Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ukrajinci utíkají raději na Sibiř než na Západ. Čeští hoteliéři a podnikatelé zuří

16.08.2014
Ukrajinci utíkají raději na Sibiř než na Západ. Čeští hoteliéři a podnikatelé zuří

Foto: Foto archiv Letiště Karlovy Vary .

Popisek: Letiště Karlovy Vary

Zatímco se hlavní pozornost dnešních dnů upíná k rusko- ukrajinskému konfliktu a jeho možným fatálním důsledkům pro celý svět, mnoho českých podnikatelů pocítilo jeho dopady již před několika týdny. V západočeských lázních došlo k tak drastickému úbytku klientů, že zdejší hotely i obchody zejí prázdnotou. Ale prudký pokles rusky hovořících turistů zaznamenala i Praha.

O tom, jak vážný dopad má ukrajinská krize na podnikatele v Karlovarském kraji, jsme hovořili se dvěma majiteli cestovní a realitní kanceláře, kteří z pochopitelných důvodů chtěli zůstat v anonymitě. Jejich problémy jsou však stejné, jako v případě většiny jejich kolegů.  Pravidelní klienti z rusky hovořících zemí přestali do oblíbené destinace jezdit a to hned z několika důvodů.  Jedním z hlavních je, že mají stále problémy se získáním víz, dále jde o stále slabší rubl a  nyní navíc i  o důsledky  rusko- ukrajinské války a s tím spojených ekonomických sankcí. „My jsme se dostali do potíží rozhodně ne vlastní vinou, ale na rozdíl od zemědělců, kteří se ozvou, kdykoliv prší nebo je sucho, či nemohou prodat jablka, se našimi  nikdo nezabývá. Přitom dopady sankcí jsou vůči nám mnohem tvrdší, než vůči nim, hotely a obchody tady zejí prázdnotou, za celý týden do naší kanceláře nevstoupila ani noha,“ rozčilují se oba dva a dodávají:“Také my jsme závislí na zákaznících z Ruska,  jako zemědělci nebo různé průmyslové podniky, ale nikdo to neřeší a  EU už vůbec ne.“

Radši na Sibiř než na Západ?

V rozhovoru, který jsme spolu vedli, došlo i na jiné řeči. Když jsme se ptali majitele realitní kanceláře, zda přece jenom není šance, že kvůli masivní emigraci lidí z Ruska a Ukrajiny dojde k oživení jejich byznysu, zklamaně odpovídají:“ To vůbec ne. My jsme s několika Ukrajinci v denním kontaktu a ti nám vyprávějí, jak  hrozná situace je u nich doma. Mnoho lidé vůbec netuší, co se vlastně děje, kdo a proč na koho střílí, kdo je ukrajinský a kdo ruský voják. Když řeší dilema, kam utéci, tak jdou buď k příbuzným, kteří jim půjčují byty nebo chaty anebo rovnou na Sibiř. Tam totiž dostanou práci i ubytování. Cesta na Západ je pro ně velká neznámá, navíc se teď hodně bojí létat.  A navzdory tomu, co říká propaganda, většina Ukrajinců z té východní části chce opravdu do Ruska a věří Putinovi.

Nepříznivá předpověď

Zatímco podnikatelé jsou opatrní a  informace poskytují jen s podmínkou anonymity, jejich slova o drastickém úbytku klientely potvrzuje například statistika karlovarského letiště. Jak nám sdělil tiskový mluvčí Radek Zábranský, jenom za první pololetí tohoto roku poklesl počet cestujících téměř o deset tisíc a snížila se  obsazenost na linkách z Moskvy, Petrohradu a Jekatěrinburgu. Silný pokles byl zaznamenán v měsících květnu a červnu, kdy se již plně projevily nepříznivé dopady ukrajinské krize.  Na otázku, jak budou tento pokles cestujících řešit, nám Radek Zábranský odpověděl: “S ohledem na aktuální situaci a zejména na nepříznivou předpověď pro další období, kdy podle dostupných informací nelze očekávat rychlé vyřešení nepříznivých faktorů, ovlivňujících  poptávku po cestách ze strany ruské klientely, se vedení společnosti Letiště Karlovy Vary  rozhodlo reagovat okamžitými opatřeními, majícími za cíl snížit náklady v oblastech, které  nejsou z hlediska zajištění provozu letiště zcela nezbytné. “

Kraj bije na poplach

V této souvislostí je třeba připomenout, že vlastníkem letiště Karlovy Vary je Karlovarský kraj. Ten může této své společnosti pomoci, jak to činí například i v případě Karlovarské krajské nemocnice. Podnikatelé a živnostníci, které krize zasáhla často i více než silné firmy v regionu, si však musí pomoci sami. Přitom propad turistického ruchu z rusky hovořících zemí již dosáhl kolem dvaceti procent, stejně jako u některých průmyslových a zemědělských podniků, jež rovněž zasáhlo embargo. Vedení Karlovarského kraje se však snaží firmám a podnikatelům v kraji pomoci alespoň politickým tlakem na vedení státu a kritizuje například nevhodná prohlášení některých politiků v době krize.  „Nikdo z našich politiků zatím nevydal jasné prohlášení, že na každého turistu, hosta, či pacienta čekáme a vítáme jej, že se v naší zemi může cítit bezpečně a nikdo nebude pronásledován. Pokud bychom se vlastní liknavostí v komunikaci a neopatrností připravili o tento segment hostů, v brzké době by někdo naši pozici na ruském trhu obsadil,“ bije na poplach krajský zastupitel Edmund Janisch (ČSSD).

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Adéla Hofmanová