Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Komunální volby: Nováčci a převlékači slibují ráj. Podívejte se kde

10.08.2014
Komunální volby: Nováčci a převlékači slibují ráj. Podívejte se kde

Autor: Parlamentní listy.cz, Hans Štembera

Popisek: Volby, ilustrační foto

Fakt, že v Čechách jsou lidé znechuceni politikou a je velký problém sehnat kandidáty do voleb, potvrzuje příklad Karlovarského kraje. Letos zde bylo podáno o třetinu méně kandidátek než před čtyřmi lety. Přesto se zde opět našlo nemálo odvážlivců. . Na první pohled je zřejmé, že vedle mnoha skutečně nových tváří se voliči opět potkají se starými známými, často jen s tím rozdílem, že opět převlékli kabát, někteří dokonce několikrát za jediné volební období.

Podle mluvčího karlovarského magistrátu Jana Kopála úřad obdržel v den uzávěrky příjmu kandidátních listin  73 kandidátek z 18 obcí a měst, což je celkem  třetinu méně než před čtyřmi lety, kdy bylo podáno 111 kandidátek. Stejné snížení počtu kandidátů platí i pro samotné statutární město Karlovy  Vary. Zatímco v roce 2010 zde soupeřilo 17 stran a hnutí, letos jich je pouze 12. I tak budou  ale voliči řešit těžké dilema, koho zvolit, aby zase čtyři roky nelitovali.

ANO 2011 versus odnože

Kromě tradičních velkých stran a hnutí, které  karlovarskou politickou scénu ovlivňují v posledních letech, se  o přízeň voličů ucházejí dva nové ambiciózní subjekty - ANO 2011 a Karlovaráci.  Kandidátka Ano pro Karlovy Vary byla do poslední chvíle velkým tajemstvím, nám se ji ale dnes podařilo získat od předsedy oblastní organizace Karlovy Vary Čestmíra Bruštíka, který je také jejím lídrem. Ten nám zároveň prozradil, s jakými prioritami do voleb půjde:“Protože jsem rodilý karlovarský občan, jsem otřesen ze situace, do níž Karlovy Vary předchozí vedení magistrátu dostala. Nálepka „proruského“ města, města korupčníků a ztížené životní podmínky pro občany, to je to, co mi vadí a chtěl bych to změnit.  Současný největší problém je  ale nezaměstnanost a trvale klesající počet obyvatel..  Občané se již dříve nevzepřeli tomuto negativnímu trendu vývoje, ale sám zároveň vím, že tu nebyla alternativa. Dosavadní politické alternativy se totiž vždy po volbách ukázaly jako odnože stran, proti kterým ve volbách kandidovaly. Proto jsem se zapojil do hnutí ANO, protože nemá kořeny v karlovarské politické scéně,“ uvedl  Bruštík pro Krajskelisty.cz

Karlovarský ráj?

Pokud ve volbách naopak výrazně uspějí Karlovaráci, pak se zdejší občané mají opravu na co těšit. Podle  volebního programu totiž  ve Varech slibují  napříště  zdarma školky, odvoz komunálního odpadu, WIFI připojení, MHD pro děti a seniory za pouhou korunu, snížení poplatků za psy,  za dodávky tepla, dostatek parkovacích míst, podporu zdejších firem a živnostníků, apod.   Lídrem kandidátky je ředitel Karlovarské krajské nemocnice Josef März, řada populárních lékařů se objevuje i na dalších místech. Nechybí učitelé, umělci  a sportovci.

Boj  příčetných a nepříčetných

Již nyní je zřejmé, že volby budou v lázeňském městě skutečně dramatické, v médiích se objevily první skandály, související s tvrdým konkurenčním bojem.  Jejich cílem je například dosavadní primátor Karlových Varů Petr Kulhánek(KOA), který  byl v médiích obviněn, že tajně vyjednává s vedením hnutí ANO, aby v Karlových Varech nepostavilo kandidátku a on tak nepřišel o svůj post. Kulhánek to však v prohlášení pro tisk razantně popřel a uvedl: „V  žádném případě nehodlám vést předvolební boj pomocí útoků a zášti. Tváří v tvář takovým zprávám nemohu dělat nic jiného, než spoléhat na zdravý úsudek příčetných čtenářů, když už pisatelé příčetně nejednají. A zároveň si přát, aby média na hru řízených provokací a dezinformací nepřistupovala, ctila zásady seriózní žurnalistiky a pracovala s ověřitelnými fakty. Obdobné ataky se totiž dají v následujících týdnech jistě očekávat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace