Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Otřesné zážitky z vazby. Stíhaná manažerka vypráví o dění za mřížemi i neuvěřitelném lidském ponižování

25.08.2014
Otřesné zážitky z vazby. Stíhaná manažerka vypráví o dění za mřížemi i neuvěřitelném lidském ponižování

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

PŘÍBĚH Její osud je až nápadně podobný příběhu Jany Nagyové. Ze dne na den se propadla z výsluní a luxusu na samé dno a skončila doslova a do písmene v teplácích a roztrhaných ponožkách, které jí přidělili. Manažerka z Karlovarska, která z obavy o svůj život nemůže zveřejnit svoji identitu, ale naší redakci je známá, popisuje, jak otřesné a lidsky nedůstojné jsou podmínky v českých vazebních věznicích.

„Brzy ráno jsem vyšla z domu, abych odjela na důležitou pracovní schůzku. Najednou se u dveří objevil chlap v černé bundě, přitlačil mě na zeď a sdělil mi, že jsem zatčená. Než jsem se stačila vzpamatovat, skončila jsem na 48 hodin v cele předběžného zadržení. Když jsem se snažila zjistit, proč mě zadrželi, policista mě obvinil, že jsem zveřejnila informace o korupci vlivného politika. Samotný důvod vazby, který mi později sdělili, byl ještě absurdnější. Přesto jsem ve vazbě strávila několik týdnů a prožila neuvěřitelné lidské ponížení," popisuje pro ParlamentníListy.cz manažerka.

A pokračuje: „První dny jsem probrečela. Do poslední tečky musím potvrdit vše, co o neskutečných podmínkách v českých vazebních věznicích uvedl pan doktor Rath. A to zdaleka neřekl to nejhorší. Osprchovat se můžete dvakrát týdně po dobu deseti minut, sprcha je společná jak pro muže, tak pro ženy. O dodržování hygieny nemůže být řeč, netušíte, jestli ten, kdo byl ve sprše před vámi, netrpí nějakou nakažlivou infekční chorobou. Proto jsem měla ze sprchy doslova hrůzu a raději jsem se spoléhala na umyvadlo v cele. Bála jsem se šlápnout bosou nohou na zem, sprchovala jsem se v botách."

Drastická dieta

„Vůbec nejhroznější bylo, že si nemůžete sami spláchnout WC. To splachuje personál! Jde o naprostou ztrátu intimity. Raději jsem proto nejedla, abych na WC vůbec nemusela," přiznává půvabná žena, která kvůli vazbě drasticky zhubla a onemocněla. Ale přesto pro ni šokující hygienické podmínky nebyly nejhorší věcí, co zažila. Tou byla naprostá ztráta možnosti komunikovat: „Moje okolí vůbec nevědělo, co se se mnou děje. Z hodiny na hodinu jsem byla nezvěstná. Dokonce se rozkřiklo, že jsem mrtvá, že mě někdo jako korunního svědka zabil.“

Žena, která se za podivných okolností ocitla ve vazbě, oceňuje, že se díky několika politikům, které potkal podobný osud, možná situace ve věznicích změní: „Do té doby nikoho nezajímalo, že podmínky ve vazbě jsou u nás naprosto nepřiměřené, a nechápu, jak je možné, že člověk, jemuž ještě nikdo neprokázal vinu, má horší postavení než třeba odsouzený vrah. Já jsem měla štěstí, že za mě bojovali moji přátelé a nakonec mě vysvobodili. Ne každý na to ale může spoléhat. Obyčejný smrtelník nemá žádnou protekci a už vůbec za něj neoroduje expremiér,“ stěžuje si ParlamentnímListům.cz.

To není naše věc

Špatné podmínky ve vazebních věznicích u nás dokonce potvrdila i kancelář ombudsmana. Podle Jitky Seitlové se problémy vězeňství negativně promítají do naplňování práv obviněných, kteří jsou kvůli tomu podrobeni mnohem přísnějším režimovým opatřením v paradoxně horších podmínkách, než již odsouzení ve věznicích, kde vykonávají trest odnětí svobody.

Jak je to možné, jsme se snažili zjistit na generálním ředitelství Vězeňské služby ČR. Tisková mluvčí Gabriela Pohlová nás však odkázala na to, že podmínky vazby jsou dány zákonem. „To není naše věc,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL