Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na kritiku dali občanovi pouhé tři minuty, kdo chválí, dostane dvakrát více. Tak to chodí na radnici v Chebu

05.04.2019
Na kritiku dali občanovi pouhé tři minuty, kdo chválí, dostane dvakrát více. Tak to chodí na radnici v Chebu

Foto: Město Cheb

Popisek: Radnice v Chebu je velmi krásná, historická, středověké ale jsou i praktiky, které se zde občas odehrávají

Jednou z názorných ukázek toho, jak rychle zapomenou politici na svoje předvolební sliby, je současná situace v Chebu. Nové vedení města ve svém programovém prohlášení slibovalo, že jednou z jeho priorit bude zvýšení zájmu občanů o komunální politiku formou jejich participace na rozhodování orgánů města. Jenže po pár měsících se zdá, že se mu zvýšení zájmu občanů začalo zajídat a to přesto, že se týká zásadních otázek.

Svoji zkušenost nám popsal zástupce Spolku pro Chebsko Marek Tancoš. Ten na březnovém jednání zastupitelstva kritizoval postup vedení města, týkající se projektu spalovny ZEVO Cheb. Zatímco nové vedení města občanům slíbilo, že veškeré práce na přípravě spalovny zastaví, ponechalo ji v plánu odpadového hospodářství.

Chválit ano, kritizovat ne!

Marek Tancoš měl na svoje vystoupení podle jednacího řádu k dispozici tři minuty. Když chtěl ještě reagovat na slova starosty Antonína Jalovce (VPM), požádal zastupitele o další tři minuty. Zatímco žena diskutující před ním, která zastupitele chválila, další tři minuty k dobru získala, Tancoš nikoliv. „Požádal jsem zastupitelstvo o možnost mluvit další tři minuty. Chtěl jsem občany upozornit na skutečnost, že zastupitelé ponechali spalovnu v plánu odpadového hospodářství města Cheb, tedy, ze strany města Cheb projekt neukončili. Spalovna tak může být kdykoli vrácena na stůl. Naproti tomu vrátit spalovnu do plánu odpadového hospodářství by tak jednoduché nebylo a pravděpodobně by k tomu již nikdy nedošlo. Musela by se zpracovat studie proveditelnosti, která od počátku projektu chybí. Ta by jen ukázala nevýhodnost projektu a vzhledem ke krajské koncepci spalování odpadu v elektrárně Vřesová, pouhých 45 km od Chebu, také jeho nesystémovost. Neobhajitelnost projektu je jediným možným vysvětlením, proč investor studii proveditelnosti sedm let před městem utajuje (pokud vůbec nějaká existuje). Dodatečný čas sdělit občanům svůj názor jsem však nedostal, na rozdíl od dámy přede mnou, která zastupitelstvo chválila,“ stěžuje si Tancoš.

Kdo nesouhlasí, nemá šanci

Protože nemohl mluvit, připravil si tedy alespoň článek do dubnového čísla Chebských radničních listů. V něm chtěl občany upozornit, že projekt spalovny je stále v „plánu“, přitom jej město může snadno vyjmout. Redakční rada pod vedením starosty Jalovce však článek neotiskla s odůvodněním, že nereaguje na žádnou předchozí zprávu v radničních listech. „Od roku 2016 jsem v radničním periodiku publikoval několik kritických článků o spalovně, avšak jen díky tomu, že se pod ně podepsali i zastupitelé, odmítající spalovnu. Nyní, kdy stejní zastupitelé spalovnu ponechali v plánu odpadového hospodářství, s jejich prací nesouhlasím. Jde o technický, nikoli politický názor. Město nemůže podporovat, tedy mít v plánu odpadového hospodářství, projekt, u kterého nebyla prokázána ekonomická účelnost a udržitelnost studií proveditelnosti. Názor se navíc týká záměru s dopadem na všechny občany, ne rozbitého chodníku před mým domem. Ukazuje se, že občan, který nesouhlasí s postojem celého zastupitelstva, nemá šanci, aby radniční listy, ačkoli jsou financovány z veřejného rozpočtu, otiskly jeho kritický článek. Takto si starosta Jalovce a jeho VPM s většinou v zastupitelstvu představuje participaci občanů na rozhodování radnice,“ upozorňuje Marek Tancoš na rozpor mezi proklamacemi nového vedení Chebu a skutečností.

Nedává smysl?

Kauza plánované výstavby spalovny odpadu v Chebu už zaměstnává chebské občany a politiky několik let a možná právě proto, se stala i jedním z předvolebních témat. Samotný starosta Antonín Jalovec tvrdí, že obavy veřejnosti chápe a je dokonce přesvědčen, že spalovna nedává ani ekonomický smysl. Podle něj prý současné vedení města na ukončení celého projektu pracuje, ale je nutné se domluvit s německým spolumajitelem společnosti. „Jediný, kdo může definitivně ukončit spalovnu, je Terea,“ říká.

Vložil: Adéla Hofmanová