Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ten zakládající bojoval proti uhlí, nynější starosta proti toxickým kalům. Nádherné žlutobílé lázně slaví narozeniny. Jenže…

18.06.2018
Ten zakládající bojoval proti uhlí, nynější starosta proti toxickým kalům. Nádherné žlutobílé lázně slaví narozeniny. Jenže…

Autor: Facebook

Popisek: Františkovy Lázně jsou žluto - bílé. Dokonce i v noci

FOTO Františkovy Lázně mají tu smůlu, že je poněkud zastínily jejich slavnější sousedé ze světoznámého lázeňského trojúhelníku Karlovy Vary a Mariánské Lázně. Ale podobně jako Vary či Mariánky jsou stejně plné zahraničních pacientů a turistů. Ten, kdo je v poslední době navštívil, však zůstane ohromen nad jejich krásou, umocněnou rozkvetlými parky a historickou architekturou. Lázeňská zóna je výjimečná tím, že všechny zdejší budovy s štukovými fasádami mají žlutobílou barvu.

Stejně bohatá a zajímavá je i historie všech tří lázeňských měst. Zatímco Karlovy Vary založil Karel IV., Františkovy Lázně v roce 1793 císař František I. jako první slatinné lázně na světě.  Letos tedy slaví další kulaté jubileum, 225 let své úspěšné existence.

Unikátní lázeňské skanzeny

Ale léčivé účinky zdejších pramenů lidé objevili již v 15. století a zdejší voda se vyvážela do celého Německa, kde se stala vůbec nejprodávanější. Již od té doby si němečtí pacienti tyto lázně oblíbili a tato obliba trvá dodnes. Jestliže se o Karlových Varech mluví jako o lázních, které vyhledávají především rusky hovořící klienti, které potkáme na každém kroku, pak ve Františkových Lázních zní všude němčina.  Upřímně řečeno, obojího je příliš, nicméně, pacientům ani turistům z celého světa se nelze divit, že berou lázeňský trojúhelník útokem. To, jaké unikátní lázeňské skanzeny se zde podařilo zachovat, je vskutku obdivuhodné.  Ostatně, právě proto usiluje celý lázeňský trojúhelník o zápis na prestižní seznam světového dědictví UNESCO.

Gustav Wiedermann

Budovatel Wiedermann

Navíc má zahraniční klientela na tom, že tyto lázně prosperují, dosti výrazné zásluhy. A nelze zapomenout, že to byli právě němečtí lékaři a podnikatelé, kteří tyto lázně vybudovali. Jednou z nejvýznamnějších osobností je bývalý starosta a zdejší stavitel Gustav Wiedermann (1850-1914). Jeho firma projektovala a postavila významnou část zdejších objektů, ať už jde o hotel Imperial, unikátní Císařské lázně a především Pravoslavný chrám svaté kněžny Olgy. Wiedermann měl rovněž značný vliv na rozvoj lázeňství a jeho zásluhou výrazně prosperovaly. Mimo jiné bojoval proti snahám těžit v blízkosti města uhlí.

Nynější starosta Jan Kuchař s rodinou na zahájení letošní lázeňské sezony

Lázně v ohrožení?

Je velmi potěšující, že v tomto směru má Gustav Wiedermann své následovníky i v současnosti.  Starosta Františkových Lázní Jan Kuchař z hnutí Pro zdraví a sport jako jeden z mála politiků v regionu bojuje proti tomu, že se do zdejšího regionu začaly převážet k likvidaci toxické kaly z Ostravska.

Rozhořčeně se pozastavuje nad tím, že dva měsíce poté, co se podařilo zaregistrovat památkové rezervace v Karlových Varech, Mariánských Lázních a ve Františkových Lázních, mimo jiné s ohledem na takzvanou terapeutickou krajinu, se představitelé samosprávy dozvěděli pouze z médií, že kraj schválil prakticky uprostřed lázeňského trojúhelníku manipulaci s vysoce toxickým odpadem, která může ohrozit tato města kontaminací ovzduší, ale při jakékoliv havárii i kontaminaci podzemních vod.

Františkovy Lázně září bílou a žlutou

Okamžitě zastavit!

Jan Kuchař ovšem nezůstal jenom u kritiky, ale stojí také za peticí za okamžité zastavení transportu a spalování nebezpečných toxických odpadů z Ostravska v lázeňském trojúhelníku. V textu, mimo jiné adresovaném premiérovi A. Babišovi, či ministrovi životního prostředí R. Brabcovi žádá, aby vahou svých funkcí okamžitě zabránili nenávratné devastaci mnohaleté práce lidé z celého regionu a především lázeňství a turistického ruchu, který je pro Karlovarsko největším přínosem.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace