Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V krámě za prodavačku zaskočil syn, následovala čtvrtmilionová pokuta. Reportáž ČT vyděsila podnikatele, začali jsme tedy pátrat

09.09.2014
V krámě za prodavačku zaskočil syn, následovala čtvrtmilionová pokuta. Reportáž ČT vyděsila podnikatele, začali jsme tedy pátrat

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Živnostníci, poradíme vám, jak na českou právní džungli! To, že se u nás už v legislativě nevyznají ani právníci, konstatoval na pátečním mimořádném kongresu ODS i šéf strany Petr Fiala. Bohužel zapomněl konstatovat, že se na tom podílí též řada dlouholetých poslanců a ministrů za ODS. Zoufalí občané se proto již neobrací ani na politiky, ani na advokáty a jako poslední možnost, jak se dovolat práva a spravedlnosti, volí média.

To je i případ živnostníka Josefa z Chebska, který se na nás obrátil s prosbou, zda bychom mu mohli pomoci orientovat se v problému, který řeší a jenž se týká výpomoci jeho příbuzných v rodinné provozovně. Poté, co se na webu inspektorátu práce dočetl, že  živnostník nemusí mít s členem rodiny v případě malé výpomoci uzavřenou pracovní smlouvu, vyděsila ho reportáž ČT o podnikatelce,  za kterou v obchodě zaskočil syn a ona kvůli tomu při náhodné kontrole dostala pokutu ve výši  čtvrt milionu korun.  Josef se tak dostal do situace, že neví, co u nás vlastně platí a čím se má řídit.

Tento případ nás velmi zaujal, a proto jsme se obrátili na  Státní úřad inspekce práce.  Vzápětí jsme získali  obšírnou odpověď z odboru  pracovních vztahů a podmínek.   Bohužel i  její obsah je důkazem  složitosti, ne-li zákeřnosti, právního systému u nás. Pro každého totiž platí něco úplně jiného.

Zavádějící reportáž

Na naše odpovědi nám inspektorka Dalimila Solnická sdělila: „Reportáž ČT měla zřejmě zaujmout diváka  a upozornit na vysoké sankce, udělované za výkon nelegální práce. To se tímto příspěvkem určitě také stalo, ale zřejmě kvůli krátkému času nebyly uvedeny veškeré skutečnosti zcela v souladu s fakty. Kontrolovanou osobou nebyla uvedená paní z reportáže. Ta byla totiž jednatelkou velkoobchodu, který je veden jako společnost s ručením omezeným. To znamená, že kontrolovaným subjektem byla právnická osoba a ne podnikající fyzická osoba – tedy OSVČ. Zároveň osoby, se kterými inspektoři v tomto případě jednali, nedaly najevo, že by se jednalo o rodinný závod podle nového občanského zákoníku.  V žádném případě však nemůže jakýkoli rodinný příslušník vykonávat práci pro právnickou osobu v rámci jejího podnikání bez toho, aby měl z odvedené práce odměnu.“

Je to složité...

Dalimila Solnická nás ale  zároveň upozornila, že u samostatně podnikajících fyzických osob – OSVČ, není zákon tak striktní a dokonce je vyloučen výkon práce v základním pracovně právním vztahu mezi manžely a partnery. Manžel a registrovaný partner tedy může s OSVČ spolupracovat beze smlouvy. U všech ostatních rodinných příslušníků by inspektoři práce při kontrole zkoumali, zda práce, kterou pro OSVČ vykonávají, má charakter závislé práce nebo nikoli (závislou prací je práce vykonávaná ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle jeho pokynů  a zaměstnanec ji  vykonává osobně).  

Raději dohoda

K případům práce pro OSVČ ze strany jejich rodinných příslušníků a osob blízkých – tedy například dětí a rodičů OSVČ - přistupují inspektoři práce individuálně a pečlivě zkoumají, zda výkon práce pro OSVČ blízkou osobou opravdu vykazuje znaky závislé a nelegální práce. „I když je pravdou, že v případě výpomoci ze strany nejbližších příbuzných podnikající fyzické osoby  inspektoři postupují uvážlivě a respektují specifika rodinných vztahů a rozumné vysvětlení pro takovou výpomoc, přesto vždy raději doporučujeme uzavřít alespoň dohodu o provedení práce. Dohoda musí být uzavřena písemně, postačí v ní uvést jednoduchou formou pouze základní údaje: smluvní strany, doba, na kterou se dohoda uzavírá, druh práce, rozsah práce v hodinách (nesmí být větší než 300 hodin v kalendářním roce), datum uzavření dohody. Pokud odměna z dohody nepřekročí v kalendářním měsíci 10 000 Kč, nezakládá tato dohoda účast zaměstnance na nemocenském pojištění a nepodléhá tedy přihlášení  na České správě sociálního zabezpečení,“ upozorňuje inspektorka Solnická.

Zase novela!

Dagmar Solnická se také vyjádřila o webu inspektorátu, na nějž se odvolával Josef: „Vámi citované vyjádření, prezentované na našich webových stránkách (Pokud se jedná o nejbližší příbuzné podnikající fyzické osoby, konkrétně o manžela, manželku nebo dítě, tyto osoby mohou s podnikající fyzickou osobou spolupracovat bez smluvního vztahu, aniž by se tím dopustily nelegální práce. U práce dítěte je podmínkou, aby bylo starší 15 let a mělo ukončenou povinnou školní docházku),  je staršího data, neboť toto vyjádření respektuje znění ust. §132 zákona o zaměstnanosti, platné a účinné do 30.4.2013.“

Od 1. 5. 2014 byl však §132 zákona o zaměstnanosti novelizován, a v nyní platném a účinném znění zní takto: „Fyzická osoba, která se zdržuje na pracovišti kontrolované osoby a koná práci, je povinna orgánu kontroly prokázat svou totožnost občanským průkazem nebo cestovním dokladem.“  Výjimka pro manžela a dítě kontrolované fyzické osoby z povinnosti prokázat pracovněprávní vztah tedy byla z textu zákona o zaměstnanosti vypuštěna.  Ale výkon práce v základním pracovněprávním vztahu mezi manžely a partnery i nadále vylučuje ust. §318 zákoníku práce, manžel a registrovaný partner fyzické osoby podnikající s ní tedy i nadále mohou spolupracovat  beze smlouvy. „U všech ostatních rodinných příslušníků by inspektoři práce při kontrole zkoumali, zda práce, kterou pro OSVČ vykonávají, má charakter závislé práce nebo nikoli,“ vysvětlila Krajským listům.cz Solnická.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tagy
justice,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace