Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pendolinem do lázní zazpívat si s kouzelnou fontánou. Český poutník

26.05.2019
Pendolinem do lázní zazpívat si s kouzelnou fontánou. Český poutník

Foto: René Flášar

Popisek: Zpívající fontána v Mariánských Lázních, skutečná pastva pro oči i pro uši

FOTOGALERIE Představovat turistům Mariánské Lázně by bylo nošením dříví do lesa. Ovšem přesto se dnes do tohoto lázeňského městečka vypravíme. Nebudeme ale obdivovat kolonádu s místními prameny, i když i tam se zastavíme, nýbrž se vydáme do zalesněných kopců v okolí. Našim cílem je rozhledna Panorama zvaná též Hamelika.

Z Prahy se dnes dostanete do Mariánských Lázní expresním vlakem za dvě hodiny a dvacet minut, dvakrát denně zajíždí na zdejší hlavní nádraží také vlak Pendolino, do kterého nemusíte mít v tomto úseku místenku.

Z nádraží se vydáme vpravo a po Hlavní třídě, můžete také využít trolejbus číslo 5, dojdeme až do centra města. Tady na nás čeká žlutá turistická značka. Ještě, než se po ní vydáme vzhůru k rozhledně, uděláme si malou odbočku a vydáme se k místní kolonádě, protože tu by neměl minout žádný turista, ani ten, který je v „Mariánkách“ už stálým hostem.

Mariánskolázeňský hit: Zpívající fontána

Kolem Rudolfova a Karolínina pramene dojdeme až k místnímu největšímu hitu – zpívající fontáně. Fontánu z roku 1986 tvoří kruhový bazén o průměru 18 metrů s dvanáctidílnou plastikou v podobě květu se středem z leštěné oceli. Více než 250 trysek s maximálně 6 metrů vysokým střikem společně s produkcí hudby vytváří zajímavé kombinace včetně barevného osvětlení. Autorem fontány je architekt Pavel Mišík. Na kulturní zpestření se můžete u fontány těšit v turistické sezóně každé dvě hodiny.

Mariánky proslavil smradlavý pramen

Z turistických průvodců, které jsou k dostání v kolonádním informačním centru, se dozvídám, že Mariánské Lázně jsou naše druhé největší lázně. Tak trochu paradoxem ale je, že je proslavil pramen, kterému se pro jeho pronikavou vůni říkalo smradlavý. Díky Goethemu se Mariánské Lázně dostaly do širšího povědomí, ale teprve britský král Eduard VII. proslavil lázně celosvětově.

A Franz Josef? Ten tu byl doma. Staly se také oblíbeným místem světoznámých hudebních skladatelů. Richard Wagner tu napsal svého Lohengrina, Frederik Chopin tu našel svoji lásku a hudba dodnes ožívá na kolonádě v podání nejstaršího symfonického orchestru v českých zemích.

Kříž u vyhlídky, kterou miloval zakladatel města

Ale zpět ke žluté značce. Kolem moderní i historické zástavby stoupáme k vybranému cíli. Před vstupem do lesa se zastavujeme u Karlova kříže. Jde o místo s výhledem na údolí města. K tomuto výhledu v minulosti chodily údajně takové osobnosti jako J. W. Goethe, K. K. Reitenberger a V. Skalník. Kříž nechal původně postavit K. K. Reitenberger. Dnes zde ale stojí už pouze jednoduchý dřevěný kříž pocházející ze 70. let minulého století. Premonstrátský opat Karel Kašpar Reitenberk žil v letech 1779 až 1860 a je považován za zakladatele Mariánských Lázní.

Rozhledna připomíná hrad

Stále po žluté značce pokračujeme lesní cestou, přibližně za 45 minut se ocitáme u hlavního cíle dnešní cesty, rozhledny Panorama, místními též zvanou Hamelika, podle stejnojmenného vrcholu na němž se nachází. Plány na stavbu rozhledny jsou dílem architekta Fridricha Zicklera, který stavbu pojal jako romantickou ruinu fiktivního hradu. S výstavbou bylo započato v létě roku 1876 a téhož roku byla rozhledna dokončena. Na starých mapách je zanesena pod názvem Vyhlídka Františka Josefa I.. Od roku 1926 měla název Engelsberg-Warte podle skladatele písní, který několikrát pobýval ve městě. Jde o kamennou válcovou věž o výšce 20 metrů s jediným vyhlídkovým ochozem. Na vrchol vede údajně 120 schodů, přiznám se ale, že jsem je někde v polovině točitého schodiště přestal počítat, takže nevím…

Miniatury hradů a zámků

Pokud byste od rozhledny pokračovali dál po žluté značce, došli byste až k parku Boheminium se spoustou miniaturních napodobenin českých hradů a zámků. Zde je ale potřeba sáhnout trochu do kapsy, dospělé vstupné vyjde na 180 korun.

Naše výprava se ale od rozhledny vrací zpět do Mariánských Lázní. Tentokrát se držíme zelené turistické značky, která nás po dva a půl kilometrech přivede rovnou za železniční zastávku Mariánské Lázně město.

Krásný zbytek víkendu a putování zdar!

Vložil: René Flášar