Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Brusel ukázal prstem na šéfa krajské ČSSD Pánika, kvůli eurodotacím

20.03.2013
Brusel ukázal prstem na šéfa krajské ČSSD Pánika, kvůli eurodotacím

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Eurodotace jsou u nás čím dál častěji problematické. Ilustrační foto

Krajský šéf karlovarské sociální demokracie Jakub Pánik má problém. Kraj by měl podle zprávy bruselsého úřadu pro boj proti podvodům OLAF vrátit mnohamilionouvou dotaci za rekonstrukci Becherovy vily.

Pánik je ve zprávě zmiňován - seděl v komisi pro otevírání obálek a přitom byl obchodním ředitele Prefa-Beton Cheb, která byla účastníkem soutěže.

To, že se na severozápadě Čech rozdávaly dotace na projekty pochybným způsobem, už v Bruselu vědí. Konkrétně v seznamu z Karlovarského kraje se objevila třeba rekonstrukce Becherovy vily, se kterou podle OLAFu (Evropský úřad pro boj proti podvodům  - podle francouzské zkratky OLAF) má být spjat Jakub Pánik, současný zastupitel kraje a předseda Okresní hospodářské komory v Chebu. Do roku 2010 působil i jako obchodní ředitel stavební firmy Prefa-Beton Cheb.

Střet zájmů

A o to právě jde. Pánik byl členem komise, která otevírala obálky, když se rozhodovalo, kdo bude realizovat opravu Becherovy vily. Vlivný sociální demokrat byl ale zároveň obchodním ředitelem firmy, která se soutěže zúčastnila. Právě to Brusel Karlovarskému kraji, resp. ROP Severozápad vyčítá. I přesto, že tato první soutěž byla zrušena a ve druhé už Pánik neseděl. Zakázku nakonec dostalo sdružení firem Prefa-Beton Cheb a Thermia-Bau.

OLAF však ve své zprávě trvá na tom, že Pánik byl v konfliktu zájmu. Upozornil totiž na to, že jako člen komise podepsal čestné prohlášení, že nemá s žádným ze zájmeců nic společného. „Moje pochybení není v rozporu se zákonem," reagoval pro novináře. Jenže Karlovarský kraj by nyní měl pykat nejen za Becherovu vilu, ale i za stavbu dvou středních škol v Sokolově a Ostrově nad Ohří. Dohromady by kraj měl vracet zhruba 750 milionů korun.

ČSSD v hledáčku Bruselu

Pánik v tom ale není sám. Jiného pochybení se měl dopustit i karlovarský hejtman Josef Novotný, rovněž z ČSSD. V síti tak uvízlo například Centrum vzdělání v Ostrově, tedy škola, kterou až do roku 2008 Novotný řídil.  Brusel navíc upozornil na to, že veřejná zakázka, ve které vyhrálo sdružení firem Metrostav, Tima spol. a Bau-Stav bylo diskriminační.

Paradoxní je, že firma, kvůli níž Kralovarský kraj má platit sankce, je v úpadku. Prefa-Beton Cheb, která vyhrávala velké zakázky kraje,  třeba porušovala zákony o účetnictví a má mnohamilionové dluhy. Firma dalšího vlivného karlovarského sociálního demokrata Tomáše Zuckermanna tak prakticky přestala existovat.

Radim Holinger

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace