Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vladimír Páral slaví 90 let. Čeká ho knižní jarmark i čestné občanství města, kam se odstěhoval

28.07.2022
Vladimír Páral slaví 90 let. Čeká ho knižní jarmark i čestné občanství města, kam se odstěhoval

Foto: Město Mariánské Lázně (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Vladimír Páral

Vladimír Páral letos v srpnu oslaví krásné jubileum 90 let. Při této příležitosti se dočká i udělení čestného občanství Mariánských Lázní, které ve svých dílech dlouhodobě propaguje. Slavnostní akt proběhne před zahájením oblíbené akce Knižní lázně, která se koná od 29. do 31. července 2022.

Vladimír Páral bydlí střídavě v Mariánských Lázních a v Praze už od roku 1995. A jak popisuje svůj první dojem z tohoto města? „Modrá obloha, bílý sníh a krásný vzduch. To je moje láska. A já mám ve svém věku nárok na lásku, jako Goethe k Mariánským Lázním a krásné dívce!“

Vladimír Páral bydlí v Mariánských Lázních hned vedle parku poblíž Ferdinandovy kolonády a ze všeho nejraději chodí na procházky po okolí. V knize Playgirls z roku 1994 vystupuje hrdina, který říká, že chce žít v Mariánských Lázních, meditovat ve Ferdinandu a pak přejít k dalšímu pavilonu, tam zase meditovat a pak jít domů. A tak tomu opravdu je i v reálném životě autora této knihy.

 

Vladimír Páral v Mariánských Lázních

Stezka spisovatelů

V srpnu 2017 položil Páral v Mariánských Lázních i základní kámen Stezky spisovatelů, která má připomenout významné spisovatele, kteří bydleli a tvořili v tomto městě. Jak prohlásil: „Pojímám ji (stezku) nejen jako novou turistickou atrakci, ale také jako prostředek ke vzdělávání. Je to jedinečný způsob, jak vrátit děti k literatuře. Věřím, že se stezka stane jakýmsi základním kamenem pro organizaci literárních sympozií a podobných akcí ve městě. Zároveň bych byl rád, aby připomněla Čechům půvab našeho rodného jazyka a jeho bohatství.“

Kdo je Vladimír Páral

Vladimír Páral, známý rovněž pod pseudonymem Jan Laban (*10. srpna 1932 v Praze), je jedním z nejoblíbenějších českých prozaiků. Spisovatelem z povolání se stal v roce 1967. Od roku 1972 pracoval v ústeckém Severočeském nakladatelství jako nakladatelský redaktor. Jeho tvorba sahá od nekompromisní pronikavé satiry až k opatrné až triviální próze, kterou tvořil pod vlivem minulého režimu.

Mezi jeho díla patří knihy Veletrh splněných přání, Soukromá vichřice, Katapult, Milenci a vrazi, Profesionální žena, Playgirls, Mladý muž a bílá velryba, Radost až do rána nebo Muka obraznosti, z nichž většina byla i zfilmována. V 90. letech se Páral více věnoval žánru sci-fi, napsal například knihy Pokušení A-ZZ či Romeo & Julie 2300.

Knižní lázně a knižní jarmark

Knižní lázně, na kterých bude Vladimíru Páralovi čestné občanství uděleno, vstupují letos již do svého třetího ročníku. Již od pátku 29. července nabídnou rozšířený kulturní program, a především pak víkendový knižní jarmark přímo na Hlavní lázeňské kolonádě v Mariánských Lázních. Slavnostní páteční Předvečer se uskuteční od 19 hodin na kolonádě Lesního mlýna.

 

Snímek z minulého ročníku Knižních lázní

V rámci pátečního slavnostního zahájení bude vyhlášen i výherce celorepublikové soutěže o Čtenářský pobyt. Organizátoři soutěž o pobyt spojený s četbou minimálně jedné knihy v klidném lázeňském prostředí oznámili už v květnu. Cílem je poukázat na blahodárný vliv četby na duševní zdraví, navíc ve zdravém prostředí lázní. Do soutěže organizované společně s Institutem lázeňství a balneologie se letos přihlásilo na 150 zájemců. Vybraný účastník stráví počínaje Knižními lázněmi jeden týden v Ensana Health Spa hotel.

O víkendu 30. a 31. července se pak do Mariánských Lázní sjede i řada dalších osobností knižního světa, mezi nimiž nebude chybět spoluautor Českým lvem oceněného scénáře filmu Okupace a tvůrce komiksů Vojtěch Mašek nebo herečka Antonie Formanová. Součástí programu bude i kultovní Pecha Kucha Night s osobnostmi z knižního světa.

Na co se můžete těšit

Těšit se můžete nejen na kvalitní knihy a nové tituly od více než třiceti malých nakladatelů a knihkupců, ale i na koncerty, autorská čtení, divadlo nebo třeba tvořivé dílny pro děti.  Novinkou letošního programu je pilotní ročník Letní školy psaní pro začínající autory a autorky, kterou pořádají Knižní lázně a společnost Mattoni 1873 se značkou Magnesia. Lekce Autorská laboratoř se ujme básník, překladatel, držitel Ceny Jiřího Ortena a dvou cen Magnesia Litera Radek Malý, redaktorka z nakladatelství Paseka Barbora Klimtová poskytne „návod“ jak dostat rukopis do nakladatelství a připraveno je i téma (sebe)propagace, které přiblíží knižní influencer a moderátor pořadu Záložka, Jakub Pavlovský.

 

Snímek z minulého ročníku Knižních lázní

Dva týdny v Mariánských Lázních stráví na rezidenčním pobytu pořádaným společně s Goethe–Institutem České republiky i Lena Dorn, německá překladatelka a autorka oceněná za překlad knihy Davida Böhma A jako Antarktida: Pohled z druhé strany. „Porozumění či snahu o něj považujeme za důležitý předpoklad ke komunikaci. Velmi si vážíme práce překladatelů, kteří nám právě k porozumění výrazně pomáhají. Účast překladatelky a slavistky Leny Dorn na letošních Knižních lázní zapadá do našeho letošního konceptu akce, kterou pořádáme ve znamení porozumění, respektu a obdivu k rozmanitosti,“ řekla organizátorka festivalu Klára Khine.

Pecha Kucha Night

Pozvání na knižní vydání Pecha Kucha Night organizované se spolkem Švihák přijali výtvarník Michal Škapa, grafička Jana Vahalíková nebo ilustrátor Jan Šrámek. Kolonádu rozezní svým hlasem zpěvačka Lucia Piussi i vítězka soutěže The Voice Česko Slovensko 2019 Annamária d'Almeida. Třetím z ambasadorů letošního ročníku svátku knih v Mariánských Lázních je kromě Vojtěcha Maška a Antonie Formanové spisovatel a držitel Ceny Jiřího Ortena a dvou cen Magnesia Litera Marek Šindelka. Většina programu Knižních lázní je zdarma a volně přístupná široké veřejnosti, vstup na Předvečer Knižních lázní a Pecha Kucha Night činí 150 korun.

 

Pecha Kucha Night

O projektu

Za Knižními lázněmi stojí Klára Khine, která se podílí i na tradičním svátku knihomolů Knihex a provozuje i pražské Letní kino Kinská, ve spolupráci se spolkem Švihák. Autory festivalového vizuálu jsou výtvarníci David Černý 85 a Michal Škapa.

Celý projekt se koná za podpory města Mariánské Lázně, Ministerstva Kultury ČR, Státního fondu kultury, Karlovarského kraje a pod záštitou starosty města Mariánské Lázně a hejtmana Karlovarského kraje. Čtenářský pobyt je pořádán ve spolupráci s Ensana Health Spa Hotels.

Zdroje: Město Mariánské Lázně, Wikipedie

Vložil: Andrea Morkusová