Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ten zakládající bojoval proti uhlí, nynější starosta proti toxickým kalům. Nádherné žlutobílé lázně slaví narozeniny. Jenže…

18.06.2018
Ten zakládající bojoval proti uhlí, nynější starosta proti toxickým kalům. Nádherné žlutobílé lázně slaví narozeniny. Jenže…

Foto: Facebook

Popisek: Františkovy Lázně jsou žluto - bílé. Dokonce i v noci

FOTO Františkovy Lázně mají tu smůlu, že je poněkud zastínily jejich slavnější sousedé ze světoznámého lázeňského trojúhelníku Karlovy Vary a Mariánské Lázně. Ale podobně jako Vary či Mariánky jsou stejně plné zahraničních pacientů a turistů. Ten, kdo je v poslední době navštívil, však zůstane ohromen nad jejich krásou, umocněnou rozkvetlými parky a historickou architekturou. Lázeňská zóna je výjimečná tím, že všechny zdejší budovy s štukovými fasádami mají žlutobílou barvu.

Stejně bohatá a zajímavá je i historie všech tří lázeňských měst. Zatímco Karlovy Vary založil Karel IV., Františkovy Lázně v roce 1793 císař František I. jako první slatinné lázně na světě.  Letos tedy slaví další kulaté jubileum, 225 let své úspěšné existence.

Unikátní lázeňské skanzeny

Ale léčivé účinky zdejších pramenů lidé objevili již v 15. století a zdejší voda se vyvážela do celého Německa, kde se stala vůbec nejprodávanější. Již od té doby si němečtí pacienti tyto lázně oblíbili a tato obliba trvá dodnes. Jestliže se o Karlových Varech mluví jako o lázních, které vyhledávají především rusky hovořící klienti, které potkáme na každém kroku, pak ve Františkových Lázních zní všude němčina.  Upřímně řečeno, obojího je příliš, nicméně, pacientům ani turistům z celého světa se nelze divit, že berou lázeňský trojúhelník útokem. To, jaké unikátní lázeňské skanzeny se zde podařilo zachovat, je vskutku obdivuhodné.  Ostatně, právě proto usiluje celý lázeňský trojúhelník o zápis na prestižní seznam světového dědictví UNESCO.

Gustav Wiedermann

Budovatel Wiedermann

Navíc má zahraniční klientela na tom, že tyto lázně prosperují, dosti výrazné zásluhy. A nelze zapomenout, že to byli právě němečtí lékaři a podnikatelé, kteří tyto lázně vybudovali. Jednou z nejvýznamnějších osobností je bývalý starosta a zdejší stavitel Gustav Wiedermann (1850-1914). Jeho firma projektovala a postavila významnou část zdejších objektů, ať už jde o hotel Imperial, unikátní Císařské lázně a především Pravoslavný chrám svaté kněžny Olgy. Wiedermann měl rovněž značný vliv na rozvoj lázeňství a jeho zásluhou výrazně prosperovaly. Mimo jiné bojoval proti snahám těžit v blízkosti města uhlí.

Nynější starosta Jan Kuchař s rodinou na zahájení letošní lázeňské sezony

Lázně v ohrožení?

Je velmi potěšující, že v tomto směru má Gustav Wiedermann své následovníky i v současnosti.  Starosta Františkových Lázní Jan Kuchař z hnutí Pro zdraví a sport jako jeden z mála politiků v regionu bojuje proti tomu, že se do zdejšího regionu začaly převážet k likvidaci toxické kaly z Ostravska.

Rozhořčeně se pozastavuje nad tím, že dva měsíce poté, co se podařilo zaregistrovat památkové rezervace v Karlových Varech, Mariánských Lázních a ve Františkových Lázních, mimo jiné s ohledem na takzvanou terapeutickou krajinu, se představitelé samosprávy dozvěděli pouze z médií, že kraj schválil prakticky uprostřed lázeňského trojúhelníku manipulaci s vysoce toxickým odpadem, která může ohrozit tato města kontaminací ovzduší, ale při jakékoliv havárii i kontaminaci podzemních vod.

Františkovy Lázně září bílou a žlutou

Okamžitě zastavit!

Jan Kuchař ovšem nezůstal jenom u kritiky, ale stojí také za peticí za okamžité zastavení transportu a spalování nebezpečných toxických odpadů z Ostravska v lázeňském trojúhelníku. V textu, mimo jiné adresovaném premiérovi A. Babišovi, či ministrovi životního prostředí R. Brabcovi žádá, aby vahou svých funkcí okamžitě zabránili nenávratné devastaci mnohaleté práce lidé z celého regionu a především lázeňství a turistického ruchu, který je pro Karlovarsko největším přínosem.

Vložil: Adéla Hofmanová