Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejzadluženější obec v Česku má za sebou další volby a ostré politické souboje. Ale prezident Zeman bude mít z výsledku radost

05.10.2015
Nejzadluženější obec v Česku má za sebou další volby a ostré politické souboje. Ale prezident Zeman bude mít z výsledku radost

Foto: obec-prameny.cz

Popisek: Obec Prameny

Západočeská obec Prameny se nechvalně „proslavila“ jako nejzadluženější obec v Česku. Zadlužení dosáhlo takové míry, že občané přišli i o svoji vlastní radnici a také ji nikdo nechtěl řídit. A tak Prameny několik let spadaly pod pověřeného správce, dosazeného státem. Jenže to už je minulostí. Nyní se zde kvůli postu starosty odehrávají ostré politické boje. A výsledek předčasných voleb nic nového nepřinesl.

Při komunálních volbách v roce 2012 se starostkou  Pramenů stala Michala Málková (Naše Prameny). Jenže  pár dnů poté, co obec navštívil prezident Miloš Zeman a nazval mladou a pohlednou starostku nejodvážnější ženou v kraji, se nové zastupitelstvo obce rozpadlo. Dva soupeřící tábory se dostaly do sporu kvůli  kvůli rozdílným názorům na to, zda se má v Pramenech vybudovat  stáčírna minerálních vod nebo ne. 

Osudný plán

Připomeňme, že stamilionové dluhy v kdysi prosperujících lázních Prameny vznikly právě kvůli stáčírně minerálních vod. Nápad prosadil bývalý starosta Václav Brenner a podařilo se mu získat i soukromého investora. Podle plánů  měla tato malá  obec ročně inkasovat až dvacet milionů korun, stačilo jen, aby investovala  do vykoupení pozemků a průzkumných vrtů.  Jenže zatímco zastupitelé svoje sliby a závazky splnili a získali dokonce již i stavební povolení a licenci na stáčírnu, investor si záměr nakonec rozmyslel. 

Na jeho obranu je nutné říci, že narazil na protesty ochranářů a různých občanských sdružení. Ti se obávali, že doprava, spojená s provozem stáčírny, ohrozí  životní prostředí v oblasti, považované za nejčistší u nás.  Místní  obyvatele  pronásledují stále stejné spory dodnes a jsou rovněž předmětem ostrých předvolebních střetů. 

Prameny proti Pramenům

Těsně před zářijovými volbami iniciovala bývalá starostka Málková  trestní oznámení na  občanské sdružení Obnova obce Prameny. Jako záminku si vzala údajné porušování zákona při obnově tamního zaniklého německého hřbitova, kterému se dlouhodobě věnuje Jan Lebl. Ten kandidoval  za konkurenční uskupení „Svobodné Prameny,“  zastřešené hnutím Starostové a nezávislí.

Lebl prý zákon porušil tím, že společně s kolegy začal čistit plochu hřbitova. Celý jeho areál byl totiž v  padesátých letech takřka úplně srovnán se zemí buldozery.   Podle Aleše Ditterta, lídra  kandidátky Svobodné Prameny, je však pravou příčinou tohoto trestního oznámení to, že dlouhodobě poukazují na rizikové a nesprávné řízení obce.

Paní starostka se rozhodla použít před volbami i ty nejhorší metody. Podávat na spolek trestní oznámení proto, že dlouhodobě nezištně kultivuje veřejné prostory v naší obci, považuji za ubohé," sdělil Dittert novinářům. Jan Lebl k tomu ještě dodal:Je mi z toho velmi smutno. Pramenům se věnuji již několik let; s kolegy z našeho sdružení jsme již, navzdory problémům obce, obnovili mnohé z obecních památek. Velmi mne mrzí, že paní starostka místo pomoci upřednostňuje své osobní zájmy a očerňuje naši dlouhodobou náročnou práci." 

Staronová starostka, staronové problémy

Občané obce se však v předčasných volbách,  konaných minulý víkend, postavili na stranu bývalé starostky Málkové. Její kandidátka Společné Prameny získala 56,7 procent hlasů, zatímco Svobodné Prameny pouhých 43,3. procent. Voleb se přitom zúčastnilo více než osmdesát procent voličů. Návrat Málkové znamená, že bude dále vyjednávat s nečitelnou ruskou společností Real Aspekt, která skoupila dluhy Pramenů.

Opozice se toho  obává, podle Aleše Ditterta  obci hrozí, že se stane obětí novodobého dlužního otroctví. Z názorů některých  občanů je evidentní, že   situace v Pramenech nadále zůstává zoufalá, lidé i zastupitelé jsou rozhádání a nikdo neví, co bude dál. Jedno je však jisté,  na každého z místních  připadá pomyslný dluh  kolem jednoho milionu korun. 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová