Komunisté zůstali na ocet kvůli názoru a nelíbí se jim to. Konec levicového směřování v Karlovarském kraji?
13.03.2015
Foto: oficiální stránky kraje
Popisek: Bývalý hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný
Volba nového vedení Karlovarského kraje vyvolala nejrůznější kritické reakce. Zatímco členové duhové koalice, sestavené z ČSSD, ODS, TOP 09 se STAN a Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst, mluví o kompromisu v zájmu kraje a občanů, KSČM se netají svým zklamáním. ČSSD prý odhodila levicového partnera a zákonitě tak prý došlo k odklonu od levicového směřování. Bývalý komunistický radní si navíc stěžuje, že jej odvolali lidé bez morálního kreditu.
Připomeňme, že občané Karlovarského kraje dali ve volbách jasně najevo, že si přejí, aby kraj vedla levicová vláda. Z pětačtyřiceti možných mandátů v krajském zastupitelstvu totiž získala KSČM čtrnáct mandátů a ČSSD o jeden méně, dohromady tedy sedmadvacet mandátů, a tím suverénní většinu. Není od věci připomenout, že proti minulým volbám komunisté poskočili z třetího místa na první, a nemile tak překvapili dosud vítězné sociální demokraty. Lídr komunistů Jaroslav Borka vítězství vysvětlil tím, že nejsou spojeni s žádnými kauzami.
Permanentní krize
Právě proto se oranžovo-rudá koalice od začátku potýkala s problémy, které jí nakonec zlomily vaz. Zásadní postavou permanentní krize se stal bývalý hejtman Josef Novotný (ČSSD). Ten si po prohraných volbách nechtěl připustit, že znovu neobhájí své křeslo prvního muže v kraji. Nakonec po náročných vyjednáváních dosáhl svého, za cenu neobvyklé koaliční smlouvy, podle níž se měla v polovině volebního období změnit většina členů rady ve prospěch druhé strany. Když tento okamžik nastal a Novotnému hrozilo, že by dále nemusel být hejtmanem, rozhodl upřednostnit svůj jistější poslanecký mandát a koncem minulého roku překvapivě oznámil svoji rezignaci. Jako důvod uvedl, že ztratil podporu většiny sociálních demokratů v regionu.
S důvěrou i bez důvěry
Je ale přinejmenším zajímavé, že za jeho nástupce ČSSD vybrala Jakuba Pánika. Toho ale v květnu 2013 jeho spolustraníci v tajné volbě odvolali z funkce šéfa krajské organizace, rovněž pro ztrátu důvěry. Právě kontroverzní minulost Jakuba Pánika, na nějž si kvůli dotacím v rámci ROP Severozápad posvítil i Evropský úřad pro boj proti podvodům, byla příčinou, proč se ve finále rozpadla šest let trvající koalice mezi KSČM a ČSSD. Pro komunisty byl zkrátka nepřijatelný. Nakonec se ale Pánik, díky nové duhové koalici, stal novým radním a náměstkem pro strategický rezort dopravy a zdravotnictví.
Odhozeni kvůli názoru
Tento paradox se ale vůbec nelíbí komunistům. Po volbě Jakuba Pánika náměstkem hejtmana vydali rozhořčené prohlášení, směřující k voličům: „Krajský výbor KSČM vyjadřuje politování nad tím, že ČSSD odhodila svého levicového partnera, protože si KSČM dovolila vyjádřit svůj názor na jejich kandidáta na hejtmana. Spojením s pravicovými politickými subjekty zákonitě dojde i k odklonu od levicového směřování. Je to škoda. Pro voliče levicových stran i pro kraj. Zatím odcházíme do opozice a vy, naši voliči, víte, že ani tady se neztratíme.“
Rozhněvaný radní
Svým hněvem se netajil po svém odvolání ani dosavadní komunistický radní Václav Sloup, který si postěžoval, že jej odvolali lidé bez morálního kreditu, a prstem ukázal na některé členy ČSSD, jejichž rodiče byli agenty STB. Pánikova matka jej prý dokonce cvičila u pohraniční stráže.
Z ohlasů veřejnosti je navíc evidentní, že KSČM tímto krokem své pozice v dalších volbách spíš posílí, zatímco ČSSD svým příklonem k pravici ztratí další voliče.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová