Pendolinem do lázní zazpívat si s kouzelnou fontánou. Český poutník
26.05.2019
Foto: René Flášar
Popisek: Zpívající fontána v Mariánských Lázních, skutečná pastva pro oči i pro uši
FOTOGALERIE Představovat turistům Mariánské Lázně by bylo nošením dříví do lesa. Ovšem přesto se dnes do tohoto lázeňského městečka vypravíme. Nebudeme ale obdivovat kolonádu s místními prameny, i když i tam se zastavíme, nýbrž se vydáme do zalesněných kopců v okolí. Našim cílem je rozhledna Panorama zvaná též Hamelika.
Z Prahy se dnes dostanete do Mariánských Lázní expresním vlakem za dvě hodiny a dvacet minut, dvakrát denně zajíždí na zdejší hlavní nádraží také vlak Pendolino, do kterého nemusíte mít v tomto úseku místenku.
Z nádraží se vydáme vpravo a po Hlavní třídě, můžete také využít trolejbus číslo 5, dojdeme až do centra města. Tady na nás čeká žlutá turistická značka. Ještě, než se po ní vydáme vzhůru k rozhledně, uděláme si malou odbočku a vydáme se k místní kolonádě, protože tu by neměl minout žádný turista, ani ten, který je v „Mariánkách“ už stálým hostem.
Mariánskolázeňský hit: Zpívající fontána
Kolem Rudolfova a Karolínina pramene dojdeme až k místnímu největšímu hitu – zpívající fontáně. Fontánu z roku 1986 tvoří kruhový bazén o průměru 18 metrů s dvanáctidílnou plastikou v podobě květu se středem z leštěné oceli. Více než 250 trysek s maximálně 6 metrů vysokým střikem společně s produkcí hudby vytváří zajímavé kombinace včetně barevného osvětlení. Autorem fontány je architekt Pavel Mišík. Na kulturní zpestření se můžete u fontány těšit v turistické sezóně každé dvě hodiny.
Mariánky proslavil smradlavý pramen
Z turistických průvodců, které jsou k dostání v kolonádním informačním centru, se dozvídám, že Mariánské Lázně jsou naše druhé největší lázně. Tak trochu paradoxem ale je, že je proslavil pramen, kterému se pro jeho pronikavou vůni říkalo smradlavý. Díky Goethemu se Mariánské Lázně dostaly do širšího povědomí, ale teprve britský král Eduard VII. proslavil lázně celosvětově.
A Franz Josef? Ten tu byl doma. Staly se také oblíbeným místem světoznámých hudebních skladatelů. Richard Wagner tu napsal svého Lohengrina, Frederik Chopin tu našel svoji lásku a hudba dodnes ožívá na kolonádě v podání nejstaršího symfonického orchestru v českých zemích.
Kříž u vyhlídky, kterou miloval zakladatel města
Ale zpět ke žluté značce. Kolem moderní i historické zástavby stoupáme k vybranému cíli. Před vstupem do lesa se zastavujeme u Karlova kříže. Jde o místo s výhledem na údolí města. K tomuto výhledu v minulosti chodily údajně takové osobnosti jako J. W. Goethe, K. K. Reitenberger a V. Skalník. Kříž nechal původně postavit K. K. Reitenberger. Dnes zde ale stojí už pouze jednoduchý dřevěný kříž pocházející ze 70. let minulého století. Premonstrátský opat Karel Kašpar Reitenberk žil v letech 1779 až 1860 a je považován za zakladatele Mariánských Lázní.
Rozhledna připomíná hrad
Stále po žluté značce pokračujeme lesní cestou, přibližně za 45 minut se ocitáme u hlavního cíle dnešní cesty, rozhledny Panorama, místními též zvanou Hamelika, podle stejnojmenného vrcholu na němž se nachází. Plány na stavbu rozhledny jsou dílem architekta Fridricha Zicklera, který stavbu pojal jako romantickou ruinu fiktivního hradu. S výstavbou bylo započato v létě roku 1876 a téhož roku byla rozhledna dokončena. Na starých mapách je zanesena pod názvem Vyhlídka Františka Josefa I.. Od roku 1926 měla název Engelsberg-Warte podle skladatele písní, který několikrát pobýval ve městě. Jde o kamennou válcovou věž o výšce 20 metrů s jediným vyhlídkovým ochozem. Na vrchol vede údajně 120 schodů, přiznám se ale, že jsem je někde v polovině točitého schodiště přestal počítat, takže nevím…
Miniatury hradů a zámků
Pokud byste od rozhledny pokračovali dál po žluté značce, došli byste až k parku Boheminium se spoustou miniaturních napodobenin českých hradů a zámků. Zde je ale potřeba sáhnout trochu do kapsy, dospělé vstupné vyjde na 180 korun.
Naše výprava se ale od rozhledny vrací zpět do Mariánských Lázní. Tentokrát se držíme zelené turistické značky, která nás po dva a půl kilometrech přivede rovnou za železniční zastávku Mariánské Lázně město.
Krásný zbytek víkendu a putování zdar!
Vložil: René Flášar