Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prezidentský horor: Zeman mapuje temná místa. A že jich je… Která dáma ho pozvala k sobě domů, na pivečko a cigaretku? Budete se divit

15.04.2015
Prezidentský horor: Zeman mapuje temná místa. A že jich je… Která dáma ho pozvala k sobě domů, na pivečko a cigaretku? Budete se divit

Foto: Pražský Hrad

Popisek: Miloš Zeman na snímku, když dorazil na návštěvu Karlovarského kraje a zdravil se s novým hejtmanem.

Prezident Miloš Zeman si zjevně dobře naladěn vychutnává třídenní návštěvu Karlovarského kraje. A to přesto, že si zde společně s manželkou vybrali, jak sám uvedl, „temná místa“, která rozhodně nepatří do výkladní skříně regionu, plného ostrých kontrastů. Kromě nádherných lázeňských měst na vlastní oči spatřil zadlužené obce a zdevastované památky. A svými výroky se opět postaral o pořádné vzrušení.

Miloš Zeman se při druhé návštěvě Karlovarského kraje poprvé setkal s novou politickou reprezentaci. Poté, co zde kvůli nečekané rezignaci hejtmana Josef Novotného padla rudo-oranžová koalice  a nahradila ji duhová, tentokrát hlavu státu  doprovázel nový hejtman Martin Havel (ČSSD). Prezidenta přivítal v areálu krajského úřadu, kde na něj čekali nejen zastupitelé, ale také starostové a ředitelé příspěvkových organizací. Je logické, že společně řešili největší, bohužel již notorické problémy regionu, například nezaměstnanost, dopravu a také odliv obyvatel. Kraj navíc čelí v poslední době  také krizí v lázeňství, podle Zemana by mu pomohlo, kdyby úbytek ruské klientely nahradila čínská nebo izraelská.

Pocta nejodvážnější ženě

Z Karlových Varů prezident zamířil do nejzadluženější obce v Česku, Prameny, která doplatila na zkrachovalý projekt vybudovat stáčírnu minerálních vod. Tím, že se neúnosně zadlužila, v exekuci dokonce skončil i obecní úřad. Starostka Michala Málková proto musí  úřadovat u sebe doma, kde také přijala prezidenta s jeho doprovodem. Zeman využil privátní atmosféru a dopřál si zde pivo a cigaretku. Starostku nazval nejodvážnější ženou kraje a přislíbil jí pomoc, například tím, že věřitele obce pozve na Hrad. Část dluhů  totiž odkoupili ruští  investoři a Zeman se je prý pokusí přesvědčit, aby stáčírnu dokončili. Sám ale přiznal, že za výsledek neručí, protože jeho přesvědčovací schopnosti jsou prý velmi omezené.

Dluhy a soudy

Dalším temným místem kraje, který Miloš Zeman navštívil, byla obec Bublava, která se pro změnu zadlužila kvůli nedostavěnému aquaparku a navíc se téměř deset let soudí se stavební firmou. Pro vedení Bublavy  se samozřejmě stala nečekaná návštěva hlavy státu velkou událostí. Starosta Igor Jirsík novinářům přiznal, že se pustili do jarního úklidu a vtipkoval: „Natíráme patníky na bílo a střechy na červeno.“ Veselo bylo také v místní restauraci Švejk, kde prezident poobědval. Její majitel se převlékl za hrdinu světoznámého románu a stylové bylo i  menu,  podávaly se například buřty na pivu.

Kudy chodil, tudy perlil

Přes všechna temná místa, která Miloš Zeman při své návštěvě Karlovarského kraje spatřil, byl ve velmi dobré náladě a kudy chodil, tudy perlil. V Mariánských Lázních ale došla řeč na kauzu Ferdinanda Peroutky a Zeman připustil, že pokud se  nenajde  autorův údajný text o Hitlerovi gentlemanovi, omluví se, přestože že ho prý určitě četl.  Studentům gymnázia v Chodově se zase svěřil, že když byl malý, chtěl být hajným. Prozradil také, že kdyby napsal knížku o svém pobytu na Pražském hradě, jmenovala by se Prezidentský horor.  Také si neodpustil kritiku státních maturit, zadavatelé otázek se podle jeho názoru zbláznili. Sám se pochlubil, že maturoval se samými jedničkami.

Temná místa první dámy

Také první dáma Ivana Zemanová měla ve svém dámském programu temná místa. V Karlových Varech si například prohlédla chátrající Císařské lázně, v obci Abertamy potom výstavu rukavic, připomínající zdejší, kdysi slavnou, bohužel již zaniklou továrnu. Navštívila i jednu ze zdejších porcelánek a mlékáren, ani ty to nemají v posledních letech jednoduché, řada z nich zkrachovala.  Příjemnější byla návštěva bečovského zámku s pýchou kraje, relikviářem svatého Maura.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                        

Vložil: Adéla Hofmanová

Tagy
Zeman,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace