Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fešák Jan Hus - jedno překvapení za druhým! Neuvěříte, kdo nejslavnějšího českého „kacíře“ v nejdražším projektu ČT hraje. Podívejte se na fotky

01.08.2014
Fešák  Jan Hus - jedno překvapení za druhým! Neuvěříte, kdo nejslavnějšího českého „kacíře“ v nejdražším projektu ČT hraje. Podívejte se na fotky

Foto: ČT

Popisek: Matěj Hádek jako Jan Hus

FOTOGALERIE Oblíbené historické kulisy západních Čech využívají čeští i zahraniční filmaři velmi často. Tentokrát si vybrali autentická místa v Chebu, aby zde pořídili několik scén z připravovaného filmu o Janu Husovi. Ten se natáčí již od poloviny června a pro mnohé diváky i historiky bude jistě zdrojem mnoha překvapení.

Když se objevily první letmé zmínky o připravovaném díle, leckdo se určitě zamyslel nad tím, kdo bude hrát jednu z nejslavnějších postav české historie vůbec. Bude to  někdo z první herecké extraligy, například  všeobecně uznávaný Ivan Trojan nebo Josef Abrhám? Jenže režisér Jiří Svoboda vsadil na méně známé tváře. Titulní roli Husa vytvoří Matěj Hádek, ve vedlejších se pak představí Tomáš Dastlík, Jan Dolanský, Marika Šopovská, Petra Špalková, Vladimír Javorský nebo Michal Dlouhý. Z hvězdných tváří se ve dvoudílném filmu objeví Milan Knažko.

Náročné historické drama připravuje Česká televize k  600. výročí  Husova upálení, připadajícímu již na příští rok. Rozpočet tohoto projektu, jejž vedení ČT označuje za jeden z největších ve své historii, se pohybuje kolem třiceti milionů.

Hus podle  komunisty?

Vedle protagonisty je velkým překvapením i jméno režiséra. Jiří Svoboda má v sice v uměleckých kruzích solidní renomé, ale poněkud kontroverzní politickou minulost (byl dlouholetým členem KSČM). Je zajímavé, že mu spolupráci nabídla autorka scénáře Eva Kantůrková, která byla v době, kdy on byl  „in“, coby mluvčí Charty 77 v přesně opačné situaci. Kantůrková však Svobodu oslovila právě kvůli jeho filmové tvorbě (připomeňme jeho nejznámější filmy Dívka s mušlí, Zánik samoty Berhof, Skalpel, prosím, Jehla).

Oba dva na Husově příběhu  pracují již dva roky a snaží se, aby byl co nejvíce autenticky a nikoliv poplatný době, jak se to stalo v případě známého velkofilmu Otakara Vávry. Hlavně chtějí  zdůraznit fakt, že Jan Hus nebyl žádným regionálním buřičem, ale evropským myslitelem, jenž usiloval o to, aby církev šla příkladem věřícím a nekázala vodu a sama pila víno. 

Jiná má být rovněž interpretace císaře Zikmunda, léta u nás tradovaného jako zákeřná „šelma ryšavá“. Podle Svobody však také on byl osobností evropského formátu, vynikajícím diplomatem, vzdělancem  a milovníkem kultury.  Někteří historici se přiklání k názoru, že upálení Husa nemohl zabránit. Dojde i na Husův soukromý život, především jeho tabuizovaný vztah k ženám.

Kostnice je pasé

Cheb se stane jednou z osmi  lokalit, kde se natáčení odehraje, první klapky padly v  pražském Anežském klášteře, v Chebu filmaři využijí autentické prostředí hradní kaple a  kostela svatého Mikuláše.  Poté se přestěhují ještě na Zvíkov nebo Křivoklát, zatímco Kostnice, kde byl Jan Hus upálen, je prý pro exteriéry  nevhodná.  Tragické finále Husova života se proto bude točit v Kutné Hoře. Na místě, kde byl Jan Hus upálen,  dnes stojí luxusní hotel... 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová