Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Komunální volby: Nováčci a převlékači slibují ráj. Podívejte se kde

10.08.2014
Komunální volby: Nováčci a převlékači slibují ráj. Podívejte se kde

Foto: Parlamentní listy.cz, Hans Štembera

Popisek: Volby, ilustrační foto

Fakt, že v Čechách jsou lidé znechuceni politikou a je velký problém sehnat kandidáty do voleb, potvrzuje příklad Karlovarského kraje. Letos zde bylo podáno o třetinu méně kandidátek než před čtyřmi lety. Přesto se zde opět našlo nemálo odvážlivců. . Na první pohled je zřejmé, že vedle mnoha skutečně nových tváří se voliči opět potkají se starými známými, často jen s tím rozdílem, že opět převlékli kabát, někteří dokonce několikrát za jediné volební období.

Podle mluvčího karlovarského magistrátu Jana Kopála úřad obdržel v den uzávěrky příjmu kandidátních listin  73 kandidátek z 18 obcí a měst, což je celkem  třetinu méně než před čtyřmi lety, kdy bylo podáno 111 kandidátek. Stejné snížení počtu kandidátů platí i pro samotné statutární město Karlovy  Vary. Zatímco v roce 2010 zde soupeřilo 17 stran a hnutí, letos jich je pouze 12. I tak budou  ale voliči řešit těžké dilema, koho zvolit, aby zase čtyři roky nelitovali.

ANO 2011 versus odnože

Kromě tradičních velkých stran a hnutí, které  karlovarskou politickou scénu ovlivňují v posledních letech, se  o přízeň voličů ucházejí dva nové ambiciózní subjekty - ANO 2011 a Karlovaráci.  Kandidátka Ano pro Karlovy Vary byla do poslední chvíle velkým tajemstvím, nám se ji ale dnes podařilo získat od předsedy oblastní organizace Karlovy Vary Čestmíra Bruštíka, který je také jejím lídrem. Ten nám zároveň prozradil, s jakými prioritami do voleb půjde:“Protože jsem rodilý karlovarský občan, jsem otřesen ze situace, do níž Karlovy Vary předchozí vedení magistrátu dostala. Nálepka „proruského“ města, města korupčníků a ztížené životní podmínky pro občany, to je to, co mi vadí a chtěl bych to změnit.  Současný největší problém je  ale nezaměstnanost a trvale klesající počet obyvatel..  Občané se již dříve nevzepřeli tomuto negativnímu trendu vývoje, ale sám zároveň vím, že tu nebyla alternativa. Dosavadní politické alternativy se totiž vždy po volbách ukázaly jako odnože stran, proti kterým ve volbách kandidovaly. Proto jsem se zapojil do hnutí ANO, protože nemá kořeny v karlovarské politické scéně,“ uvedl  Bruštík pro Krajskelisty.cz

Karlovarský ráj?

Pokud ve volbách naopak výrazně uspějí Karlovaráci, pak se zdejší občané mají opravu na co těšit. Podle  volebního programu totiž  ve Varech slibují  napříště  zdarma školky, odvoz komunálního odpadu, WIFI připojení, MHD pro děti a seniory za pouhou korunu, snížení poplatků za psy,  za dodávky tepla, dostatek parkovacích míst, podporu zdejších firem a živnostníků, apod.   Lídrem kandidátky je ředitel Karlovarské krajské nemocnice Josef März, řada populárních lékařů se objevuje i na dalších místech. Nechybí učitelé, umělci  a sportovci.

Boj  příčetných a nepříčetných

Již nyní je zřejmé, že volby budou v lázeňském městě skutečně dramatické, v médiích se objevily první skandály, související s tvrdým konkurenčním bojem.  Jejich cílem je například dosavadní primátor Karlových Varů Petr Kulhánek(KOA), který  byl v médiích obviněn, že tajně vyjednává s vedením hnutí ANO, aby v Karlových Varech nepostavilo kandidátku a on tak nepřišel o svůj post. Kulhánek to však v prohlášení pro tisk razantně popřel a uvedl: „V  žádném případě nehodlám vést předvolební boj pomocí útoků a zášti. Tváří v tvář takovým zprávám nemohu dělat nic jiného, než spoléhat na zdravý úsudek příčetných čtenářů, když už pisatelé příčetně nejednají. A zároveň si přát, aby média na hru řízených provokací a dezinformací nepřistupovala, ctila zásady seriózní žurnalistiky a pracovala s ověřitelnými fakty. Obdobné ataky se totiž dají v následujících týdnech jistě očekávat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Adéla Hofmanová