Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Fešák Jan Hus - jedno překvapení za druhým! Neuvěříte, kdo nejslavnějšího českého „kacíře“ v nejdražším projektu ČT hraje. Podívejte se na fotky

01.08.2014
Fešák  Jan Hus - jedno překvapení za druhým! Neuvěříte, kdo nejslavnějšího českého „kacíře“ v nejdražším projektu ČT hraje. Podívejte se na fotky

Autor: ČT

Popisek: Matěj Hádek jako Jan Hus

FOTOGALERIE Oblíbené historické kulisy západních Čech využívají čeští i zahraniční filmaři velmi často. Tentokrát si vybrali autentická místa v Chebu, aby zde pořídili několik scén z připravovaného filmu o Janu Husovi. Ten se natáčí již od poloviny června a pro mnohé diváky i historiky bude jistě zdrojem mnoha překvapení.

Když se objevily první letmé zmínky o připravovaném díle, leckdo se určitě zamyslel nad tím, kdo bude hrát jednu z nejslavnějších postav české historie vůbec. Bude to  někdo z první herecké extraligy, například  všeobecně uznávaný Ivan Trojan nebo Josef Abrhám? Jenže režisér Jiří Svoboda vsadil na méně známé tváře. Titulní roli Husa vytvoří Matěj Hádek, ve vedlejších se pak představí Tomáš Dastlík, Jan Dolanský, Marika Šopovská, Petra Špalková, Vladimír Javorský nebo Michal Dlouhý. Z hvězdných tváří se ve dvoudílném filmu objeví Milan Knažko.

Náročné historické drama připravuje Česká televize k  600. výročí  Husova upálení, připadajícímu již na příští rok. Rozpočet tohoto projektu, jejž vedení ČT označuje za jeden z největších ve své historii, se pohybuje kolem třiceti milionů.

Hus podle  komunisty?

Vedle protagonisty je velkým překvapením i jméno režiséra. Jiří Svoboda má v sice v uměleckých kruzích solidní renomé, ale poněkud kontroverzní politickou minulost (byl dlouholetým členem KSČM). Je zajímavé, že mu spolupráci nabídla autorka scénáře Eva Kantůrková, která byla v době, kdy on byl  „in“, coby mluvčí Charty 77 v přesně opačné situaci. Kantůrková však Svobodu oslovila právě kvůli jeho filmové tvorbě (připomeňme jeho nejznámější filmy Dívka s mušlí, Zánik samoty Berhof, Skalpel, prosím, Jehla).

Oba dva na Husově příběhu  pracují již dva roky a snaží se, aby byl co nejvíce autenticky a nikoliv poplatný době, jak se to stalo v případě známého velkofilmu Otakara Vávry. Hlavně chtějí  zdůraznit fakt, že Jan Hus nebyl žádným regionálním buřičem, ale evropským myslitelem, jenž usiloval o to, aby církev šla příkladem věřícím a nekázala vodu a sama pila víno. 

Jiná má být rovněž interpretace císaře Zikmunda, léta u nás tradovaného jako zákeřná „šelma ryšavá“. Podle Svobody však také on byl osobností evropského formátu, vynikajícím diplomatem, vzdělancem  a milovníkem kultury.  Někteří historici se přiklání k názoru, že upálení Husa nemohl zabránit. Dojde i na Husův soukromý život, především jeho tabuizovaný vztah k ženám.

Kostnice je pasé

Cheb se stane jednou z osmi  lokalit, kde se natáčení odehraje, první klapky padly v  pražském Anežském klášteře, v Chebu filmaři využijí autentické prostředí hradní kaple a  kostela svatého Mikuláše.  Poté se přestěhují ještě na Zvíkov nebo Křivoklát, zatímco Kostnice, kde byl Jan Hus upálen, je prý pro exteriéry  nevhodná.  Tragické finále Husova života se proto bude točit v Kutné Hoře. Na místě, kde byl Jan Hus upálen,  dnes stojí luxusní hotel... 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace