohodu o provedení práce. Dohoda musí být uzavřena písemně, postačí v ní uvést jednoduchou formou pouze základní údaje: smluvní strany, doba, na kterou se dohoda uzavírá, druh práce, rozsah práce v hodinách (nesmí být větší než 300 hodin v kalendářním roce), datum uzavření dohody. Pokud odměna z dohody nepřekročí v kalendářním měsíci 10 000 Kč, nezakládá tato dohoda účast zaměstnance na nemocenském pojištění a nepodléhá tedy přihlášení  na České správě sociálního zabezpečení,“ upozorňuje inspektorka Solnická.

Zase novela!

Dagmar Solnická se také vyjádřila o webu inspektorátu, na nějž se odvolával Josef: „Vámi citované vyjádření, prezentované na našich webových stránkách (Pokud se jedná o nejbližší příbuzné podnikající fyzické osoby, konkrétně o manžela, manželku nebo dítě, tyto osoby mohou s podnikající fyzickou osobou spolupracovat bez smluvního vztahu, aniž by se tím dopustily nelegální práce. U práce dítěte je podmínkou, aby bylo starší 15 let a mělo ukončenou povinnou školní docházku),  je staršího data, neboť toto vyjádření respektuje znění ust. §132 zákona o zaměstnanosti, platné a účinné do 30.4.2013.“

Od 1. 5. 2014 byl však §132 zákona o zaměstnanosti novelizován, a v nyní platném a účinném znění zní takto: „Fyzická osoba, která se zdržuje na pracovišti kontrolované osoby a koná práci, je povinna orgánu kontroly prokázat svou totožnost občanským průkazem nebo cestovním dokladem.“  Výjimka pro manžela a dítě kontrolované fyzické osoby z povinnosti prokázat pracovněprávní vztah tedy byla z textu zákona o zaměstnanosti vypuštěna.  Ale výkon práce v základním pracovněprávním vztahu mezi manžely a partnery i nadále vylučuje ust. §318 zákoníku práce, manžel a registrovaný partner fyzické osoby podnikající s ní tedy i nadále mohou spolupracovat  beze smlouvy. „U všech ostatních rodinných příslušníků by inspektoři práce při kontrole zkoumali, zda práce, kterou pro OSVČ vykonávají, má charakter závislé práce nebo nikoli,“ vysvětlila Krajským listům.cz Solnická.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tagy
justice,