Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dvanáct obcí z Bavorska, Saska a Česka plánuje společnou budoucnost. Program Trojstátí Bavorsko-Sasko-Čechy má být hotov do května

18.02.2016
Dvanáct obcí z Bavorska, Saska a Česka plánuje společnou budoucnost. Program Trojstátí Bavorsko-Sasko-Čechy má být hotov do května

Autor: archiv

Popisek: Místo, kde se střetávají hranice Čech, Bavorska a Saska

Obce z Bavorska, Saska a Česka se zamýšlí nad společným programem budoucnosti Trojstátí. Dvanáct obcí ze tří okresů dvou států hledají společnou strategii k oživení turismu. Nemožné? Nebo naopak šance pro lepší budoucnost?

Nad vhodným řešením aktuálně diskutují obce Regnitzlosau, Rehau a Schönwald z regionu Horní Franky, Triebel, Eichigt, Adorf, Bad Elster a Bad Brambach z Vogtlandu a Aš, Krásná, Hranice a Podhradí z Ašského výběžku.  První dvě kola jednání komunálních zástupců přinesla následující výsledek – v regionu existuje poptávka po intenzivnější prezentaci celého regionu a vzájemného propojení turistických nabídek.

Co za tím vězí?

U společného stolu se sešlo dvanáct různých zástupců regionálního turismu a nikoli náhodou. Iniciativy se chopil úřad pro rozvoj venkova v Horních Frankách (se sídlem v Bambergu) a představil koncept „Integrovaného rozvoje venkova“ pro oblast Trojstátí Bavorsko-Sasko-Česko. „Podnět přišel z města Rehau, které plánuje vybudování zážitkového centra artenoah v Neuhausenu,“ vysvětluje diplomovaný geograf Michael Neft z bambergského úřadu. V této místní části Rehau, nacházející se přímo na české státní hranici u Aše, má vzniknout centrum nejrůznějších aktivit. Předpokladem potřebných investic a dlouhodobého provozu je však vysoká návštěvnost. „Naší snahou je intenzivněji využít turistického potenciálu tohoto regionu a cíleně oslovit především návštěvníky z okolního Bavorska, Saska a Čech,“ vysvětluje Neft.

Překážky jako šance

Aby bylo možno obce Trojstátí podpořit a poradit jim při řešení jejich nelehkého úkolu, byl osloven odborník na rozvoj měst a regionů, krajinný architekt Raimund Böhringer. Jeho projektová agentura „iF ideenFinden GmbH“ se sídlem ve Wunsiedlu má již ve svém názvu cílové zaměření přicházet s nápady. Šanci pro regionální marketing spatřuje v německo-českém prostoru zážitků, neboť právě tato charakteristika odlišuje od jiných oblastí celý tento region, který má obrovský potenciál v nejrozmanitějších přírodních zajímavostech.

Zkušený projektant přitom považuje právě Trojstátí za příkladný model vzájemné kooperace vždy dvou sousedních příhraničních obcí, jak je tomu například u spolupráce Ebmath-Hranice, Neuhausen-Krásná, která byla v nedávné době zvolena Vesnicí roku České republiky, nebo Posseck-Nentschau. Podobná je také spolupráce místní části Schönberg v Bad Brambachu s českou Skalnou. „Na tomto venkovském charakteru prostředí lze vytvořit silnou image,“ je přesvědčen Böhringer.

Požadavek silnějšího marketingu

Zástupci obcí a turistických organizací, kteří se před nedávnem již podruhé sešli s Böhringerem v Bad Brambachu v rámci Semináře budoucnosti a nápadů, projevili vesměs vůli pro vzájemnou spolupráci při vytvoření společného turistického regionu Trojstátí. Styčné body již existují, základem jsou cyklostezky, na které sází všichni, ať již na Ašsku, či ve Vogtlandu. Přesto: „Každý region funguje sám pro sebe, chybí vzájemné propojení,“ míní Ferdinand Reb, vedoucí turistické centrály Smrčin. A poukazuje také na to, že neexistují žádné lokální odkazy na aktivity a pamětihodnosti sousedů. A po této interní neznalosti pak přichází to nejpodstatnější: „Můžete mít to nejkrásnější a nejlepší na světě, ale pokud o tom nikdo nebude vědět, není vám to k ničemu,“ vysvětluje Manfred Nietert, jednatel společnosti Golf-Resorts Franzensbad z Hazlova. „Více provázanosti a marketingu“ zní proto požadavek tohoto kola jednání.

Stephan Seitz, který je vedoucím marketingu společnosti Chursächsischen Veranstaltungs GmbH v Bad Elsteru, spojuje úspěch v oblasti působení na širší veřejnost s tzv. taháky. „Musíme definovat, co je či může být přitažlivé,“ říká Seitz. „To je samozřejmě těžké, neboť každý za to může považovat něco jiného.“ O tom, že artenoah může být takovým tahákem, jsou v Čechách přesvědčeni již nyní. Na seznamu města Aš stojí tato realizace na jednom z čelných míst, tvrdí místostarosta Pavel Klepáček.

Za dílčí úspěch považuje Böhringer požadavek regionální identity a sladěného postupu v rámci tak rozdílného společenství. Michael Abraham, starosta Rehau, obhajuje strategii jednotné prezentace: „Namísto toho, aby každý agitoval na okraji sám za sebe, bychom měli všichni společně vytvořit jeden společný celek.“

Hledání způsobu organizace

Jaké konkrétní kroky v oblasti organizace je nutno podniknout? Raimund Böhringer je toho názoru, že dobrou výchozí platformu nabízí stávající komunální pracovní svazek Freunde im Herzen Europas (Přátelé v srdci Evropy). Všech dvanáct obcí z oblasti Trojstátí je již členem tohoto sdružení. Předpokladem účinné spolupráce musí být určitá minimální finanční a personální výbava. V sousedství „Přátel“ se nacházejí další zajímavé obce, jako Markneukirchen v Sasku či Skalná v Čechách, které by se rády chtěly účastnit této spolupráce.

K vyřešení všech úkolů je ještě daleká cesta. Předpokladem úspěšné, regionální spolupráce jsou společné cíle a projekty. Na třetím setkání v Rehau chce Böhringer již představit určité modely organizační platformy a finančních možností.

Koncept k „Integrovanému rozvoji venkova (ILE) v oblasti Trojstátí Bavorska-Saska-Čech“ by měl být hotov do května 2016. Je založen na principu dobrovolné spolupráce. Procesu rozvoje se účastní tři partnerské obce z Bavorska, pět ze Saska a čtyři z Čech. Dalšími oblastmi přeshraniční spolupráce obcí pak jsou mobilita, základní veřejná infrastruktura a rozvoj obcí. 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace