Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ty vole, až tě Babiš donutí lítat s kasičkou na krku po tržišti, tak snad konečně dostaneš rozum… Co ovlivnilo letošní krajské volby? I Babišova modla, EET. A co prostitutky? ptá se jízlivě malý živnostník

21.10.2016
Ty vole, až tě Babiš donutí lítat s kasičkou na krku po tržišti, tak snad konečně dostaneš rozum… Co ovlivnilo letošní krajské volby? I Babišova modla, EET. A co prostitutky? ptá se jízlivě malý živnostník

Foto: Archiv

Popisek: EET, ilustrační foto

Katastrofální volební účast v krajských a především senátních volbách vysvětlují politici i politologové různě. Nejčastěji tvrdí, že lidé chtějí změnu, nebo že je velké strany zklamaly. Ale téměř vůbec se nehovoří o jiných příčinách. Je naprosto evidentní, že části voličů jsou politici doslova ukradeni a rozhodují se jen ve svůj vlastní prospěch. Dokazuje to obrovský úspěch ČSSD v krajských volbách, poté, co slíbila zrušení třicetikorunových poplatků u lékaře. V letošních krajských volbách zase důležitou roli sehrála Babišova modla, elektronická evidence tržeb.

V tomto případě měl velkou pravdu Miroslav Kalousek, který tvrdil, že krajské volby budou referendem o EET.  A výsledky to v mnoha ohledech potvrzují. Mimo jiné naznačují, že ANO ztrácí podporu podnikatelů a živnostníků a naopak získává část voličů KSČM a ČSSD, jimž jsou živnostníci často trnem v oku.  Ostatně, sám ministr průmyslu Jan Mládek je svého času přirovnal k parazitům.

Spasitel Babiš?

O tom, že EET hrála při letošních krajských volbách dosti důležitou roli, jsme se hned po volbách přesvědčili  v jedné z hospod na Chebsku.  U stolu se štamgasty se dostalo do ostrého sporu několik chlapíků. Jeden z nich se přiznal, že volil ANO a argumentoval tím, že Babiš dá všechno do pořádku,  konečně zdaní ty zloděje v obchodech a restauracích a dá  peníze důchodcům.  Oponoval mu rozčilený elektrikář Milan: „Ty vole, až tě Babiš donutí lítat s kasičkou na krku po tržišti, tak snad dostaneš rozum.“ A vysvětloval mu pořádně nahlas, že elektronická  evidence tržeb se bude týkat časem také jeho samotného, protože si vydělává na trhu prodejem medu. „Babiš bude kasírovat každýho, kdo bere prachy v hotovosti, ty vole, to ti nedošlo? Počkej, taky na tebe přijde řada s tím tvým medem. A zajímalo by mě, jestli ty prachy z prodeje už daníš.“ „Já nic danit nemusím, to se na med nevztahuje,“ bránil se zaskočený včelař.

Socanům to spočítal

Bouřlivá hádka pokračovala dál. Jeden z chlapíků u stolu, který se živí jako kominík, se přiznal, že kvůli EET letos nevolil „socany“, což prý vždy dosud činil. Nebýt jich, prý by se  Babiš nedostal k moci a takovou kravinu nikdy neprosadil. „Místo toho, aby se zaměřili na firmy, který ulejvají miliardy do ciziny, buzerujou nás živnostníky, co dřeme od rána do večera,“ stěžoval si  elektrikář Milan. Toho navíc vytočila reklama, kterou viděl v televizi, co vše prý stát za daně od živnostníků pořídí. „To neřeknou, kolik peněz sežerou oni sami a státní úředníci. Ty jsou placeni z našich daní,“ argumentoval. A varoval včelaře, že v „týhle hospodě“ už si příští rok možná nedá pivo a až bude potřebovat opravit vodu nebo elektřinu, zaplatí mnohem víc. Připomněl také, že mnoho živnostníků si přivydělává při zaměstnání, protože je „normální“ práce nebo důchod neuživí. „Moje máma má za celoživotní dřinu důchod deset litrů, každou neděli pomáhá dceři v obchodě,“ rozčiloval se. Dcera to zavře a půjde na pracák, protože si zaměstnance na plný úvazek nemůže dovolit. Nebude žádným ouřadům  posílat účtenku za každý prodaný rohlík nebo noviny,“ tvrdil.

A co prostitutky?

Skutečnost, že řada lidí nevolila Babiše a ČSSD právě kvůli EET, nám potvrdilo i několik jiných podnikatelů a živnostníků v Karlovarském kraji. „O žádném narovnání prostředí nemůže být řeč. My máme jen smůlu, že jsme na ráně, že bude snadné nás kontrolovat a především udávat,“ řekl nám obchodník  Dan z Chebu. „Za dvacet let se státu nepodařilo zlikvidovat asijské trhovce se šuntem. A zajímalo by mě, jak pan Babiš bude kontrolovat zdejší prostitutky, které kasírují za den mnohem víc než já a daně v životě nezaplatily,“ dodal jízlivě.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová