Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Apríl, říznutý Niklasem. Nečekaná velikonoční kalamita trápí Evropu i Česko. Umírají lidé, padají střechy, stromy i kraslice

01.04.2015
Apríl, říznutý Niklasem. Nečekaná  velikonoční kalamita trápí Evropu i  Česko. Umírají lidé, padají střechy, stromy  i kraslice

Autor: Adéla Hofmanová

Popisek: Do Krušných hor se vrátila zima v plné síle, dokonce s bílou tmou.

Evropské státy, obzvláště ty sousední, které považují tento velikonoční týden za největší svátek roku vůbec, se namísto oslavy jara dočkaly kalamity, způsobené bouří Niklas. Ta patří vůbec k nejsilnějším, jež v posledních letech Evropu zasáhly. V některých místech vichřice dosahovala rychlosti až 190 kilometrů za hodinu. V sousedním Bavorsku a Rakousku již došlo k několika tragickým úmrtím, u nás se zatím naštěstí sčítají pouze škody na majetku. A na hory se vrátila zima.

Od úterý je vyhlášen kalamitní stav ve všech okresech Karlovarského kraje. Několik tisíc obyvatel se kvůli výpadku elektrického proudu obrátilo s žádostí o pomoc na krizovou linku ČEZ. Podobně jsou v pohotovosti i hasiči, kteří jako vždy většinou řeší  popadané stromy a střechy, zasahovat museli i u železniční havárie poblíž Nejdku. Na vině byl opět spadlý strom. V Sokolově zase byly  kvůli popadaným stromům uzavřeny Husovy sady. Obrovské problémy mají také řidiči,  vyjet do zasněžených kopců  je obtížné pro kamiony. 

Velikonoce nebo Vánoce?

Na Božím Daru, kde se často čerti doslova žení, bylo ještě o víkendu krásné jarní počasí a lyžaři se loučili se zimní sezónou. Jenže v úterý se zima vrátila se vší parádou a nastala dokonce bílá tma. Dnes kolem poledne zde hustě sněžilo. Kvůli silnému větru však nebyla zdejší lyžařská střediska, ani na sousedním Klínovci, v provozu. Ostatně, lyžovat by  mohl v tomto počasí jenom dobrodruh. Do Karlových Varů se v úterý v podvečer přihnala první jarní bouřka. 

Podle stoletého kalendáře je to normální

Starousedlíci ale nejsou ničím překvapeni. „To je v tuto dobu normální,“  řekla nám paní Kristýna z Ostrova. Když se mi před lety koncem března narodila dcera, jela jsem domů sanitkou několik hodin, protože byla sněhová kalamita. Je to počasí nejen podle apríla, ale také podle osvědčeného stoletého kalendáře.  Ten vždy předpovídá, že koncem března  bude studeno, sníh, pošmourno a déšť. Já na to letos zapomněla a kvůli tomu mám velikonoční pondělí už dnes. Ozdobila jsem totiž v neděli keře na zahradě kraslicemi a teď je sbírám po celém okolí,“ směje se sdílná černovláska.

Prognóza potěší lyžaře

Prognóza počasí na další dny není vůbec  jarní.  Ve středu odpoledne začalo sněžit i v nížinách, meteorologové varují před silným přídělem sněhu v nočních hodinách a před nočním mrazem. Již nyní je jasné, že v Krušných horách budou  velikonoční oslavy spíše připomínat  ty vánoční. Na Božím Daru ostatně prozíravě nechali  na  některých stromcích žárovky. Mrznout zde bude i přes den. Velikonoční neděle a pondělí slibují ideální počasí pro zimní sporty. Slunečno a teplota pár stupňů pod nulou. Turisté, kteří si zde rezervovali pobyt, nebudou litovat.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace