Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Truc zastupitele se vyplatil, nenechal se zastrašit. Zadlužené obci vybojoval dvacet milionů!

26.09.2018
Truc zastupitele se vyplatil, nenechal se zastrašit. Zadlužené obci vybojoval dvacet milionů!

Foto: pirátikvk.cz

Popisek: Prameny

Krajské listy pravidelně informují o dění v nejzadluženější obci u nás, v Pramenech na Karlovarsku. To, co se v ní odehrává, totiž rozhodně není běžnou záležitostí. I když zde například voliči musí k urnám častěji než kde jinde, účast bývá rekordní a dosahuje až devadesáti procent. Naposledy se volilo letos v lednu, avšak nové zastupitelstvo dlouho nevydrželo. V květnu se rozpadlo kvůli promyšlenému kroku opozice. Ta se nyní dočkala satisfakce.

Zastupitelstvo malé horské obce je pouze pětičlenné. A pokud odstoupí jediný zastupitel, počet klesne pod zákonnou hranici a rozpadne se. Právě tato situace nastala v okamžiku, kdy člen opozičního hnutí Svobodné Prameny Aleš Dittert (STAN) rezignoval. Nesouhlasil se záměrem vedení prodat cenný majetek zadlužené obce, jehož součástí bylo padesát pozemků či osm vrtů minerálních vod, za pouhých deset milionů korun společnosti Real Aspekt. Podle vládnoucího sdružení Společné Prameny však byla tato částka vyčíslena soudní znalkyní. Jenže opozice byla přesvědčená, že starostka Michaela Málková nejednala s péči řádného hospodáře a hájila více cizí zájmy než blaho obce, což ona sama (právě s odkazem na znalecký posudek) odmítla. A na náš dotaz nám tehdy dokonce odpověděla, že odstoupení Aleše Ditterta bude mít za následek, že Prameny o majetek stejně přijdou.

Třikrát více!

Jenže, nyní se ukázalo, že obavy opozice byly oprávněné. Známá společnost Karlovarské minerální vody je totiž ochotná zaplatit Pramenům za prodej pozemků až třikrát více, než byla původní nabídka, prosazovaná vedením. „Ukázalo se tak, že součinnost se společností Real Aspekt a celé počínání obce bylo nevýhodné, tak, jak jsme již upozorňovali v lednu a březnu. Navíc je nyní jasné, že odstoupení Aleše Ditterta ze zastupitelstva, které učinil právě s ohledem na nevýhodnost nabídky společnosti Real Aspekt, může přinést Pramenům přinejmenším dvacet milionů korun,“ sdělil novinářům tajemník STAN Erich Kříž.

Velké zadostiučinění

Podle něj je třeba též zdůraznit, že bez odstoupení Aleše Ditterta by dnes již taková nabídka nebyla možná; obec by pravděpodobně pozemky prodala společnost Real Aspekt za odhadní cenu okolo deseti milionů korun a přišla by tak o potenciálních dalších dvacet milionů, které by naopak musela dlouhé roky platit ve splátkovém kalendáři ruskému investorovi. „Je otázkou, proč obec i přes naléhání opozičních zastupitelů prosazovala pouze vysoce nevýhodnou formu oddlužení skrze odprodej obecního majetku jedinému věřiteli, společnosti Real Aspekt. Na tuto otázku by se měli ptát především občané,“ uvádí dále v tiskové zprávě Kříž. A bývalý zastupitel Aleš Dittert se nechal slyšet: „Cítím veliké zadostiučinění. Měsíce vedená negativní kampaň vůči mé osobě, zastrašování prostřednictvím trestních oznámení, vedené s cílem prosadit schválení nevýhodné nabídky, neuspěly. Naopak se ukázalo, že je dobré stát si na svých principech a přesvědčení.“

A co ta sbírka?

Nabízí se ovšem další otázka, co nyní bude s veřejnou sbírkou na pomoc Pramenům, kterou před časem iniciovalo na podporu nejzadluženější obce u nás Sdružení místních samospráv České republiky. Starostka Málková si velmi pochvaluje štědrost obcí, které již složily na transparentní účet kolem 600 tisíc korun. Tuší ale vůbec dárci, proč jsou Prameny vlastně zadlužené a jak lacino chtěly prodat svůj majetek?

Vložil: Adéla Hofmanová