Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Unikátní modely německého tesaře… Česko-německé přátelství v Chebu: výstava Zmenšený svět historických krovů

16.10.2022
Unikátní modely německého tesaře… Česko-německé přátelství v Chebu: výstava Zmenšený svět historických krovů

Foto: Nadační fond Historický Cheb (stejně jako ostatní snímy v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Výstava Zmenšený svět historických krovů

V chebské sýpce v městském dvoře v Hradební ulici byla donedávna k vidění unikátní výstava Zmenšený svět historických krovů, kde si návštěvníci mohli prohlédnout modely (nejen) místních historických krovů, které městu Cheb věnoval jejich autor, tesařský mistr Josef Hauer z německého Parksteinu. Výstava sice oficiálně skončila koncem září, ale jak zjistily Krajské listy.cz, pro zájemce je stále přístupná, a to minimálně do 3. listopadu. Stačí si prohlídku domluvit v chebském turistickém infocentru.

Tvůrci výstavy mají totiž jasný záměr učinit z modelů stálou expozici. Již tedy usilovně pracují na všech byrokratických náležitostech (souhlas hasičů atd.), aby se tak co nejdříve stalo, jak nám sdělila PhDr. Marcela Brabáčová, předsedkyně Nadačního fondu Historický Cheb.

K vidění je tu celkem 24 modelů historických krovů skutečných staveb. Třináct modelů bylo vyrobeno v měřítku 1:10, deset v měřítku 1:15 a největší model mnichovského Frauenkirche je v měřítku 1:18.

 

Výstava Zmenšený svět historických krovů

Účast na prohlídce je potřeba předem domluvit v Turistickém infocentru města Cheb, buď osobně v Jateční ulici 476/2, nebo telefonicky na čísle +420 354 440 302. Infocentrum má otevřeno každý den od 9:00 do 17:00.

Jak se modely dostaly do Chebu

První dva modely krovů vyrobil Josef Hauer z města Parkstein (okres Neustad) pro Nadační fond Historický Cheb v roce 2018. Jednalo se o modely Gablerova domu a kostela Zvěstování Panny Marie. Tento dar předal na slavnostní vernisáži výstavy, na které měli Chebané poprvé možnost zhlédnout i jeho další díla.

 

Detail modelu krovu

V roce 2019 se zástupci města Chebu zúčastnili v Parksteinu vernisáže výstavy dalšího modelu krovu, tentokrát kostela, který stával v německém Mnichově. Tento velikostí naprosto mimořádný model pak Josef Hauer v roce 2020 slavnostně předal starostovi města Cheb. A nejen ten. Když pracoval na modelu chebského špejcharu, vznikla myšlenka, jak využít tuto budovu neobvyklým způsobem. Jeho práce se nacházely na více místech, nebyly veřejně přístupné a určené k prohlídkám. V špejcharu bylo ale místa dost i pro stálou výstavu, a navíc prostor Hauerovi doslova učaroval. Netrvalo proto dlouho a Josef Hauer městu Cheb daroval další modely.

Jeho jediným přáním bylo, aby měla široká veřejnost z Čech i Německa možnost si je kdykoliv prohlédnout. Za svůj dar a jeho přínos pro město i široké okolí dostal Hauer v roce 2020 Ocenění osobnostem za přínos městu Cheb v oblasti rozvoje česko-německých vztahů.

 

Tesař Josef Hauer se svým modelem

Co s nimi bude dál

Prostory městského špejcharu v Hradební ulici, naplněné modely krovů a dalšími předměty a exponáty, které se týkají střešních konstrukcí, by se mohly do budoucna stát součástí již druhé tematické prohlídkové trasy. Cenu těchto modelů krovů odborníci odhadují zhruba na dva miliony korun, významnější je ale jejich společenský význam na úrovni česko-německého partnerství a také význam vzdělávací.

Prohlídková trasa „Pod střechami chebských domů”

V Chebu ale kromě zmíněných modelů můžete vidět i krovy opravdové. Již několik let zde funguje prohlídková trasa Pod střechami chebských domů, která vás provede po půdách městských domů na chebském náměstí. Jedná se o technickou památku vysoké historické hodnoty, krovy zkonstruované v různých staletích, představující jedinečnou řemeslnou zručnost a geometrickou představivost našich předků.

 

Prohlídková trasa Pod střechami chebských domů

Návštěva s průvodcem a výkladem v českém jazyce stojí 150 korun za osobu. Sraz je vždy před turistickým infocentrem v Chebu, nejpozději 10 minut před termínem prohlídky. Prohlídka trvá zhruba hodinu a půl a najednou se na ni může vydat maximálně 15, minimálně však 7 osob. V případě nedostatečného počtu zájemců dostanete nejpozději den předem na výběr jiný termín. V turistickém infocentru lze také rezervovat pro skupiny s minimálním počtem 8 osob vlastní termín.

 

Prohlídky mají svá omezení:

  • účastnit se mohou děti až od šesti let, vždy však v doprovodu rodiče
  • prohlídka není bezbariérová
  • prohlídky jsou fyzicky náročnější
  • Rezervace ZDE

 

Objeveny díky šťastné náhodě

„Objev historických krovů byl vlastně náhoda. Původně se měly na vysokých půdách chebských měšťanských domů stavět byty, radnice proto zadala stavebně historický průzkum. Pracovníci památkové péče městského úřadu v Chebu začali s průzkumem a to, co objevili, předčilo jejich očekávání. Objevili nejméně dvanáct středověkých, dvacet renesančních a barokních krovů, k tomu navíc přes dvacet krovů z mladších období. Původ nejstarších dřevěných konstrukcí sahá až do vlády Karla IV. I z hlediska řemeslného a tesařského patří chebské krovy k opravdu výjimečným nálezům. V žádném jiném českém městě nenajdete tak pestrý a zachovalý soubor historických krovů,” píše na svém webu Živý kraj Destinační agentura pro Karlovarský kraj.

 

Historický krov, Foto Martin Stolař / město Cheb

A proč jsou vlastně krovy tak jedinečné? Stavební historik Živému kraji vysvětlil několik souvislostí. Cheb byl v minulosti opravdu bohatým městem, a zatímco se v jiných částech země stavěly jen patrové domy, ty v Chebu dosahovaly až třípatrové výšky, navíc s vysokými střechami a rozlehlými půdami. Půdy byly stavěny z kvalitního dřeva a střechy byly kryty pálenými taškami, a tím se zamezilo zatékání. Chebu se navíc vyhnuly velké požáry, které by historické domy zničily,⁠ hořelo zde naposledy v roce 1270.

 

Kdo je Josef Hauer

Tesaři se jménem Hauer se vyskytují v kraji kolem hornofalckého města Weiden již po staletí. Již v roce 1570 je zmíněn v jedné církevní účetní listině tesařský mistr Andreas Hauer. V roce 1820 zakoupil Lorenz Gottlieb Hauer v Parksteinu dům a založil zde tesařství. Byl to prapradědeček pana Josefa Hauera, narozeného 5. 7. 1937.

Josef Hauer (na snímku níže, foto Martin Stolař / město Cheb) v roce 1960 převzal coby člen páté generace podnik svých předků. Každý den pracoval na stavbě, ráno tam byl jako první, večer jako poslední. Veškeré nutné administrativní práce byly vyřizovány o víkendu. Za svoji vynikající práci byl roku 1994 oceněn Zlatým mistrovským listem.

Když v roce 2005 svoji pracovní činnost ukončil, postaral se, aby jeho podnik vedl nástupce, jehož sám vyškolil. Ani poté však neodešel na zasloužený odpočinek. Jeho obdiv patřil mistrovským dílům minulých časů, kdy musely být přestavovány velké kostely, zámky a radnice.

„Dnešní člověk jen žasne, jakých výkonů tehdy řemeslníci dosahovali, a to zcela bez strojů,“ říká Hauer. I proto začal stavět repliky těchto historických střešních konstrukcí v podobě modelů, zachovávajících měřítko. Dokonce i tesařské spoje a drobné dřevěné hřebíky odpovídají originálu. A protože byl odjakživa pracovitý, pracuje ve své dílně i dnes, denně od 7 do 16:30 hodin.

Od roku 2005 vytvořil Josef Hauer celkem více než 30 modelů historických krovů. Na svém největším modelu krovu mnichovského dómu Panny Marie, složeném z celkem 3071 prvků, pracoval 12 měsíců. Jeho nejširším modelem je replika amberského kostela svatého Martina, jejíž samonosný krov překlenuje prostor 28 metrů. Model nejstaršího krovu vytvořil podle klášterního františkánského kostela v Chebu, postaveného v roce 1319.

 

Zdroje: město Cheb, Nadační fond Historický Cheb, Živý kraj – Destinační agentura pro Karlovarský kraj

Vložil: Andrea Morkusová