Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lázeňská kůra šokem: Pirát starostou Mariánek, nezvolená žena náměstkyní pro majetek! Povolební tahanice otrávily voliče

24.10.2014
Lázeňská  kůra šokem: Pirát starostou Mariánek, nezvolená žena náměstkyní pro majetek! Povolební tahanice otrávily voliče

Foto: Piráti

Popisek: Budoucí první pirátský starosta (Ondřej Knotek)?

Zatímco v nejzápadnějším kraji je už po volbách ve většině obcí a menších měst jasno, kdo je bude dále řídit, v těch větších tomu tak zdaleka není. Voliči natolik zamíchali kartami, že těžkou hlavu mají se sestavením koalic i vítězné strany a seskupení a dochází k naplňování variant, které před volbami asi nikdo nečekal. V Mariánských Lázních se tak může stát starostou Pirát, v Karlových Varech zase zástupkyní primátora žena, kterou devadesát procent oprávněných voličů ignorovalo nebo nevolilo.

Zatímco například Mariánským Lázním dosud vévodila koalice ČSSD a ODS, voliči zde po korupčním skandálu náměstka Petra Horkého (ČSSD) řekli už dost a na radnici nesměrovali vítězné Piráty. Současný starosta Zdeněk Král (ODS) se nedostal ani do zastupitelstva.   Suverénní vítězství Pirátů překvapilo je samotné, očekávali sice, že uspějí, ale ne že vyhrají, navíc tak výrazně. Nyní musí řešit sestavení koalice. Zatím to vypadá na spolupráci s ANO, jenže taková koalice by  neměla v zastupitelstvu většinu. Přesto se může stát lídr vítězné strany Pirát Ondřej Knotek starostou.

Tradičně napjatá situace je ve Františkových lázních, zde pravděpodobně  křeslo prvního muže  neobhájí kontroverzní starosta František Mlátilík.

Losovačka opět ve hře?

Podobně neslavně jako v Mariánských Lázních dopadli občanští a sociální demokraté v Karlových Varech. Voliči je opakovaně potrestali za všemožné korupční skandály Podle výsledků dosavadních vyjednávání  vše nasvědčuje tomu, že zůstanou úplně mimo hru a koalici sestaví vítězná Karlovarská občanská alternativa s ANO a hnutím Karlovaráci. Ale ani zde nejde nic hladce a dosavadní vlivné strany, které  skončily až za nimi, se do poslední chvíle snaží situaci zvrátit. KOA totiž trvá na tom, že se do vedení města se nesmí dostat nikdo, kdo měl co do činění s dosavadními karlovarskými skandály, jakými je například nechvalně známá „losovačka“. A to je velký problém, protože v  hnutí  Karlovaráci se angažuje například bývalý náměstek Hybner, který v rekordně krátké době přestoupil z ČSSD do  NS - LEV 21 a posléze rychle zběhl ke Karlovarákům. I když  se tentokrát do zastupitelstva neprobojoval, jeho vliv  v pozadí je zřejmý.

Zastupitele většina voličů nevolila nebo ignorovala

Stejně jako v Mariánských Lázních, i v Karlových Varech došlo k situaci, kdy byli voliči oklamáni.

Do zastupitelstva  totiž díky obvyklému fíglu pronikli lidé, které vůbec nezvolili. V Mariánských Lázních například ihned po volbách odstoupila Tereza Podlucká, zvolená za Sdružení ML 100 a uvolnila místo náhradníkovi, který nebyl zvolen.

V Karlových Varech se zase mandátu vzdal zvolený zastupitel Michal Vachovec a díky tomu se zastupitelkou stala náhradnice Hana Zemanová. Ta je nyní dokonce  navržena na funkci náměstkyně pro  oblast majetku. K tomu, aby nakonec získala tak vysokou funkci, jí stačilo nasbírat pouhých 1534 hlasů. Pro ni, ale i většinu dalších zdejších zastupitelů platí, že je nevolilo nebo ignorovalo devadesát procent zdejších voličů. Těm se  nelze divit, že k volbám nechodí, když nakonec vše dopadne jinak, než si přáli. 

Doktoři - sběrači hlasů

Někteří  občané  proto dali v médiích najevo svoji značnou nespokojenost a drsnou kritiku adresovali především na hlavy lékařů, kteří ve městě tradičně fungují  jako sběrači hlasů, v Karlových Varech existuje dost podobných případů. Karlovarským občanům navíc vadí, že lékaři, kterých je nedostatek a jsou nahrazováni cizinci, koketují s politikou, místo, aby léčili. Ředitel karlovarské nemocnice Josef März, která má dlouhodobé problémy a je v obří ztrátě, byl dokonce lídrem hnutí Karlovaráci.

Jaroslav Lhotský

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová