Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Svátek práce u nás téměř nikdo neslaví. Konkuruje mu pálení čarodějnic, oslava lásky i zahájení lázeňské sezóny

03.05.2015
Svátek práce u nás téměř nikdo neslaví. Konkuruje mu pálení čarodějnic, oslava lásky i zahájení lázeňské sezóny

Foto: zivykraj,cz

Popisek: V Karlových Varech jsou prvomájové oslavy vždy ve znamení zahájení lázeňské sezóny

Od dob, kdy byly zrušeny prvomájové průvody, se v Česku Svátek práce slaví stále méně. Svoji roli při tom sehrává averze lidí k někdejší povinně nepovinné propagandistické akci i další události, připadající na stejné období. Stále větší popularitu přitom získávají tradice pálení čarodějnic a stavění májek a oslava prvního května jako svátku lásky. V Chodově na Sokolovsku se dokonce konalo tzv. rychlé rande.

I když se v několika velkých městech jakés-takés oslavy svátku práce konaly, většinou pod taktovkou komunistů či jiných stran a hnutí, v menších městech a vesnicích po nich ani pes neštěkl. Tak tomu bylo i na Karlovarsku. Vpředvečer prvního máje se v celém kraji rozhořely ohně a vatry a navzdory nepříznivému, větrnému a deštivému počasí přilákaly jako vždy hodně lidí. V Karlových Varech se již celá léta těší velké oblibě pálení čarodějnic na Sokolském vrchu, které je dokonce součástí programu k zahájení lázeňské sezóny. Pálením tak v lázeňském městě odstartuje víkend, plný nejrůznějších oficiálních akcí i atrakcí pro veřejnost. Obřad pálení je zde organizován na profesionální úrovni, jeho součástí jsou i divadelní představení, koncerty a soutěže pro děti. Obří vatra, která je pak vidět ze všech sousedních kopců a výšin ve městě, je zapálena v čase, shodném s letopočtem, tedy ve 20:15.

Pod hradem, pod zámkem i pod mostem...

Velkou konkurenci má tato tradice i v okolních obcích, například na Andělské Hoře, kde získává svatojakubská noc díky zřícenině známého hradu obzvlášť romantický nádech. Ani zde nechyběl kulturní program a různé soutěže, například o nejlepší čarodějnický kostým. Samozřejmostí je opékání buřtů a špekáčků, v tomto případě pro děti dokonce zdarma. Mimořádný zájem je o pálení čarodějnic v obci Dalovice, která bývala dřív součástí Karlových Varů, letos se jich tady konalo hned několik. Hlavní uspořádal obecní úřad, dva menší soukromí podnikatelé. Ale přesto na vysoké úrovni, jak tomu bylo například v restauraci Pod mostem. Ta je na pálení čarodějnic ideálně vybavena velkým zastřešeným ohništěm a společenskou místností, kde se také tančí. Čarodějnice v kostýmech, od nejmenších po dospělé, toho bohatě využily ke svému reji, obzvlášť když jim kapela zahrála slavný hit Saxano. Nelze přehlédnout, že každým rokem jsou jejich kostýmy pestřejší a dokonalejší. Dalovický lidový obřad vrcholí vztyčením májky, na němž se podílejí nejsilnější chlapíci z obce. V Březové se v rámci této akce konal i průvod mažoretek a hasičů, takže si příznivci průvodů nakonec přišli na své.

Rychlé rande

V Bečově zase pojednali oslavu prvního máje především jako svátku lásky. Na náměstíčku pod zámkem vyráběli zdejší obyvatelé velké květinové srdce z čerstvých květin a děti jim k tomu pouštěly velké bubliny z bublifuků. Živá hudba hrála k tanci i poslechu a našlo se i několik párů, které si v pátek dopoledne na náměstí zatancovaly. A ve zdejší botanické zahradě dostali zamilovaní šanci dodržet každoroční rituál líbání pod rozkvetlými stromy, tentokrát cizokrajnými. Bohužel, romantickou oslavu zkazil déšť. Velmi originální akci připravili v Chodově na Sokolovsku. V městské knihovně se konalo jako na vůbec prvním místě u nás tzv. rychlé rande, na němž si mohli dát nezadaní lidé dostaveníčko mezi knížkami.

Dýdžej s komunisty

Oslavy prvního máje jako Svátku práce s dlouholetou tradicí zorganizovali na několika místech kraje členové KSČM. V Karlových Varech lákali děti na různé atrakce a dospělé na dechovou hudbu, nechyběla ale ani beseda se straníky. Zajímavou kombinaci nabídl májový večer v Hroznětíně, kde se komunisté potkali s dýdžejem Carbonem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová