Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fešák Jan Hus - jedno překvapení za druhým! Neuvěříte, kdo nejslavnějšího českého „kacíře“ v nejdražším projektu ČT hraje. Podívejte se na fotky

01.08.2014
Fešák  Jan Hus - jedno překvapení za druhým! Neuvěříte, kdo nejslavnějšího českého „kacíře“ v nejdražším projektu ČT hraje. Podívejte se na fotky

Autor: ČT

Popisek: Matěj Hádek jako Jan Hus

FOTOGALERIE Oblíbené historické kulisy západních Čech využívají čeští i zahraniční filmaři velmi často. Tentokrát si vybrali autentická místa v Chebu, aby zde pořídili několik scén z připravovaného filmu o Janu Husovi. Ten se natáčí již od poloviny června a pro mnohé diváky i historiky bude jistě zdrojem mnoha překvapení.

Když se objevily první letmé zmínky o připravovaném díle, leckdo se určitě zamyslel nad tím, kdo bude hrát jednu z nejslavnějších postav české historie vůbec. Bude to  někdo z první herecké extraligy, například  všeobecně uznávaný Ivan Trojan nebo Josef Abrhám? Jenže režisér Jiří Svoboda vsadil na méně známé tváře. Titulní roli Husa vytvoří Matěj Hádek, ve vedlejších se pak představí Tomáš Dastlík, Jan Dolanský, Marika Šopovská, Petra Špalková, Vladimír Javorský nebo Michal Dlouhý. Z hvězdných tváří se ve dvoudílném filmu objeví Milan Knažko.

Náročné historické drama připravuje Česká televize k  600. výročí  Husova upálení, připadajícímu již na příští rok. Rozpočet tohoto projektu, jejž vedení ČT označuje za jeden z největších ve své historii, se pohybuje kolem třiceti milionů.

Hus podle  komunisty?

Vedle protagonisty je velkým překvapením i jméno režiséra. Jiří Svoboda má v sice v uměleckých kruzích solidní renomé, ale poněkud kontroverzní politickou minulost (byl dlouholetým členem KSČM). Je zajímavé, že mu spolupráci nabídla autorka scénáře Eva Kantůrková, která byla v době, kdy on byl  „in“, coby mluvčí Charty 77 v přesně opačné situaci. Kantůrková však Svobodu oslovila právě kvůli jeho filmové tvorbě (připomeňme jeho nejznámější filmy Dívka s mušlí, Zánik samoty Berhof, Skalpel, prosím, Jehla).

Oba dva na Husově příběhu  pracují již dva roky a snaží se, aby byl co nejvíce autenticky a nikoliv poplatný době, jak se to stalo v případě známého velkofilmu Otakara Vávry. Hlavně chtějí  zdůraznit fakt, že Jan Hus nebyl žádným regionálním buřičem, ale evropským myslitelem, jenž usiloval o to, aby církev šla příkladem věřícím a nekázala vodu a sama pila víno. 

Jiná má být rovněž interpretace císaře Zikmunda, léta u nás tradovaného jako zákeřná „šelma ryšavá“. Podle Svobody však také on byl osobností evropského formátu, vynikajícím diplomatem, vzdělancem  a milovníkem kultury.  Někteří historici se přiklání k názoru, že upálení Husa nemohl zabránit. Dojde i na Husův soukromý život, především jeho tabuizovaný vztah k ženám.

Kostnice je pasé

Cheb se stane jednou z osmi  lokalit, kde se natáčení odehraje, první klapky padly v  pražském Anežském klášteře, v Chebu filmaři využijí autentické prostředí hradní kaple a  kostela svatého Mikuláše.  Poté se přestěhují ještě na Zvíkov nebo Křivoklát, zatímco Kostnice, kde byl Jan Hus upálen, je prý pro exteriéry  nevhodná.  Tragické finále Husova života se proto bude točit v Kutné Hoře. Na místě, kde byl Jan Hus upálen,  dnes stojí luxusní hotel... 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace