Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Amerika je na zhroucení. Lidé chtějí národ, a ne „zlaté tele demokracie“, píše Hájkův Protiproud

22.04.2014
Amerika je na zhroucení. Lidé chtějí národ, a ne „zlaté tele demokracie“, píše Hájkův Protiproud

Autor: Hana Čechová

Popisek: Ilustrační foto

Americké talk show i komentáře na internetu dávají najevo znepokojení událostmi na Ukrajině. Prestiž Spojených států upadá a většina z toho viní prezidenta Baracka Obamu. Přesto americká střední třída nevolá po tom, aby Obama učinil jasné kroky ke změně vnímání USA jako ustupující mocnosti. Server Protiproud o tom zveřejnil článek od amerického konzervativního publicisty Patricka Buchanana.

Jednou větou by se lhostejnost mlčící většiny Američanů dala vyložit takto: „Proč by nás to mělo vůbec zajímat?“ Stejnou optikou se nahlíží i na současné boje o to, zda bude nad Simferopolem vlát ukrajinská nebo ruská vlajka.

Současné americké války nezajímají americkou veřejnost. Není v nich národní zájem

Současné americké války nikoho nezajímají prostě proto, že v nich není znát žádný zásadní národní zájem. Ať už se jedná o Sýrii, Krym či Afghánistán a Irák. Administrativa USA k tomu nedokáže přitáhnout pozornost obyvatelstva.

„Kromě toho zmizel hlavní faktor, který motivoval půlstoletí obětí ve studené válce, včetně devadesáti tisíc mrtvých v Koreji a Vietnamu – víra v to, že vedeme síly světla v zásadním střetu se silami temnoty, které vládnou čínsko-sovětskému impériu,“ vysvětluje Buchanan.

Ideologii musí něco nahradit. Po celém světě se lidé obracejí k národu

Komunistické impérium se zhroutilo a zbývají jen naplaveniny v zátočinách, jakou je třeba Kuba. Marxismus-leninismus jako ideologie, která vedla supervelmoci, je mrtev. Čínu možná vede komunistická strana, ale čínský státní kapitalismus produkuje miliardáře.

Když zemře ideologie, která řídí národ nebo civilizaci, musí ji něco nahradit. Po celém světě se lidé i vlády obracejí k národu. Prezident Vladimír Putin zabral Krym a prohlásil se ochráncem všech Rusů v republikách bývalého Sovětského svazu.

Amerika má nové božstvo – zlaté tele demokracie

Také Amerika hledá náhradu za antikomunismus, aby mohla ospravedlnit své intervence všude po světě. „George W. Bush prohlásil, že posláním Ameriky je 'svrhnout tyranii v celosvětovém měřítku'. Zdá se, že nové božstvo, kterému se Amerika začala klanět, je zlaté tele. Říká mu demokracie,“ uvádí Buchanan.

Po konci studené války se zdálo, že se na celém světě prosadí liberální demokracie. Ale zdá se, že demokracie v mnoha zemích není cílem, ale spíš nástrojem k prosazení vlastních forem vlády. Volání vlastního národa nebo kmene se ukazuje mnohem důležitějším. Podle západního „evangelia“ jsou si všechna náboženství, rasy i národy rovny, ale nikdo podle toho nejedná.

Nyní hrozí zhroucení amerického impéria, které patří k posledním velkým impériím Západu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: redaktor KL1

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace