Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Radnice Mariánské Lázně: Stop pěstírnám marihuany

07.03.2013
Radnice Mariánské Lázně: Stop pěstírnám marihuany

Obracíme se na Vás jako obyvatele tohoto státu se žádostí o spolupráci při odhalování ilegálních pěstíren konopí a prevenci jejich výskytu ve Vašem regionu. Z konopí vypěstovaného právě v ilegálních pěstírnách se následně vyrábí droga zvaná marihuana a to ve velkých objemech.

Co vlastně znamená organizované pěstování marihuany a proč tuto činnost považujeme za tak nebezpečnou?

 

Objekty, ve kterých dochází k pěstování konopí, jsou často úplně normální domy v obytných čtvrtích. Často se využívají budovy prostorově rozměrnější, protože poskytují dostatek prostoru, ale stejně tak lze tuto nezákonnou činnost provozovat v menší míře v podstatě v jakékoli budově, kdekoli ve Vašem okolí. Byly zaznamenány i případy, kdy se konopí pěstovalo v panelákových bytech, speciálně k tomu upravených, a to v rozsahu i několika kusů rostlin.

 

Aby se objekt stal vhodným pro pěstování marihuany, je třeba provést závažné změny v konstrukci domu či bytu. Pro pěstování rostlin je potřeba vysoká intenzita osvětlení (což je nákladné), takže se pachatelé velmi často nelegálně připojují k elektrické síti. Roste tak riziko požáru nebo smrti elektrickým proudem i pro ostatní obyvatele. Vysoká vlhkost a teplota provázející pěstování konopí způsobují, že dům či byt se stávají neobyvatelnými. Pokud nedojde k nákladné rekonstrukci objektu, užitná hodnota a prodejní cena takto využívané nemovitosti rapidně klesá.

 

Osoby organizující nelegální pěstování konopí a výrobu marihuany mají často úzké vazby na pachatele jiných druhů trestné činnosti, nezřídka na členy skupin organizovaného zločinu. Dalšími průvodními jevy mohou být např. nárůst počtu násilných trestných činů v regionu, vandalismu a další drobné kriminality.

 

Buďte prosím všímaví ke svému okolí, pomozte nám v co nejvyšší možné míře omezit výrobu nelegálních drog na území České republiky – nejde přeci jen o věc policie ale o věc veřejného zájmu!

Jaká jsou nebezpečí? S domy či byty kde je pěstováno konopí, je spojeno mnoho nebezpečí, problémů a rizik.

 

Jedovaté výpary mohou vznikat jako vedlejší produkt pěstování konopí. Kondenzace vlhkosti ve spojení s jedovatými výpary podporuje růst plísní a hub – vzniká tak nezanedbatelné zdravotní riziko. Odvětráváním z pěstebních prostor mohou výpary zasáhnout i okolní objekty.

 

Elektrický proud je zpravidla připojen nelegálně. Neodborný způsob připojení přispívá ke zvýšení rizika vzniku požárů a zasažení elektrickým proudem jak pro pachatele tak nezúčastněné osoby.

 

Ti, kdo jsou zapojeni do organizovaného pěstování konopí a výroby marihuany ve velkém rozsahu mohou být ozbrojeni, aby chránili své zájmy. Osoby lákané do dané oblasti za nákupem marihuany mohou být také ozbrojeny a zapojeny do páchání dalších forem trestné činnosti.

 

Marihuana vyrobená z konopí vypěstovaného na našem území se prodává na domácím nelegálním trhu nebo se vyváží do zahraničí. Peníze pocházející z takového prodeje se používají pro financování organizovaného zločinu. Pěstitelé mohou klást nejrůznější nástrahy včetně výbušných systémů, aby chránili své “zboží“ před nežádoucí pozorností. Tyto pasti mohou vystavit osoby vstupující na nemovitost riziku ohrožení zdraví nebo i života.

 

Pěstování konopí vyžaduje velké množství vody a elektřiny, takže se „fušersky“ zasahuje do komunálních sítí, voda a elektřina jsou odváděny od okolních zdrojů. Elektrorozvodná síť v objektech je systematicky přetěžována, takto způsobené výpadky elektřiny mohou postihnout široké okolí.

 

Domy a byty jsou pozměňovány tak, aby vyhovovaly pěstování konopí ve velkém rozsahu, škody mohou být způsobeny stavebními pracemi nebo samotným pěstováním konopí (vlhkost, vysoká teplota). Uvedení domu do obyvatelného stavu poté, co skončila tato ilegální činnost, vyžaduje rozsáhlé opravy spojené s velkými finančními náklady.

 

Chemické látky používané při pěstební činnosti jsou nedostatečně likvidovány a odtékají do země a odpadního systému.

 

Jaké jsou příznaky toho, že ve Vašem sousedství funguje objekt, ve kterém dochází k pěstování konopí?

 

Obyvatelé jsou jen zřídka doma a chodí do domu jen na krátkou dobu,

návštěvníci se chovají podivně nebo přicházejí ve zvláštní dobu (krátké návštěvy – neobvyklé hodiny – pozdě večer / v noci), do domu se často vstupuje přes garáž nebo zadním vchodem, je patrná manipulace s přívodem elektřiny buď v rozvodné skříni či v místě přívodu do domu, okna jsou zatlučena prkny nebo zakryta folií, aby se zabránilo přístupu světla do domu a skryly se aktivity prováděné uvnitř. Lze pozorovat únik jasného světla z oken a na oknech mohou být patrné kondenzované páry, z domu vycházejí podivné pachy, které mohou být cítit i v okolí domu, do domu jsou přinášena zařízení používaná pro pěstební činnost (velké ventilátory, světla, plastikové kontejnery na rostliny, klimatizační potrubí a další věci), vnější vzhled domu je neuspořádaný. V okolí je prováděno minimum údržby (neshrabaný sníh, neposekaná tráva atd.), u domu se mohou povalovat pytle s odpadky obsahující půdu a rostlinný materiál.

 

(zdroj: radnice Mariánské Lázně)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace