Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A jéje, sehnat slepice je teď nadlidský úkol. Lidé je chovají i na balkónech v paneláku. Můžou za to doktoři?

19.05.2018
A jéje, sehnat slepice je teď nadlidský úkol. Lidé je chovají i na balkónech v paneláku. Můžou za to doktoři?

Foto: Pixabay

Popisek: Slepice na pastvě, některé ovšem skončí na balkoně a mučí sousedy svým "zpěvem" a odérem

I když náš titulek signalizuje nějaký další problém, ve skutečnosti znamená dobrou zprávu. V Česku se totiž v poslední době tak rozmohlo chování slepic, že se pro tento účel dají vhodné slepičky sehnat jen stěží. Důvodů tohoto nového, tentokrát sympatického boomu, je hned několik. Napřed lidi štvala vysoká cena vajec, poté to, že se na našem trhu objevila vajíčka se škodlivými chemikáliemi a v neposlední řadě hraje svoji roli i fakt, že lékaři tuto oblíbenou potravinu vzali na milost a přestali nás s ní strašit kvůli škodlivému cholesterolu.

To je i případ pana Josefa V. z Ostrova na Karlovarsku. Po několika letech se rozhodl, že obnoví svůj někdejší chov slepic. „Přestal jsem s tím, když mi moje obvodní lékařka zakázala jíst vajíčka, že mám vysoký cholesterol. Dost mě to štvalo, protože mám vajíčka, třeba na cibulce a s čerstvým chlebem, moc rád a snědl jsem jich spoustu. Ale teď je podle doktorů zase všechno jinak a vajíčka prý neškodí. Tak jsem postavil nový kurník a rozhodl se, že pořídím pár slepic. Objednal jsem si je u nás v obchodě, ale čekal jsem víc než měsíc, než jsem přišel na řadu. Zájem o slepice je tady obrovský,“ prozrazuje bodrý chlapík.

Slepičí byznys

A má pravdu. Chov slepic se v některých místech Česka v poslední době tak masově rozmohl, že jejich prodej dokonce spustil i obchodní řetězec Coop, který ve svých prodejnách nabízí 13 - 15 denní kuřice, včetně speciální krmné směsi. Jenže poptávka je tak velká, že ji tato družstevní síť vůbec není schopná uspokojit. A skvěle jdou na odbyt i kurníky, ne každý je totiž schopen si jej sám vyrobit jako pan Josef. Některé prodávané dřevostavby mají velmi atraktivní vzhled a připomínají spíše domečky na hraní pro děti než pro drůbež. A ruku v ruce s tím bobtná i slepičí byznys. Chovatelé provozují své webové stránky a vzkříšení tradice, dříve běžné ve většině domácností, se věnují i média. Zdrojem mnoha užitečných informací, ale i zábavy, jsou bouřlivé diskuse na téma „slepice do každé rodiny“ nebo „vlastní vajíčka jsou nejlepší“.

Místo televize slepice

Když jsme panu Josefovi pochválili jeho nový kurník, hned si postěžoval, že ho bude muset asi zvětšit, protože další slepice ještě doobjednal. „Jak se v rodině rozkřiklo, že budeme mít domácí vajíčka, hned se všichni hlásili o pravidelný odběr. S pěti slepicemi bych nabídku neuspokojil, dcera i syn mají vnoučata a a všichni mají také vajíčka rádi,“ prozrazuje. Ale prý nejde jenom o vajíčka. Hned jak přinesl první slepičky, děti se do nich prý zbláznily. „Celé dny sedí před kurníkem a koukají se na slepice jako na televizi. Hladí si je, každý si vybral svoji favoritku a dal jí jméno. Já jsem kohouta pojmenoval po sobě, takže mu říkáme Pepa. O víkendu jsme v rodině slavili trojí narozeniny a většinu času jsme strávili se slepicemi,“ směje se.

Není to jen zábava

Chov slepic však není pouze zábava, ale také pořádná starost. Nemluvě o tom, že mnozí chovatelé zapomínají na to, že i tato užitečná činnost podléhá určitým pravidlům, která zdaleka ne každý dodržuje. Někteří bezohlední jedinci se rozhodli umístit pár slepic dokonce na balkony společných domů ve městech a vůbec neberou ohled na své sousedy, jimž může vadit zápach nebo kokrhající kohout. Ale velkým problémem bývá i kurník, postavený u plotu sousedního pozemku.

Diskusní fóra na toto téma dokazují, že řada drobných chovatelů zcela ignoruje občanský zákoník. Naštvaní lidé si stěžují právě na to, že bezohledný soused postavil kurník pod okny jejich ložnice a je budí nejen kokrhání, ale také nepříjemný odér, především v létě, kdy jsou otevřená okna. A skutečné peklo nastane, když jsou na jedné straně plotu slepice a na straně druhé psí bouda. Jaké máte zkušenosti vy, milí čtenáři. Napište nám.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace