Radniční listy Cheb: Terea chce postavit v Chebu spalovnu
07.03.2013
Společnost Terea, ve které má město Cheb padesátiprocentní vlastnický podíl, zvažuje výstavbu zařízení na energetické využití komunálního odpadu.
To by mohlo vyrůst v průmyslové zóně na Švédském vrchu, na volných pozemcích v sousedství areálu Prefy. Díky jeho vybudování by se v Chebu mohly dlouhodobě stabilizovat náklady na likvidaci komunálního odpadu i cena centrálně dodávaného tepla.
„Jde sice o projekt Terey, ale díky majetkovému podílu města ve společnosti se to nebude moci bez našeho souhlasu realizovat,“ uvedl starosta Chebu Pavel Vanoušek. „Mohu občanům slíbit, že pokud by měl mít provoz negativní vliv na životní prostředí v Chebu, ať už zvýšením hluku a prašnosti, nebo zhoršením kvality ovzduší, jeho výstavbu nepřipustíme. Je však třeba říct, že například v severských zemích nebo v Holandsku a Švýcarsku je zpracování odpadu spalováním naprosto běžné.“
Pokud se záměr na vybudování zařízení na energetické využití komunálního odpadu ukáže jako rentabilní a projde schvalovacím procesem z pohledu vlivu na životní prostředí, mohla by jeho výstavba začít možná již na sklonku letošního roku, či v roce 2014.
„Uvědomujeme si, že se jedná o citlivou záležitost. Projednání tohoto záměru musí být naprosto průhledné. Připravujeme proto po vyjádření všech dotčených orgánů veřejné projednání s občany,“ řekl jednatel společnosti Terea Steffen Zagermann.
Výstavbou provozu by se v Chebu podařilo vyřešit problém s neustále rostoucími náklady na likvidaci komunálního odpadu. Zároveň by se stabilizovala cena tepla dodávaného společností Terea do chebských domácností a firem.
„Na projektu se nám líbí právě tento synergický efekt, který postrádáme u projektu, který připravuje Karlovarský kraj. Měli bychom dlouhodobě garantovanou cenu za likvidaci odpadu i cenu tepla. Bez vybudování tohoto zařízení je více než pravděpodobný jejich další růst. Takzvané skládkovné, tedy poplatek za uložení odpadu na skládce, se má do roku 2020 zvýšit čtyřnásobně ze současných 500 korun za tunu až na 2 tisíce. Dlouhodobě roste i cena plynu, ze kterého Terea teplo v současné době vyrábí,“ poznamenal místostarosta Tomáš Linda. „Dopad na životní prostředí by měl být minimální. Nejedná se o provoz, u kterého se z komína valí černý dým. Zařízení je kvůli přísným limitům jedním z nejekologičtějších a limity škodlivin jsou mnohem nižší než u lokálních topenišť. Spálením jednoho kilogramu odpadu doma nebo na zahradě se do ovzduší uvolní tolik škodlivých látek jako při spálení 10 tun v tomto zařízení s tím, že zde se spaliny ještě dále účinně filtrují a čistí. Výstupem je zjednodušeně řečeno pára, škvára, separované škodlivé látky, teplo a elektřina.“
Výstavba zařízení na energetické využití komunálního odpadu, která by se měla realizovat v etapách, včetně propojení provozu s kotelnou v Riegerově ulici, má podle předběžných odhadů celkově stát 200 milionů korun. Návratnost investice odhaduje společnost Terea ze svého pohledu na 10 až 15 let, ale v návaznosti na rozpočet města a úspory při likvidaci komunálního odpadu se tato doba bude ještě více zkracovat. Provoz s 12 pracovníky, který má v úvodním procesu dovezený odpad i roztřídit a případně recyklovatelné části předat k dalšímu zpracování, by měl být ve finální fázi schopen zpracovat až 20 tisíc tun odpadu ročně. V Chebu se přitom vyprodukuje zhruba 7,5 tisíce tun komunálního odpadu za rok, na celém Chebsku pak asi 32 tisíc tun.
(zdroj: mestocheb.cz)