Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tohle možná nevíte o Karlu Mayovi: Schovával se před soudem v Čechách. Češi dnes natáčejí Vinnetoua

12.08.2014
Tohle možná nevíte o Karlu Mayovi: Schovával se před soudem v Čechách. Češi dnes natáčejí Vinnetoua

Autor: Repro foto: ČT

Popisek: Vinnetou a Old Shatterhand

Poté, co Česká televize odvysílala v rámci prázdninových repríz sérii filmů s Vinnetouem, došlo k opětovnému oživení popularity mayovek.Není od věci připomenout, že jejich autor Karel May, o němž málokdo ví, že byl lhářem, zlodějem a hochštaplerem, před soudy emigroval do Čech. Mimo jiné se ukrýval v Ústí nad Labem nebo v Sokolově a čerpal zde inspiraci pro své romány a část z nich zde také napsal.

Poté, co Česká televize odvysílala  v rámci  prázdninových repríz  sérii filmů s Vinnetouem, došlo k opětovnému oživení popularity mayovek. Připomeňme, že letos je to právě padesát let, co legendární hrdina ovládl česká kina. První skutečné filmové mánii, která u nás propukla v roce 1964, podlehly tisíce Čechů, včetně bývalého prezidenta Václava Havla.   Několik věrných příznivců indiánského náčelníka a jeho bílého bratra Old Shatterhanda se dokonce rozhodlo natočit vlastní verzi jejich příběhů.

Fakt, že obliba filmů s Vinnetouem u nás nikdy neochabla, velmi zajímavě zdokumentoval  publicistický pořad ČT Reportéři. Ten si všímal  kultu Vinnetou z mnoha úhlů pohledu. Mimo jiné zmínil fakt, že mayovky u nás byly do roku 1964 na indexu. Ani  poté se vládnoucí straně příliš nelíbil jejich obrovský úspěch a nesporný vliv na veřejnost.  Komunisty popuzoval natolik, že  kvůli tomu zasedal i ÚV KSČ, který dokonce řešil masovou produkci indiánských suvenýrů. Soudruzi je v kuriózním usnesení označili  za„vinnetouský nevkus“  a jejich producenty obvinili, že se  přiživují na popularitě hrdinů mayovek.

Vinnetou v undergroundu 

Legendy divokého západu přijali za své i osobnosti  českého undergroundu, např. Ivan Jirous nebo Mejla Hlavsa. Jejich náčelníkem se stal Václav Havel, v té době čerstvě propuštěný z vězení. Na proslulý hudební trutnovský festival dokonce v roce  2008 zavítal i herec Pierre Brice s indiánskou čelenkou na hlavě a setkal se zde s neutuchajícími ovacemi mnohatisícového davu fanoušků.  Pamětníci  ten zážitek vylíčili jako „nepopsatelný a nesdělitelný“.

Apač Rohlíček

Vůbec nejzajímavější byla ta část Reportérů, která přinesla reportáž z Chorvatska, kde natáčí skupina českých skalních fandů svoji verzi filmů s Vinnetouem, v režii Filipa Minaříka. Jejich  protagonistou je  lékař Jiří Rohlíček, který se každý rok mění  v Apače a to přímo  v kulisách, kde  nesmrtelné filmy vznikly. Scény našich filmařů jsou téměř k nerozeznání od těch  originálních. Další atrakcí pořadu byl rozhovor se skutečným českým Vinnetouem Milenko, který sice nežije na divokém západě, ale v západních Čechách, v Klášterci nad Ohří. Jeho jméno mu vybrali sourozenci, kteří tak, jako mnoho dalších, podlehli fenoménu mayovek.

Mayovky ze Sokolova

Není od věci připomenout, že jejich autor Karel May, o němž  málokdo ví, že byl lhářem, zlodějem a hochštaplerem, před soudy emigroval do Čech.  Mimo jiné se ukrýval v Ústí nad Labem nebo

v Sokolově a čerpal zde inspiraci pro své romány a část z nich zde také napsal. V Lázních Jáchymov se zase pro změnu léčil a loni mu zde odhalili pamětní desku, stejně jako v Sokolově. 

O tom se ale ke škodě věci Reportéři nezmínili.

 Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace