Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kraj, kde se lidé budí hrůzou. Najdete ho v Česku

07.08.2014
Kraj, kde se lidé budí hrůzou. Najdete ho v Česku

Foto: Geofyzikální ústav AV ČR

Popisek: WEBNET- západočeská síť stanic, monitorující zemětřesnou aktivitu

Rámus z nejrůznějších festivalových a doprovodných akcí, nočních ohňostrojů a v neposlední řadě také děsivé dunění, doprovázející časté zemětřesení, to vše pravidelně kazí klidný spánek obyvatelům západních Čech. Několikrát ročně se dokonce budí hrůzou a netuší, co se vlastně děje.

Zatímco ale před festivalovým rámusem lze na pár dnů z města zmizet, pravidelné zemětřesení se na některých místech kraje stává pravidelnou noční můrou. Letos v květnu dokonce otřesy překročily sílu 4,6 magnituda a společně s otřesy z roku 1985 se tak staly vůbec nejsilnějšími za posledních sto let. Přesto, že se o zemětřesení v Čechách hovoří jako o neškodném, ten, kdo jej zažil má zcela jiný názor. A nejde zdaleka jenom o hrozivé pocity strachu, kdy člověk vůbec netuší, co se vlastně děje a co bude dál. Otřesy většinou přijdou v noci a rozhodně není žádná legrace, když s vámi škube postel a třese se nábytek. Přesto, že se zpravidla epicentrum zemětřesení  nachází v okolí obce Nový Kostel, jeho dopad cítí lidé desítky kilometrů, dokonce prý i v Praze.   Ti, co jsou zdroji nejblíže,  často slyší silné rány a dunění, domy se  chvějí, praskají zdi, padají komíny, zděšení lidé i zvířata vybíhají  z domů.

Noční děs a úprk

Zatímco na Chebsku už jsou lidé na noční horor zvyklí, v Sokolově nebo Karlových Varech jsou dozvuky přece jenom méně znát. I tak ale mohou zdejší obyvatele pořádně vyděsit. „Nejhorší na tom je, že v tu chvíli nevíte, co dělat,“  líčí  nám své dojmy starší  paní,  která bydlí v Karlových Varech. Již několikrát ji v noci probudil pocit, že se hýbe postel. Vzhledem k tomu, že ve vedlejším domě pracují dělníci a hodně tam bourají, měla jsem strach, že narušili statiku domu. Tak jsem se raději oblékla a   vzbudila dceru, aby pro mě přijela. Domů jsem se vrátila, až když jsem druhý den v televizi slyšela, že v noci bylo v našem kraji silnější zemětřesení. Přesto mě ale každý záchvěv  vyděsí,“  přiznává a zároveň prosí, abychom neuváděli její jméno. „Oni si z vás pak v těch diskusích lidi dělají legraci,“ vysvětluje. Musíme ji dát vzápětí za pravdu, některým čtenářům jsou podobné nepříjemné zážitky k smíchu a zemětřesení na druhém konci republiky zlehčují.

Pozor na pojišťovny!

Zdánlivě „nevinná“ zemětřesení u nás zlehčují i pojišťovny. V případě, že máte uzavřeno pojištění majetku a žijete v iluzi, že jste se dobře pojistili proti všem přírodním živlům, můžete být v případě škody, vzniklé zemětřesením, nepříjemně překvapeni.  Většina pojišťoven na našem trhu totiž  škodu uhradí jedině v případě, že zemětřesení dosáhlo 6. stupně  MSK-64, tedy  stupnice, vyjadřující  jeho intenzitu.  Šestý stupeň znamená, že jde o zemětřesení mírně ničivé, otřesy jsou natolik silné, že lidé vybíhají ven z domu, ztrácejí rovnováhu, rozezvučí  se zvony a na domech se objevují trhliny. Jak jsme se sami přesvědčili,  pojišťovny se i v případě úhrady škod, vzniklých zemětřesením, snaží na klienta vyzrát.  Například při dotazu v České pojišťovně, zda se lze proti zemětřesení pojistit, nás operátorka na klientské lince ujistila, že ano. Když jsme se však ptali, zda je toto  pojištění nějak omezeno,  například stupněm zemětřesení,  nebyla nám ihned schopna odpovědět. Později potvrdila, že pojistka se vztahuje skutečně až na 6. stupeň MSK-64.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Adéla Hofmanová