Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Přestřelka Kalousek vs. kraje se hrotí. Kdo zaplatí eurodotace?

25.03.2013
Přestřelka Kalousek vs. kraje se hrotí. Kdo zaplatí eurodotace?

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Kalousek vzkázal hejtmanům Karlovarského a Ústeckého kraje, že jejich problémy s vracením eurodotací nemíní řešit.

Ustoupit ze svých pozic nechce ani jedna strana. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) vzkázal hejtmanům Karlovarského a Ústeckého kraje, že jejich problémy s vracením eurodotací nemíní řešit na úkor státní kasy.

Za vedení krajů se ale postavil i Petr Navrátil (ČSSD), předseda výboru regionální rady ROP Severozápad, který vinu de facto hodil na ministerstvo. 

„Je nutné říci, že kraje nebudou možná muset zaplatit, neexistuje totiž mechanismus. Část viny je na státu a evropská komise to požaduje po státu. Nikdo nemůže kraje donutit, aby to platily," prohlásil Petr Navrátil, který je zároveň náměstkem karlovarského hejtmana Josefa Novotného.

Vinu nese kraj, podle Kalouska 

Jenže Miroslav Kalousek kontroval:  „Shrnuto takto: Pochybení, manipulace, nepoctivosti, které byly vedeny pod krajskými kmotry, za to nese vinu reprezentace kraje." Ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) to vidí jinak.  „Nejsme přesvědčeni, že za to mohou kraje. Ať policie ukáže na konkrétní viníky." 

Čas se ale krátí a do Bruselu budou muset poputovat zpět mnohamilionové částky za pochybné projekty v Karlovarském a Ústeckém kraji. Proto Petr Navrátil vyzval zástupce obou krajů a také stát, aby se všechny politické reprezentace společně podíleli na korekci. „To, co se stalo, je systémová chyba. Týká se to všech operačních programů, nejen ROP Severozápad."

Systémová chyba? 

Bubeníček navíc upozornil, že pochybil ROP Severozápad a nikoliv politici na krajích. Jenže ve výboru seděli v předchozím období zejména krajští politici z obou krajů a hlavně ze sociální demokracie. Nakonec si policie došlápla třeba na dva bývalé ředitele úřadu. Petr Kušnierz už byl odsouzen a je ve vězení, Pavel Markvart je obviněn. Spolu sním i bývalý sociální demokrat Pavel Kouda, někdejší náměstek ústecké hejtmanky Jany Vaňhové. 

Ministr financí Kalousek navrhl krajům půjčku, s tím ale politici nesouhlasí. Karlovarský a Ústecký kraj mají zaplatit korekci ve výši zhruba 2,6 miliardy korun. Pokud by tak skutečně kraje musely učinit, podle hejtmanů se zhroutí krajské rozpočty a nebude třeba na financování veřejných služeb.

Radim Holinger

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace