Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kostní dřeň je často jediný lék pro nemocné leukémií. Zapsat se do registru dárců přitom není ani složité, ani bolestivé

09.03.2023
Kostní dřeň je často jediný lék pro nemocné leukémií. Zapsat se do registru dárců přitom není ani složité, ani bolestivé

Foto: Český národní registr dárců dřeně (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Při registraci do Českého národního registru dárců kostní dřeně vám sestřička odebere kapičku krve nebo provede výtěr ze sliznice úst.

Český národní registr dárců kostní dřeně zná mnoho příběhů lidí, kterým kostní dřeň od nepříbuzného dárce zachránila život. Čím víc je v databázi potenciálních dárců, tím větší je naděje těch, kteří dárce hledají.

Statistika ÚZIS ČR udává, že v roce 2018 u nás onemocnělo některým typem leukémie 11,8 osob na 100 000. Případů leukémie lehce přibývá. Jednak populace stárne a riziko onemocnění se s věkem zvyšuje, jednak bohužel vedlejší účinky léčby jiných nádorových onemocnění cytostatiky mohou u některých pacientů způsobit právě leukémii.

 

Zapište se do registru, můžete zachránit život.

Léčba transplantací kostní dřeně je účinná

Dobrá zpráva je, že zatímco dříve bylo možné transplantací kostní dřeně léčit především mladé pacienty do 40 let, dnes jsou i senioři většinou v dobré fyzické kondici, takže je možné tuto léčbu u nich úspěšně použít. Lékaři uvádějí, že žádný zásadní pokrok v léčbě leukémie nenastal, stále je transplantace u mnoha případů jedinou možností. Pokrok ale nastal právě u samotných transplantací, které jsou dnes prováděny s vyšší úspěšností. Úspěšnost léčby závisí na mnoha faktorech, na celkové tělesné kondici pacienta, včasnosti odhalení onemocnění, typu onemocnění a také na co nejvyšší shodě příjemce a dárce. Čím více je tedy v registru dárců, tím větší je naděje, že se shoda najde. Proto Český národní registr dárců stále apeluje na to, aby se lidé do registru zapisovali.

Smutný příběh z Chebu

Registr zná řadu příběhů pacientů a jejich rodin a za všechny nám svěřil dojemný a nadějeplný dopis mladé maminky Jany. „Počátek našeho vztahu s Honzou byl tak trochu na dálku. Vyměnili jsme si mnoho zpráv, bydlela jsem totiž tou dobou v Anglii. Nemohla jsem tomu uvěřit, když mě po pár měsících jen tak přiletěl překvapit s kyticí růží v ruce. Na to gesto nikdy nezapomenu! Jako bych ho znala celý život. Bohužel za pár let nám svatební cestu překazila rakovina, kterou Honzovi diagnostikovali měsíc po svatbě. V době, kdy jsme se chystali žít společný život na plné obrátky, jsme se museli seznamovat s neznámou a děsivou situací. Honza absolvoval řadu chemoterapií a na léčbu reagoval dobře a zákeřnou nemoc porazil. Objednali jsme si znovu svatební cestu, ale opět se v září vrátila zákeřná nemoc v horší podobě.

 

Jana s Honzou v nemocnici

Tentokrát leukémie, kdy byla zasažena i kostní dřeň. Honza v roce 2019 podstupuje transplantaci kostní dřeně, dárcem byl jeho vlastní bratr. Přes řadu komplikací, které nastaly, opět svou nemoc na chvíli porazil. I přes všechny překážky jsme chtěli žít normální život a založit rodinu. Proto jsme se rozhodli využít zamrazeného embrya. Usmálo se na nás štěstí a narodila se nám dcera Rozárka. Dle lékařů na 99 % nemůže mít Honza děti a o rok později se dozvídáme, že jsem v 5. měsíci těhotenství. Zázraky se skutečně dějí a v roce 2021 se nám narodil syn Patrik.

Navzdory častým nemocem manžela jsme se snažili užívat běžného života, věnovat čas dětem. Chodit na společné procházky, hrát si na hřišti, být prostě spolu jako rodina. Po čtyřech letech se ale nemoc opět vrátila, a to ještě s horší prognózou – jen 10% šance na úplné vyléčení. Jak jsme se ale několikrát přesvědčili, naděje stále existuje, proto věřím, že se nám podaří najít Honzovi vhodného dárce kostní dřeně a bude všechno jako dřív.“ Jaký bude mít tento příběh konec, je možná i na vás.

Registrace neznamená darování

Pokud se rozhodnete zaevidovat do Českého národního registru dárců kostní dřeně, nemusíte podstoupit žádné složité odběry. Stačí vyplnit formulář, který najdete buď na internetu, nebo ho s vámi vyplní přímo v některém registračním centru, která jsou po celé republice. Pak vám sestřička odebere kapičku krve nebo provede výtěr ze sliznice úst a vzorek odešle k vyšetření transplantačních znaků do centrální laboratoře ČNRDD. Tím to pro naprostou většinu registrovaných končí, protože použitelných dárců je velmi málo. V registru je nyní evidováno 114 275 potenciálních dárců, z toho ke skutečnému odběru krvetvorných buněk došlo u 2162 osob.

 

Od rozhodnutí přidat se do Českého národního registru dárců kostní dřeně často odrazuje strach z bolesti. Obavy jsou to ale zbytečné. Aktuálně existují dvě metody odběru kostní dřeně (krvetvorných buněk). Klasickou metodou je odsátí dřeně jehlou z kosti pánevní. Dárci pocit po tomto odběru přirovnávají k tomu, jako kdyby je někdo zezadu nakopl. Druhou novější metodou, jak lze krvetvorné buňky získat, je separací z krve. Je to velmi podobné darování plazmy, jen delší. Na obrázku vidíte, jak takový odběr v reálu vypadá.

Po zapsání do registru se tedy ničeho dalšího nedočkáte, protože jen pouze 1 % dobrodinců zapsaných v registru se shoduje s nemocným a stane se skutečným dárcem, přitom když dosáhnete 60 let, z registru vás automaticky kvůli věku vyloučí.

Ale i když budete tím, jehož buňky mohou někomu zachránit život, tedy najde se potřebný příjemce, s nímž se vaše buňky budou shodovat, nic dramatického nepodstoupíte. Krvetvorné buňky, které lékaři potřebují, můžete darovat dvěma způsoby: buď klasicky v narkóze z kosti pánevní, nebo pomocí separátoru, který vám je vyfiltruje z krve. Druhý proces se obejde bez narkózy a dá se připodobnit darování plazmy.

Kdo se může a nemůže stát dárcem

Podmínkou je věk mezi 18 – 35 lety. K tomu musíte vykazovat dobrý zdravotní stav, nesmíte mít za sebou žádné závažné onemocnění v minulosti a nesmíte trvale užívat léky (nepočítá se antikoncepce a léky na sezónní alergie) a musíte vážit víc než 50 kg. Dárcem nemůže být člověk trpící krvácivými chorobami a onemocněním krve, cukrovkou závislou na užívání inzulinu či léků, ten, kdo prodělal léčbu zhoubného nádorového onemocnění a ten, kdo trpí onemocněním štítné žlázy vyžadujícím léčbu.

Vysoká úspěšnost transplantační léčby

Český národní registr dárců kostní dřeně uvádí, že úspěšnost transplantace je u dospělých pacientů 60–80 %, u dětí 70–90 %. To je vysoké číslo a jistě je motivující proto, abyste se do registru zapsali, pokud splňujete vstupní podmínky. Míst, kde se můžete zaregistrovat, je opravdu dost. V Karlovarském kraji jsou to transfúzní oddělení nemocnic v Karlových Varech, v Chebu a v Sokolově. K tomu připočtěme i aktivitu ČNRDD, který pořádá v krajích nejrůznější náborové akce. Ty jsou často spojené s extra programem, takže je možné, že se kromě dobrého pocitu i pobavíte.

Podpořte Janu a jejího manžela

Protože Jana z výše uvedeného příběhu dosud pro svého manžela dárce nenašla, proto registr vysílá do světa zprávu:

Zdroj: Český národní registr dárců kostní dřeně, iDnes, ÚZIS

Vložil: Ela Nováková