Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Svátek práce u nás téměř nikdo neslaví. Konkuruje mu pálení čarodějnic, oslava lásky i zahájení lázeňské sezóny

03.05.2015
Svátek práce u nás téměř nikdo neslaví. Konkuruje mu pálení čarodějnic, oslava lásky i zahájení lázeňské sezóny

Autor: zivykraj,cz

Popisek: V Karlových Varech jsou prvomájové oslavy vždy ve znamení zahájení lázeňské sezóny

Od dob, kdy byly zrušeny prvomájové průvody, se v Česku Svátek práce slaví stále méně. Svoji roli při tom sehrává averze lidí k někdejší povinně nepovinné propagandistické akci i další události, připadající na stejné období. Stále větší popularitu přitom získávají tradice pálení čarodějnic a stavění májek a oslava prvního května jako svátku lásky. V Chodově na Sokolovsku se dokonce konalo tzv. rychlé rande.

I když se v několika velkých městech jakés-takés oslavy svátku práce konaly, většinou pod taktovkou komunistů či jiných stran a hnutí, v menších městech a vesnicích po nich ani pes neštěkl. Tak tomu bylo i na Karlovarsku. Vpředvečer prvního máje se v celém kraji rozhořely ohně a vatry a navzdory nepříznivému, větrnému a deštivému počasí přilákaly jako vždy hodně lidí. V Karlových Varech se již celá léta těší velké oblibě pálení čarodějnic na Sokolském vrchu, které je dokonce součástí programu k zahájení lázeňské sezóny. Pálením tak v lázeňském městě odstartuje víkend, plný nejrůznějších oficiálních akcí i atrakcí pro veřejnost. Obřad pálení je zde organizován na profesionální úrovni, jeho součástí jsou i divadelní představení, koncerty a soutěže pro děti. Obří vatra, která je pak vidět ze všech sousedních kopců a výšin ve městě, je zapálena v čase, shodném s letopočtem, tedy ve 20:15.

Pod hradem, pod zámkem i pod mostem...

Velkou konkurenci má tato tradice i v okolních obcích, například na Andělské Hoře, kde získává svatojakubská noc díky zřícenině známého hradu obzvlášť romantický nádech. Ani zde nechyběl kulturní program a různé soutěže, například o nejlepší čarodějnický kostým. Samozřejmostí je opékání buřtů a špekáčků, v tomto případě pro děti dokonce zdarma. Mimořádný zájem je o pálení čarodějnic v obci Dalovice, která bývala dřív součástí Karlových Varů, letos se jich tady konalo hned několik. Hlavní uspořádal obecní úřad, dva menší soukromí podnikatelé. Ale přesto na vysoké úrovni, jak tomu bylo například v restauraci Pod mostem. Ta je na pálení čarodějnic ideálně vybavena velkým zastřešeným ohništěm a společenskou místností, kde se také tančí. Čarodějnice v kostýmech, od nejmenších po dospělé, toho bohatě využily ke svému reji, obzvlášť když jim kapela zahrála slavný hit Saxano. Nelze přehlédnout, že každým rokem jsou jejich kostýmy pestřejší a dokonalejší. Dalovický lidový obřad vrcholí vztyčením májky, na němž se podílejí nejsilnější chlapíci z obce. V Březové se v rámci této akce konal i průvod mažoretek a hasičů, takže si příznivci průvodů nakonec přišli na své.

Rychlé rande

V Bečově zase pojednali oslavu prvního máje především jako svátku lásky. Na náměstíčku pod zámkem vyráběli zdejší obyvatelé velké květinové srdce z čerstvých květin a děti jim k tomu pouštěly velké bubliny z bublifuků. Živá hudba hrála k tanci i poslechu a našlo se i několik párů, které si v pátek dopoledne na náměstí zatancovaly. A ve zdejší botanické zahradě dostali zamilovaní šanci dodržet každoroční rituál líbání pod rozkvetlými stromy, tentokrát cizokrajnými. Bohužel, romantickou oslavu zkazil déšť. Velmi originální akci připravili v Chodově na Sokolovsku. V městské knihovně se konalo jako na vůbec prvním místě u nás tzv. rychlé rande, na němž si mohli dát nezadaní lidé dostaveníčko mezi knížkami.

Dýdžej s komunisty

Oslavy prvního máje jako Svátku práce s dlouholetou tradicí zorganizovali na několika místech kraje členové KSČM. V Karlových Varech lákali děti na různé atrakce a dospělé na dechovou hudbu, nechyběla ale ani beseda se straníky. Zajímavou kombinaci nabídl májový večer v Hroznětíně, kde se komunisté potkali s dýdžejem Carbonem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace