Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do chebské průmyslové zóny získali světovou firmu. Je ale co slavit? Zaměstnáváme i občany našeho státu, řekla nám manažerka DHL

03.08.2017
Do chebské průmyslové zóny získali světovou firmu. Je ale co slavit? Zaměstnáváme i občany našeho státu, řekla nám manažerka DHL

Foto: www.accolade.cz

Popisek: Průmyslová zóna Panattoni Park Cheb

V průmyslové zóně Panattoni Park v Chebu se buduje distribuční centrum pro společnost DHL Supply Chain, jehož plocha zabere 30 000 metrů čtverečních. Firma plánuje poskytnout práci až pro 200 lidí z Chebska i jeho okolí. Zástupci společnosti předpokládají, že provoz nového logistického centra bude zahájen se začátkem příštího roku. Zní to dobře…

„S DHL spolupracujeme dlouhodobě a Cheb se poslední dobou stává symbolem tohoto úspěšného vztahu. Během necelých 2 let tu pro vedoucího poskytovatele logistických služeb vyrostla hala o celkové velikosti 15 000 m² a nyní se rozšiřuje o dalších 30 000 m,“ uvedl Pavel Sovička, generální ředitel společnosti Panattoni Europe pro Českou a Slovenskou republiku.

Nové pracovní příležitosti?

Distribuční centrum přinese do regionu nové pracovní příležitosti. „V prvním roce má ve skladu pracovat více než 100 zaměstnanců a během dalších tří let by se měl jejich počet téměř zdvojnásobit,“ říká Gabriela Kahounová, personální ředitelka DHL Supply Chain. Skladovat se v centru bude zboží předního výrobce a distributora kosmetiky Estée Lauder.

Ač se jedná o zahraniční firmu, podle zástupců společnosti by čeští zájemci o práci neměli přijít zkrátka. „Nelišíme od ostatních firem a zaměstnáváme občany našeho státu,“ uvedla pro redakci Krajských listů marketingová manažerka Irena Mižďochová s tím, že společnost bude nabízet především pracovní pozice, jako je skladový operátor, administrativní pracovník a vedoucí. 

Jen aby to nedopadlo jako s Amazonem, kde zaměstnanci zažívají prý peklo

Tímto vysoce ´politickým prohlášením´- všimněte si obratu ´občany našeho státu´, kde úplně slyšíme to ´i nebo také´, nás paní Mižďochová moc neuspokojila, existuje zde vážné nebezpečí, že vzhledem k nekvalifikované práci bude DHL zaměstnávat spíše Ukrajince či Rumuny než Čechy, kteří na tak nízkou mzdu, jakou tyto nadnárodní společnosti vyplácejí, nenaskakují... Navíc existuje vážná obava, že pracovní podmínky budou v DHL jako v americkém Amazonu, který sídlí  také v průmyslové zóně, u obce Dobrovíz na západním okraji Prahy. A práce je to velmi podobná... To, co se o Amazonu píše, je leckdy dost děsivé. Stres, vzájemné neustávající konflikty, nervové vypětí končící leckdy pláčem.

Práce snů?

„Vyjdete z místnosti a díváte se na dospělého muže, jak si schovává obličej. Téměř každého, s kým jsem tam pracoval, jsem viděl brečet,“ popsal dříve pracovní prostředí v Amazonu Bo Olson pro jeden americký deník. Na přinejmenším zvláštní pracovní podmínky v Amazonu upozornil již dříve server echo24.cz. Popsal například, jak to chodí, když lidé nastupují coby noví zaměstnanci. „´Nováčci´ musí zapomenout naprosto vše, co se naučili nebo na co byli zvyklí z předešlých zaměstnání. Musí podle rétoriky společnosti jednoduše přeskočit zeď. Součástí toho je i to, že dostanou plastovou kartičku se 14 závaznými pravidly, která se musí naučit.“ Zaměstnanci prý museli striktně dodržovat pracovní nasazení, při porušení normy je čekala výpověď, stejně tak jako ty, kteří si dovolili onemocnět. „Když ze sebe Amazonu nedáte absolutně maximum, 80 hodin týdně, vidí to jako zásadní slabost,“ citoval server echo24. Molly Jay, bývalou zaměstnankyni amerického Amazonu. 

Své zážitky s Amazonem popsal také dříve reportér Lidových novin Ondřej Vyhnanovský, který se tam nechal zaměstnat. „O peníze zaměstnance připraví dokonce i návštěva lékaře či jiná omluvená absence, což firma otevřeně sděluje přímo na informačních letáčcích, kterými si mohou pracovníci zpestřit oběd v kantýně,“ popsal své zkušenosti. Ovšem Krajským listům se pak ozvali i tací, kteří si svou práci pochvalovali. „Jsou to akorát lži, v Amazonu pracuji 7 měsíců a většina toho, co pan reportér tvrdí, není pravda! Já jsem v Amazonu spokojená a nikdy jsem si na nic nestěžovala, vyzkoušela jsem si hodně pozic a žádná není tak hrozná, jak tu píšete," uvedla jedna ze zaměstnankyň. Na čí straně je tedy pravda? Nebo že by byla někde uprostřed?

Jaká bude budoucnost?

Otázkou do budoucna tedy je, jaká situace čeká zaměstnance v chebské průmyslové zóně. Firma DHL mimo benefitů a vzdělávacích programů i kurzů slibuje budoucím pracovníkům také pracovní prostředí plné moderních technologií. A proč se společnost rozhodla právě pro Chebsko? „V Chebu se nám daří budovat průmyslový park, který je jedním z nejrychleji rostoucích ve střední Evropě. DHL i další naši nájemci tu zároveň intenzivně investují do automatizace a robotizace provozu, takže jejich chebské pobočky patří k těm v současné době nejmodernějších na světě,“ takto to vysvětlil Milan Kratina z investiční skupiny Accolade, jež bude vzniklou stavbu vlastnit a pronajímat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová