Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Vítěz voleb zůstal osamocen v opozici. Karlovarský kraj má nové vedení. Jde prý jen o udržovací kompromis

11.03.2015
Vítěz voleb zůstal osamocen v opozici. Karlovarský kraj má nové vedení.  Jde prý jen o udržovací kompromis

Autor: archiv MH

Popisek: Martin Havel, hejtman Karlovarského kraje

Namísto dosavadní oranžovorudé koalice řídí Karlovarský kraj od tohoto pondělí koalice duhová, složená ze zástupců ČSSD, ODS, TOP 09 se STAN a Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst. Novým hejtmanem kraje se stal sociální demokrat Martin Havel. Fakt, že se do vedení nejmenšího kraje u nás dostali zástupci bývalé opozice, kteří předchozí vedení nahlas a často kritizovali, je pro mnohé velkým zklamáním. Ale v politice je možné vše. A tak se například stal radním zastupitel, kvůli němuž se levicová koalice v kraji vlastně rozpadla.

Připomeňme, že dosavadní, šestiletá koalice mezi KSČM a ČSSD, ztroskotala na tom, že po odstoupení bývalého hejtmana Josefa Novotného (ČSSD) se zastupitelům za KSČM nelíbil výběr jeho nástupce Jakuba Pánika.  Argumentovali tím, že byl vyšetřován  kvůli zakázkám v rámci dotací z ROP Severozápad. Ačkoliv policie nakonec trestní oznámení odložila, kraji byla kvůli prohřeškům v čerpání dotací uložená vysoká pokuta ve výši 308 milionů korun.

Větší moc než hejtman?

Zatímco komunistům kontroverzní osoba Pánika vadila do té míry, že kvůli němu obětovali šanci nadále řídit kraj, dosavadní opozici, až na výjimky, nikoliv a Pánika  zvolila  radním, navíc pro strategickou oblast zdravotnictví a dopravy. Z koaličních partnerů mu ale nedal hlas například známý senátor a starosta  Božího Daru  Jan Horník (STAN). Ten si dokonce myslí, že  díky rezortu, který bude mít Pánik jako radní na starosti, získá větší moc než samotný hejtman. Nadšen z nové duhové koalice  není ani bývalý hejtman Josef Novotný. Ten na funkci rezignoval koncem minulého roku kvůli souběhu s prací poslance Parlamentu ČR.  Nezamlouvá se mu spolupráce ČSSD s pravicovými stranami.  Komunisté, kteří nakonec skončili coby vítězové voleb v opozici, se nechali slyšet, že budou opozicí konstruktivní a nebudou do všeho šít.

Jenom kompromis?

TOP 09 zase považuje vstup do široké koalice za kompromis:Úkolem nového krajského vedení bude především zachovat chod úřadu a dovézt kraj bez zbytečných politických otřesů k řádným volbám.  Přestože máme na řadu věcí různé názory jak v našem trojbloku, tak především ve vztahu k ČSSD, převládla nakonec odpovědnost vůči kraji, kterou jsme deklarovali podpisem společného prohlášení a koaliční smlouvou. Chci věřit, že zbývajících dvacet měsíců z čtyřletého funkčního období krajské vlády, se nám podaří ukormidlovat především ke spokojenosti občanů Karlovarského kraje,“ uvedl nový náměstek hejtmana Petr Zahradníček za TOP 09.

Nedůstojná tečka

To, že je duhová koalice jenom pouhým kompromisem z donucení, dokázala i závěrečná tečka pondělního zastupitelstva. Na závěr vystoupil zastupitel Jiří Kotek (Alternativa), který všem kolegům poděkoval za to, že se konečně  podařilo sestavit vedení kraje bez  komunistů. Tento fakt  chtěl ihned využít na na podporu Tibetu a požádal, aby Karlovarský kraj napříště vyvěšoval vlajku v rámci Dne Tibetu. Jeho návrh však nebyl přijat ani některými členy nové koalice.  Alternativa přitom koalici s výhradami podpořila, ale v nové radě kraje nemá svého zástupce. 

Veřejnost se na  duhovou koalici dívá většinou kriticky a tento pravolevý blok považuje za hlavní důvod, proč příště nejít k volbám. Již tak patří volební účast v Karlovarském kraji k nejnižším u nás.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace