Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Tohle možná nevíte o Karlu Mayovi: Schovával se před soudem v Čechách. Češi dnes natáčejí Vinnetoua

12.08.2014
Tohle možná nevíte o Karlu Mayovi: Schovával se před soudem v Čechách. Češi dnes natáčejí Vinnetoua

Autor: Repro foto: ČT

Popisek: Vinnetou a Old Shatterhand

Poté, co Česká televize odvysílala v rámci prázdninových repríz sérii filmů s Vinnetouem, došlo k opětovnému oživení popularity mayovek.Není od věci připomenout, že jejich autor Karel May, o němž málokdo ví, že byl lhářem, zlodějem a hochštaplerem, před soudy emigroval do Čech. Mimo jiné se ukrýval v Ústí nad Labem nebo v Sokolově a čerpal zde inspiraci pro své romány a část z nich zde také napsal.

Poté, co Česká televize odvysílala  v rámci  prázdninových repríz  sérii filmů s Vinnetouem, došlo k opětovnému oživení popularity mayovek. Připomeňme, že letos je to právě padesát let, co legendární hrdina ovládl česká kina. První skutečné filmové mánii, která u nás propukla v roce 1964, podlehly tisíce Čechů, včetně bývalého prezidenta Václava Havla.   Několik věrných příznivců indiánského náčelníka a jeho bílého bratra Old Shatterhanda se dokonce rozhodlo natočit vlastní verzi jejich příběhů.

Fakt, že obliba filmů s Vinnetouem u nás nikdy neochabla, velmi zajímavě zdokumentoval  publicistický pořad ČT Reportéři. Ten si všímal  kultu Vinnetou z mnoha úhlů pohledu. Mimo jiné zmínil fakt, že mayovky u nás byly do roku 1964 na indexu. Ani  poté se vládnoucí straně příliš nelíbil jejich obrovský úspěch a nesporný vliv na veřejnost.  Komunisty popuzoval natolik, že  kvůli tomu zasedal i ÚV KSČ, který dokonce řešil masovou produkci indiánských suvenýrů. Soudruzi je v kuriózním usnesení označili  za„vinnetouský nevkus“  a jejich producenty obvinili, že se  přiživují na popularitě hrdinů mayovek.

Vinnetou v undergroundu 

Legendy divokého západu přijali za své i osobnosti  českého undergroundu, např. Ivan Jirous nebo Mejla Hlavsa. Jejich náčelníkem se stal Václav Havel, v té době čerstvě propuštěný z vězení. Na proslulý hudební trutnovský festival dokonce v roce  2008 zavítal i herec Pierre Brice s indiánskou čelenkou na hlavě a setkal se zde s neutuchajícími ovacemi mnohatisícového davu fanoušků.  Pamětníci  ten zážitek vylíčili jako „nepopsatelný a nesdělitelný“.

Apač Rohlíček

Vůbec nejzajímavější byla ta část Reportérů, která přinesla reportáž z Chorvatska, kde natáčí skupina českých skalních fandů svoji verzi filmů s Vinnetouem, v režii Filipa Minaříka. Jejich  protagonistou je  lékař Jiří Rohlíček, který se každý rok mění  v Apače a to přímo  v kulisách, kde  nesmrtelné filmy vznikly. Scény našich filmařů jsou téměř k nerozeznání od těch  originálních. Další atrakcí pořadu byl rozhovor se skutečným českým Vinnetouem Milenko, který sice nežije na divokém západě, ale v západních Čechách, v Klášterci nad Ohří. Jeho jméno mu vybrali sourozenci, kteří tak, jako mnoho dalších, podlehli fenoménu mayovek.

Mayovky ze Sokolova

Není od věci připomenout, že jejich autor Karel May, o němž  málokdo ví, že byl lhářem, zlodějem a hochštaplerem, před soudy emigroval do Čech.  Mimo jiné se ukrýval v Ústí nad Labem nebo

v Sokolově a čerpal zde inspiraci pro své romány a část z nich zde také napsal. V Lázních Jáchymov se zase pro změnu léčil a loni mu zde odhalili pamětní desku, stejně jako v Sokolově. 

O tom se ale ke škodě věci Reportéři nezmínili.

 Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace