Nejzadluženější obec v Česku má za sebou další volby a ostré politické souboje. Ale prezident Zeman bude mít z výsledku radost
05.10.2015
Foto: obec-prameny.cz
Popisek: Obec Prameny
Západočeská obec Prameny se nechvalně „proslavila“ jako nejzadluženější obec v Česku. Zadlužení dosáhlo takové míry, že občané přišli i o svoji vlastní radnici a také ji nikdo nechtěl řídit. A tak Prameny několik let spadaly pod pověřeného správce, dosazeného státem. Jenže to už je minulostí. Nyní se zde kvůli postu starosty odehrávají ostré politické boje. A výsledek předčasných voleb nic nového nepřinesl.
Při komunálních volbách v roce 2012 se starostkou Pramenů stala Michala Málková (Naše Prameny). Jenže pár dnů poté, co obec navštívil prezident Miloš Zeman a nazval mladou a pohlednou starostku nejodvážnější ženou v kraji, se nové zastupitelstvo obce rozpadlo. Dva soupeřící tábory se dostaly do sporu kvůli kvůli rozdílným názorům na to, zda se má v Pramenech vybudovat stáčírna minerálních vod nebo ne.
Osudný plán
Připomeňme, že stamilionové dluhy v kdysi prosperujících lázních Prameny vznikly právě kvůli stáčírně minerálních vod. Nápad prosadil bývalý starosta Václav Brenner a podařilo se mu získat i soukromého investora. Podle plánů měla tato malá obec ročně inkasovat až dvacet milionů korun, stačilo jen, aby investovala do vykoupení pozemků a průzkumných vrtů. Jenže zatímco zastupitelé svoje sliby a závazky splnili a získali dokonce již i stavební povolení a licenci na stáčírnu, investor si záměr nakonec rozmyslel.
Na jeho obranu je nutné říci, že narazil na protesty ochranářů a různých občanských sdružení. Ti se obávali, že doprava, spojená s provozem stáčírny, ohrozí životní prostředí v oblasti, považované za nejčistší u nás. Místní obyvatele pronásledují stále stejné spory dodnes a jsou rovněž předmětem ostrých předvolebních střetů.
Prameny proti Pramenům
Těsně před zářijovými volbami iniciovala bývalá starostka Málková trestní oznámení na občanské sdružení Obnova obce Prameny. Jako záminku si vzala údajné porušování zákona při obnově tamního zaniklého německého hřbitova, kterému se dlouhodobě věnuje Jan Lebl. Ten kandidoval za konkurenční uskupení „Svobodné Prameny,“ zastřešené hnutím Starostové a nezávislí.
Lebl prý zákon porušil tím, že společně s kolegy začal čistit plochu hřbitova. Celý jeho areál byl totiž v padesátých letech takřka úplně srovnán se zemí buldozery. Podle Aleše Ditterta, lídra kandidátky Svobodné Prameny, je však pravou příčinou tohoto trestního oznámení to, že dlouhodobě poukazují na rizikové a nesprávné řízení obce.
„Paní starostka se rozhodla použít před volbami i ty nejhorší metody. Podávat na spolek trestní oznámení proto, že dlouhodobě nezištně kultivuje veřejné prostory v naší obci, považuji za ubohé," sdělil Dittert novinářům. Jan Lebl k tomu ještě dodal: „Je mi z toho velmi smutno. Pramenům se věnuji již několik let; s kolegy z našeho sdružení jsme již, navzdory problémům obce, obnovili mnohé z obecních památek. Velmi mne mrzí, že paní starostka místo pomoci upřednostňuje své osobní zájmy a očerňuje naši dlouhodobou náročnou práci."
Staronová starostka, staronové problémy
Občané obce se však v předčasných volbách, konaných minulý víkend, postavili na stranu bývalé starostky Málkové. Její kandidátka Společné Prameny získala 56,7 procent hlasů, zatímco Svobodné Prameny pouhých 43,3. procent. Voleb se přitom zúčastnilo více než osmdesát procent voličů. Návrat Málkové znamená, že bude dále vyjednávat s nečitelnou ruskou společností Real Aspekt, která skoupila dluhy Pramenů.
Opozice se toho obává, podle Aleše Ditterta obci hrozí, že se stane obětí novodobého dlužního otroctví. Z názorů některých občanů je evidentní, že situace v Pramenech nadále zůstává zoufalá, lidé i zastupitelé jsou rozhádání a nikdo neví, co bude dál. Jedno je však jisté, na každého z místních připadá pomyslný dluh kolem jednoho milionu korun.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Adéla Hofmanová