Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Karlovarském kraji se kvůli volbě hejtmana rozpadla levicová koalice, sociální demokraté ji komunistům vypověděli v přímém přenosu. Obětí války se stal i bývalý politruk

13.02.2015
V Karlovarském kraji se kvůli volbě hejtmana rozpadla levicová koalice,  sociální demokraté ji komunistům vypověděli v přímém přenosu. Obětí války se stal i  bývalý politruk

Foto: Archiv KL

Popisek: Hejtmanská kancelář v Karlových Varech stále zeje prázdnotou.

Dlouhodobě napjaté vztahy mezi koaličními partnery KSČM a ČSSD v Karlovarském kraji vyvrcholily vypovězením koaliční smlouvy. Důvodem byly dlouhodobé rozpory, především v personálních otázkách. Po rezignaci dosavadního hejtmana Josefa Novotného se obě strany nedokázaly shodnout na novém. Čtvrteční jednání krajského zastupitelstva začalo sérií rezignací členů ČSSD, výpovědí koaliční smlouvy v přímém přenosu a ostrou diskusí opozičních zastupitelů.

Jiří Kotek (Alternativa) si stěžoval, že  vůbec netušil, co se děje: „Do poslední minuty nevíme, co bude dál. Kraj vrhnete do šílené nestability.  Měli byste jasně říci, co máte za lubem. Jsme tady v roli houpacích koňů. Řekněte nám jasně, co se stalo. A kde je bývalý hejtman, aby se zodpovídal, z toho, kam to přivedl?“ ptal se rozhořčeně. Velkým překvapením bylo aktuální dění i pro zastupitele a senátora Jana Horníka (STAN). Ten si  navíc stěžoval, že včas neobdržel potřebné materiály: „Za čtrnáct let, co sedím v tomto zastupitelstvu, se mi ještě nestalo, abych podkladové materiály dostal tak pozdě. Nemám šanci se s nimi seznámit a odpovědně hlasovat. Krize se zde čím dál víc prohlubuje a kvůli vám nemáme  možnost, aby se náš kraj posunul z poslední čtrnácté příčky někam dál.“ Svůj příspěvek poté ukončil výzvou: „Nechte si to politikaření na vaše sekretariáty a nás tím neobtěžujte.“ S ohledem na stávající politickou krizi  také požádal, aby bylo krajské zastupitelstvo svoláváno častěji.

Je to politikaření, nebo politika?

Po úvodní kritické smršti ještě dusno znásobil  předseda krajské ČSSD Petr Navrátil, když předal Evě Valjentové (KSČM), která schůzi řídila, výpověď koaliční smlouvy doslova v přímém on-line přenosu.  Obhajoval postup ČSSD s tím, že nejde o politikaření, ale o politiku: „Když se vládne jednoduše stručně a jasně, vzniká z toho totalita.“  Petr Zahradníček (TOP 09) ale v opoziční kritice pokračoval: „Mě už nemůže zaskočit skoro nic. Ale nemohli byste nás informovat o tom, jak se věci mají, kdo rezignoval a kdo ne? Je vůbec rada usnášeníschopná nebo není?“ Valjentová  ho však ujistila, že rada usnášení schopná je. Zástupci KSČM v ní totiž mají díky vítězství ve volbách stále většinu. „Budeme hledat cestu, jak kraj řídit bez velkých výkyvů dál,“ slíbila s třesoucím se hlasem první žena v historii kraje, která byla pověřena jeho vedením. Jakub Pánik (ČSSD), jeden z kandidátů na nového hejtmana kraje, jehož ale KSČM rázně odmítla, se potom snažil situaci uklidnit: „Já se vám omlouvám, že jsem nebyl zvolen hejtmanem. Toto je ale normální politická scéna. Pan Kotek byl účasten také koalice, která se záhy rozpadla,“ rýpl si ale nakonec do opozičního kolegy, který ho předtím vyprovokoval, aby si vzal slovo.

Komu zvoní hrana?

Zásadní bod programu,  tedy volba nového hejtmana, byl nakonec přesunut až na samotný  konec, v očekávání dalšího souboje. Krajský šéf ČSSD  Petr Navrátil v  bouřlivé diskusi zdůrazňoval, že podle koaliční smlouvy je právo jmenovat náhradníka za odstoupivšího hejtmana, či člena rady, výhradním právem jednotlivých koaličních stran.  To však KSČM v případě kandidáta na hejtmana neakceptovala. Navrátil proto navrhl, aby byli z rady odvoláni všichni komunisté.  Jiří Kotek se zase dožadoval alespoň odvolání komunistického radního Sloupa, který jako bývalý politruk řídí resort školství, a symbolicky k tomu zvonil velkým zlatým  zvoncem. K překvapení mnohých se mu to nakonec podařilo.  Petr Kulhánek (KOA) doporučil všem radním za KSČM, aby podali rezignaci, a tím umožnili jednání o vzniku nové koalice. Komunistický poslanec Jaroslav Borka však připomněl, že lidé ve volbách dali jasně najevo, že chtějí levicovou vládu. Jednání bylo nakonec odročeno na konec února.  Pokud nebude zvoleno nové vedení Karlovarského kraje do půl roku, musí být vypsány nové volby.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová