Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Vedení Karlovarského kraje se rozpadá. Bude mít rudou hejtmanku?

06.01.2015
Vedení Karlovarského kraje se rozpadá. Bude mít rudou hejtmanku?

Autor: Karlovarský kraj

Popisek: Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný ve funkci končí.

Současný hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný několik měsíců odolával tlaku vedení ČSSD, aby odstoupil z pozice prvního muže v kraji kvůli kumulaci funkcí hejtmana a poslance parlamentu. Koncem roku však nečekaně oznámil, že se funkce hejtmana vzdá a dokonce jako důvod uvedl, že ztratil podporu většiny členů karlovarské organizace strany.

Účastníci  okresní konference ČSSD jej totiž také vyzvali, aby na jeden ze svých postů rezignoval.

Pochopil klouzavý mandát

Nečekaný krok Novotného možná s úlevou přijalo vedení strany, v Karlovarském kraji ale nastala patová situace, podobná té, která zde několik týdnů panovala po krajských volbách. V nejmenším kraji totiž vyhráli volby komunisté a logicky si nárokovali místo hejtmana.

Jenže díky své neústupnosti dokázal Josef Novotný svoji židli ještě jednou uhájit, a to přesto, že komunisté získali v zastupitelstvu  o jeden mandát více. Výsledkem složitých zákulisních jednání byla  zvláštní dohoda o tzv. klouzavém mandátu, podle níž se měl v polovině funkčního období vyměnit  poměr sil v radě. KSČM by nyní měla získat pět hlasů proti čtyřem. Novotný tedy nejspíše pochopil, že by odstoupit musel tak jako tak, a proto dal přednost své funkci poslance Parlamentu ČR. 

Rudá hejtmanka?

Novotný oficiálně skončí jako hejtman v první polovině února a zatím není jasné, kdo jej vystřídá.  Přesto má patrně největší šanci uspět, a to s ohledem  na výsledky voleb a politické dohody, dosavadní náměstkyně hejtmana Novotného Eva Valjentová (KSČM). 

Původně zvolená rada kraje se navíc postupně rozpadá.  V parlamentních volbách totiž uspěl také náměstek hejtmana Jaroslav Borka (KSČM) a stal se, stejně jako Novotný, poslancem. Vzápětí  ale rezignoval  na svoji funkci v radě kraje, kde jej vystřídala právě Valjentová.

Sběratelé funkcí

Aby toho nebylo málo, kvůli tomu, že byl zvolen starostou Chebu, zvažuje svůj odchod z rady i Petr Navrátil (ČSSD). Ten má pověst sběratele funkcí, kromě toho, že řídí Cheb a je náměstkem hejtmana, nedávno byl zvolen také předsedou krajské organizace ČSSD. Těsně předtím rezignoval na místo předsedy ROPu Severozápad.

Vše tedy nasvědčuje tomu, že Karlovarský kraj čeká další těžký politický souboj. To, že by měla kraj řídit rudá hejtmanka, se nelíbí ani členům ČSSD, ani opozici.  Navíc je zřejmé, že v samotné ČSSD se odehrává vnitrostranický boj.

Adéla Hofmanová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace