V centru Chebu přibylo krásné odpočinkové zákoutí. V areálu františkánského kláštera byly dokončeny úpravy rajského dvora ve vnitřním traktu křížové chodby, v plném proudu jsou i úpravy veřejnosti dosud skryté vnitřní zahrady
18.07.2016
Foto: cheb.cz
Popisek: Zrekonstruovaný rajský dvůr v areálu chebského františkánského kláštera
V areálu františkánského kláštera na stejnojmenném náměstí v Chebu byly dokončeny úpravy rajského dvora uvnitř křížové chodby.
V areálu františkánského kláštera na stejnojmenném chebském náměstí byly dokončeny úpravy rajského dvora ve vnitřním traktu křížové chodby. V historickém centru města tak přibylo další krásné odpočinkové zákoutí. „Součástí úprav rajského dvora byla například rekonstrukce dešťových svodů na okolních budovách, oprava břidličných chodníků, které jsou po obvodu dvora, a samozřejmě i zahradní a sadové úpravy. V příštích týdnech ještě proběhne dosadba ozdobných keřů,“ řekla místostarostka Chebu Daniela Seifertová. „Rajský dvůr se sice nachází v centru města, přesto je zde úplný klid. Když nikdo z návštěvníků nemluví, je tam skoro absolutní ticho,“ dodal starosta Petr Navrátil.

Slavnostní otevření zrekonstruovaného rajského dvora
V plném proudu jsou také úpravy dalšího atraktivního zákoutí františkánského kláštera, veřejnosti dosud skryté tzv. vnitřní zahrady. V současné době je už téměř dokončena stavební část úprav, v jejímž rámci byly rekonstruovány fasády a okna okolních budov, bylo provedeno odvodnění pozemku a vybudovány nové chodníčky z kamenné dlažby. Při úpravách zde navíc byla objevena historická studna. „Nyní bude muset proběhnout archeologický průzkum, který by měl mimo jiné určit její stáří. Musíme také vymyslet, jak ji vhodně zakrýt,“ vysvětlil kastelán Tomáš Dostál.

Veřejnosti dosud nepřístupná vnitřní zahrada
I přes menší zdržení, způsobené nutností provést archeologický průzkum, by úpravy vnitřní zahrady měly být dokončeny v letošním roce. „Počítáme s tím, že na podzim budou provedeny veškeré plánované výsadby a příští rok na jaře přivítá nová zahrada své první návštěvníky v plné kráse,“ prozradila Seifertová. „Díky rekonstrukci vnitřní zahrady dojde také k propojení již dříve upravených klášterních zahrad s klášterem. Vznikne tak atraktivní trasa, po níž se turisté dostanou z Hradební ulice přes zahrady a klášter na Františkánské náměstí,“ doplnil starosta.

Historická studna ve vnitřní zahradě
Revitalizace obou zahrad by měla celkově stát kolem dvou milionů korun.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL